To coroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Wykładowcy, studenci i doktoranci Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ chcą upamiętnić ten dzień organizacją wydarzenia mającego na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej oraz promowanie polskiej kultury i czytelnictwa.
Działające na łódzkiej polonistyce studencko-doktoranckie koła naukowe przygotują z tej okazji serię warsztatów, stanowiska z konkursami i nagrodami oraz inne atrakcje — ta część obchodów odbędzie się w godzinach 10.00–15.00.
Natomiast o godz. 16.00 planujemy spotkanie z gościem specjalnym — w tegorocznej edycji będzie to Magdalena Zawadzka, ikona polskiego kina, zdobywczyni tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.
Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie już VII edycją obchodów MDJO na Wydziale Filologicznym. Rokrocznie gościmy uczniów ze szkół ponadpodstawowych (na ogół z liceów). Wydarzenie cieszy się dużą popularnością, za każdym razem organizowane są warsztaty dla ponad 300 uczniów, a na spotkanie z gościem specjalnym przychodzi dodatkowo ok. 400 osób. W tym roku uczestnicy warsztatów będą mogli m.in. poznać podstawy pracy edytora, dowiedzieć się o nieznanych acz ciekawych faktach z życia autorów lektur szkolnych, przypomnieć sobie związki frazeologiczne, uczestniczyć w warsztatach z emisji głosu czy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jakimi językami mówi współczesna polska literatura? Organizatorzy mają nadzieję, że uczniowie rozsmakują się w polszczyźnie.
W organizacji MDJO uczestniczą wszystkie koła działające przy Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii — w sumie 10, a także pracownicy Instytutu.
Szczegółowy program wydarzenia
Warsztaty:
- Koło Naukowe Edytorów: Od niepublikowanego rękopisu do książki. Jak wygląda praca edytora?
- Dialektologiczne Koło Naukowe: O gwarze i stylizacji gwarowej (na przykładzie dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz wybranych utworów muzycznych i tekstów kabaretowych)
- Koło Naukowe Glottodydaktyków: Ile lat ma twoja kurka? Co cudzoziemiec miał na myśli?
- Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej: Inne oblicza autorów lektur szkolnych
- Koło Naukowe „wKoło Języka”: Historia polskiej grafii – teoria i praktyka
- Koło Pasjonatów Literatury i Sztuki XIX Wieku: Literatura gotycka w rodzimej odsłonie
- Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe: Poczuj w sobie siłę lwa i odkryj potencjał swojego głosu — warsztaty z emisji głosu i technika mówienia
- Koło Naukowe Kultury Literackiej XX i XXI Wieku: Jakimi językami mówi współczesna polska literatura?
- Dr Magdalena Wismont: Warsztaty bez owijania w bawełnę. Ze związkami frazeologicznymi za pan brat
- Dr Beata Kacperska: Co społeczność, to język, czyli o środowiskowym zróżnicowaniu współczesnej polszczyzny
Uwaga! W tym momencie nie ma już wolnych miejsc na warsztaty i wykłady organizowane przez poszczególne koła i pracowników akademickich.
Prezentacja stanowisk studenckich kół naukowych działających w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii, konkursy i quizy z nagrodami:
- Dialektologiczne Koło Naukowe
- Koło Naukowe Edytorów
- Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej
- Koło Naukowe "wKoło Języka"
- Koło Naukowe Kultury Literackiej XX i XXI wieku (wykład)
- Koło Naukowe Glottodydaktów
- Koło Naukowe Językoznawców
- Koło Naukowe Kultury i Literatury Staropolskiej
- Koło Pasjonatów Literatury i Sztuki XIX wieku
- Stanowisko instytutowe / informacyjne
Spotkanie z gościem głównym – Magdaleną Zawadzką
aktorką, odtwórczynią kultowych ról w polskich filmach, zdobywczynią tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”