BOILERPLATE #UNILODZ
Uniwersytet Łódzki koncentruje się na prowadzeniu badań pozwalających rozwiązywać problemy społeczne i gospodarcze oraz stworzyć know-how umożliwiający wdrożenie tych rozwiązań w skali regionalnej i globalnej. Priorytetem UŁ jest dążenie do doskonałości naukowej poprzez stałe podnoszenie potencjału badawczego. Na UŁ badania podstawowe i aplikacyjne są prowadzone we współpracy z krajowymi i międzynarodowymi partnerami w interdyscyplinarnych priorytetowych obszarach badawczych: „Ziemia obiecana 2.0. (Mikro)Społeczności wobec wyzwań cywilizacyjnych w dobie globalizacji”, „Nauki eksperymentalne w służbie bezpiecznych i zdrowych społeczeństw”, „Centra różnorodności genetycznej i kulturowej. Od dziedzictw bliskich do odległych. Potencjał nieodkryty”.
UŁ to aktywny partner biznesu. Poprzez prowadzone badania, doktoraty wdrożeniowe, publikacje i patenty wspiera gospodarkę dostarczając efektywnych rozwiązań. Jako kreator Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego UŁ integruje środowisko polskich humanistów. Jako mecenas kultury prowadzi szereg własnych inicjatyw oraz współorganizuje wydarzenia i festiwale o międzynarodowym zasięgu. Działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w projekty naukowe, biznesowe, społeczne i kulturalne buduje i rozwija wielokulturową, kreatywną, otwartą Łódź.
UŁ kształci ciekawych świata, zaangażowanych obywateli. Konsekwentnie wspiera studentów, uczestników szkół doktorskich i pracowników w realizacji oryginalnych i odważnych pomysłów badawczych. Jest atrakcyjnym miejscem nauki dla polskich i zagranicznych studentów (3. miejsce w Polsce pod względem liczby zagranicznych studentów) oraz uczestników szkół doktorskich.
Więcej informacji na uni.lodz.pl i w grupie Dobra Nauka na Facebooku.
Pobierz BOILERPLATE #UNILODZ
REKTOR UŁ
PROF. DR HAB. RAFAŁ MATERA
Przez ostatnie osiem lat (dwie kadencje) jako dziekan kierowałem pracą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, na którym – na stanowiskach akademickich i administracyjnych – pracuje ponad 500 osób, a studiuje 5 000 studentek i studentów.
Przed pracą dziekańską koordynowałem na Wydziale programy mobilnościowe. Pracowałem również w uczelni prywatnej, w ramach brytyjskich studiów walidowanych. Znam więc mocne i słabsze strony uczelni publicznych w zderzeniu z dydaktyczno-naukowymi instytucjami niepublicznymi.
ROZUMIENIE INNYCH DZIEDZIN
Rozumiem humanistykę (mówię o sobie, że jestem historykiem „z pierwszego tłoczenia”), uprawiam nauki społeczne (dowodzą tego moje zainteresowania badawcze: ekonomia, socjologia, stosunki międzynarodowe), bardzo cenię nauki ścisłe i przyrodnicze (mam naukowe kontakty z lekarzami i biologami). Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, który prowadziłem, ma charakter interdyscyplinarny – pracują na nim osoby realizujące badania z zakresu ekonomii i finansów, nauk socjologicznych, geografii społeczno-gospodarczej i gospodarki przestrzennej, nauk o zarządzaniu i jakości, nauk prawnych, ale też nauk fizycznych, informatyki, matematyki i nauk o zdrowiu.
WSPÓŁPRACA
Budowanie relacji jest dla mnie kluczowe. W ramach dwóch kolegiów dziekańskich pracowałem z fantastycznymi ludźmi. Także w mojej macierzystej Katedrze Historii Ekonomii miałem świetny kontakt z całym zespołem. W moim dorobku naukowym połowa publikacji ukazała się we współautorstwie (dzieliłem pracę naukową z kilkunastoma badaczkami i badaczami). Wypromowałem czterech doktorów, ponad sto studentek i studentów napisało prace dyplomowe, których byłem promotorem. Kilkoro z nich zostało wyróżnionych w rozmaitych konkursach.
POZA PRACĄ
Moja żona jest akademiczką i kierowniczką Katedry Amerykanistyki i Mass Mediów – jesteśmy razem od trzydziestu lat i mamy dwóch synów. Kiedy nie pracuję, czytam książki (głównie na czytniku) oraz podróżuję (najczęściej z małym plecakiem).
Mój profil na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.
Mój profil na portalu Wikipedia.org
Moja wizja to UNIWERSYTET LUDZKI.
PROREKTORKA DS. NAUKI, I ZASTĘPCZYNI REKTORA
DR HAB. DOROTA GOLAŃSKA, PROF. UŁ
Ukończyłam studia na kierunku stosunki międzynarodowe (2002); stopień doktora uzyskałam w dyscyplinie literaturoznawstwo (2006) a stopień doktora habilitowanego – w dyscyplinie kulturoznawstwo (2018). Moja praca naukowa dotyczy zjawisk dyskryminacji i zagadnień przemocy politycznej. Badam konflikty polityczne, procesy militaryzacji, (etno)nacjonalizmy, aktywizm polityczny. Interesuje mnie również współczesna epistemologia feministyczna i teorie dekolonialne.
Odbyłam wielomiesięczne staże badawcze na Uniwersytecie w Utrechcie i Uniwersytecie Columbia. Mam w swoim dorobku dwie monografie oraz szereg artykułów naukowych; zredagowałam także sześć tomów zbiorowych. Aktualnie kieruję dwoma zespołowymi projektami NCN OPUS oraz międzynarodowymi projektami badawczymi SMARTUP (CHANSE) i EUTERPE (HE&UKRI). Wcześniej zrealizowałam indywidualny projekt NCN OPUS, brałam udział w projektach GRACE (H2020), RESET (H2020) i GENDERGRADUATES (FP6); kierowałam także dwoma zespołowymi projektami finansowanymi z EFS oraz uczestniczyłam w pracach komitetu zarządzającego i grup badawczych akcji COST.
Mam doświadczenie jako ekspertka NCN, członkini Zespołu Stałego NCN, ekspertka sieci CHANSE i HERA, a także członkini zespołu recenzenckiego działającego w ramach Economic & Social Research Council UKRI oraz recenzentka ERC i COST. W kadencji 2016-2020 byłam senatorką UŁ oraz członkinią Komisji Statutowej i Organizacyjnej. Jestem także współautorką promującego równość oraz różnorodność w obrębie naszej wspólnoty akademickiej „Planu na rzecz równych szans”.
Moją pasją są konie i jeździectwo.
PROREKTORKA DS. KSZTAŁCENIA
DR HAB. MAŁGORZATA WRZESIEŃ, PROF. UŁ
Od początku kariery zawodowej zajmuję się zagadnieniami ochrony radiologicznej pacjentów i personelu narażonych na promieniowanie jonizujące. Tematyka ta – kluczowa dla ludzkiego zdrowia – była obecna nie tylko w mojej pracy badawczej, ale i dydaktycznej: prowadzone przeze mnie szkolenia przez blisko 10 lat wspierały personel medyczny w bezpiecznym wykonywaniu swoich obowiązków. Współpracuję z licznymi jednostkami ochrony zdrowia oraz fizykami medycznymi.
Dydaktyka towarzyszyła mi również na innych polach. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego pełniłam funkcję wykładowczyni i nauczycielki między innymi w XIII LO w Łodzi, Publicznym LO Uniwersytetu Łódzkiego czy Specjalistycznym Ognisku Pracy Pozaszkolnej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi. Dzięki temu jestem nie tylko nauczycielką mianowaną, ale – co równie ważne – zdobyłam doświadczenie praktycznie na wszystkich szczeblach edukacji.
W kadencji 2020-2024 pełniłam funkcję prodziekanki ds. dydaktycznych i jakości kształcenia.
W 2010 roku otrzymałam nagrodę zespołową II stopnia Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych w zakresie higieny radiacyjnej za publikację „Hand exposure to ionising radiation of nuclear medicine workers” („Radiat Prot Dosimetry”, 2008), zaś w 2019 roku nagrodę zespołową I stopnia Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za osiągnięcia dydaktyczne.
Czas wolny lubię poświęcać czytaniu, a także bliższym i dalszym podróżom.
PROREKTORKA DS. UMIĘDZYNARODOWIENIA NAUKI I KSZTAŁCENIA
DR HAB. KATARZYNA DE LAZARI-RADEK, PROF. UŁ
Jestem filozofką i etyczką. Definiuję się jako hedonistyczna utylitarystka. W mojej habilitacji: „Godny pożądania stan świadomości” (WUŁ) argumentuję, że tym, co jest dla nas dobre, są stany naszego umysłu. W 2024 nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się moja książka „The Philosophy of Pleasure”, która jest pierwszą na świecie całościową monografią poświęconą teorii hedonistycznej.
Od wielu lat współpracuję z Peterem Singerem z Princeton University. Napisaliśmy wspólnie dwie książki: „The Point of View of the Universe” (Oxford University Press, 2014) oraz „A Very Short Introduction: Utilitarianism” (Oxford University Press, 2017). Opracowaliśmy nowe wydanie klasycznej książki J.S.Milla „Utilitarianism”.
Zrealizowałam dwa granty NCN. W 2017 roku otrzymałam grant z Yale University na badania zatytułowane: „The Theology of Joy and the Good Life – Utilitarian Perspective”.
Wykładałam i prowadziłam gościnnie zajęcia między innymi na uniwersytetach Princeton, Yale, Rutgers, Penn, NYU, Oksfordzie, UCL oraz w szkołach doktorskich w Szwajcarii i Holandii.
NAUKA TO CIEKAWOŚĆ
Od dwudziestu lat studiuję zagadnienia dobrego życia, szczęścia i przyjemności. Ponadto, zajmuję się metaetyką, filozofią utylitarystyczną i problemami etyki praktycznej: bioetyką, prawami zwierząt, etycznymi aspektami nowych technologii. W rozważaniu nad tymi zagadnieniami kieruje mną ciekawość: ludzkiej natury, pragnień i dążeń. W jej zaspokajaniu pomagają mi kontakty z ludźmi. Bardzo cenię zajęcia ze studentkami i studentami – to źródło mojej inspiracji i radości.
POZA PRACĄ
Gdybym nie została filozofką, byłabym ogrodniczką. Życie uprzyjemniam sobie podnoszeniem ciężarów, chodzeniem po górach i podróżowaniem. Od maja 2024 prowadzę z Peterem Singerem podcast „Lives Well Lived”.
PROREKTOR DS. RELACJI AKADEMICKICH I KONTAKTÓW Z OTOCZENIEM, II ZASTĘPCA REKTORA
DR HAB. RADOSŁAW OLSZEWSKI, PROF. UŁ
W pracy naukowej zajmuję się postępowaniem karnym, prawem karnym skarbowym oraz postępowaniem w sprawach o wykroczenia. Wypromowałem jednego doktora, przygotowałem recenzje w czternastu przewodach i postępowaniach doktorskich, byłem sekretarzem w czterech postępowaniach habilitacyjnych, wypromowałem ponad osiemdziesiąt prac magisterskich. Jestem członkiem Komisji ds. Jakości Kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ oraz kierownikiem podyplomowych studiów Prawa Karnego Skarbowego, a wcześniej także Prawa Karnego Skarbowego i Gospodarczego oraz Nowy Model Postępowania Karnego. Przewodniczę komisji przedmiotowej z zakresu nauk penalnych do przeprowadzania publicznych obron rozpraw doktorskich w dyscyplinie nauki prawne. Pełnię funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Prawa Karnego Procesowego oraz w Klinice Prawa – Studenckim Punkcie Informacji Prawnej. Jestem członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.
UCZELNIA TO POSZANOWANIE WARTOŚCI I RELACJI
Akademickie relacje powinny być oparte na szacunku, tolerancji, otwartości, empatii. Te wartości traktuję jako fundamentalne w swojej pracy, kierując Katedrą Postępowania Karnego i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji oraz w innych sferach mojej zawodowej aktywności. Dotyczy to również działalności dydaktycznej, jak i sprawowanych wcześniej funkcji: opiekuna I roku czy prodziekana WPiA UŁ ds. studenckich na kierunkach administracja I i II stopnia oraz polityka społeczna.
Zajmując się postępowaniem karnym, szczególną uwagę zwracam na rzetelność, zasady i gwarancje. Świadomy ich roli pełniłem obowiązki rzecznika dyscyplinarnego ds. doktorantów, przewodniczącego Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów UŁ czy rzecznika dyscyplinarnego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członka Konwentu Rzeczników.
Na wartościach kształtujących akademickie relacje zamierzam opierać również współpracę z dotychczasowymi partnerami Uniwersytetu Łódzkiego oraz nawiązywać nowe kontakty.
POZA PRACĄ
W wolnym czasie gram w tenisa stołowego, chodzę po górach i powiększam kolekcję filumenistyczną.
PROREKTOR DS. POPULARYZACJI NAUKI I KSZTAŁCENIA
DR HAB. KRZYSZTOF PABIS, PROF. UŁ
Przyroda fascynowała mnie od dzieciństwa. W liceum trafiłem na pierwsze sympozja naukowe i zostałem członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Od tamtego czasu stałem się popularyzatorem nauki, a także autorem kilkudziesięciu artykułów i kilkunastu książek edukacyjnych, między innymi: „Dlaczego motyl zjada muchę” (CiS, 2018), „Gąsienice w czekoladzie” (Multico, 2018) i „Prywatne życie mrówek” (Ringier, 2020). Wypromowałem również dwa doktoraty.
Interesują mnie złożone relacje ekologiczne, a moje badania obejmują świat europejskich motyli i procesy kształtujące ekosystemy morskie, w tym Antarktykę, Zachodnią Afrykę oraz głębiny oceaniczne Atlantyku i Pacyfiku.
BEZ WSPÓŁPRACY NIE MA NAUKI
Silnie wierzę w to, że u podstaw dobrej nauki stoi współpraca z innymi badaczami. Między innymi dlatego zdecydowałem się dołączyć do Komitetu Badań Polarnych PAN oraz do Zrzeszenia Tutorów UŁ. Niezwykle ważnym doświadczeniem z tego zakresu była dla mnie też wyprawa w lody Antarktyki oraz trzymiesięczny rejs przez Atlantyk, podczas którego przeszedłem chrzest równikowy. Na co dzień współpracuję z naukowczyniami i naukowcami z Norwegii, Portugalii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
POZA PRACĄ
Ciekawi mnie świat we wszystkich jego aspektach: malarstwo, fotografia, muzyka, literatura, kulinaria, przyroda. Jestem namiętnym czytelnikiem literatury pięknej i popularnonaukowej, fanem jazzu, rocka i muzyki klasycznej. Ważna jest dla mnie równowaga między pracą a życiem rodzinnym i czasem wolnym. Odpoczywam, grając w koszykówkę i planszówki oraz w trakcie spacerów po lesie.
FLICKR #UNILODZ
W serwisie Flickr dokumentujemy codzienne życie uczelni. Te zdjęcia również są do Państwa dyspozycji. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na ich użycie, prosimy jedynie pamiętać o uwzględnieniu w podpisie autora: Fot. Uniwersytet Łódzki.
LOGOTYPY I INNE MATERIAŁY WIZUALNE #UNILODZ
Identyfikacja wizualna i logotypy Uniwersytetu Łódzkiego i jego poszczególnych wydziałów znajdują się pod tym linkiem.