Prelegenci opowiedzą o tym, jak ekstremalne zjawiska hydrologiczne, takie jak powodzie błyskawiczne, wpływają na codzienne funkcjonowanie miasta. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, które części Łodzi są najbardziej narażone na zalania i jak takie sytuacje wpływają na transport miejski. Czy miasto jest gotowe na nagłe wyzwania związane z żywiołem? Dowiemy się jak nauka i nowoczesne technologie, w tym modele komputerowe, pomagają w przewidywaniu skutków powodzi oraz planowaniu przestrzeni miejskiej w sposób bardziej odporny na tego typu zdarzenia.
Wyniki badań dostarczają także pomysłów na to, jak usprawnić zarządzanie ruchem drogowym i przygotować infrastrukturę na przyszłość. W pracach badawczych, które będą omówione podczas prelekcji, uczestniczył także zespół naukowy w składzie: dr Adam Bartnik, dr Marta Borowska-Stefańska oraz dr Michał Kowalski, którzy wnieśli istotny wkład w opracowanie wyników i ich praktyczne zastosowania.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania miast w obliczu zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Prelekcja będzie okazją do poznania wniosków płynących z badań prowadzonych w Łodzi, które mogą znaleźć zastosowanie także w innych miastach.
Prelegenci
Dr hab. Szymon Wiśniewski, prof. UŁ, jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, zatrudnionym w Instytucie Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej. Od września 2024 roku pełni funkcję prodziekana ds. rozwoju i promocji dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. Jego zainteresowania naukowe obejmują geografię transportu, planowanie i rozwój infrastruktury transportowej, logistykę miejską, dostępność transportową, mobilność przestrzenną oraz inteligentne systemy transportowe. W swoich badaniach zajmuje się m.in. analizą wpływu stref czystego transportu na zachowania mieszkańców dużych miast, wrażliwością systemów transportowych na występowanie powodzi miejskich oraz zmianami w „zachowaniach” komunikacyjnych związanymi z ograniczeniami handlu w niedziele. Prof. Szymon Wiśniewski jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji, w tym czterech monografii naukowych. Brał udział w realizacji kilkunastu projektów badawczych, w tym jako kierownik grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
Dr Przemysław Tomalski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Na co dzień pracuje w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej będącym częścią Instytutu Klimatologii i Hydrologii. Od 2023 roku jest Sekretarzem Zarządu Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Dr Przemysław Tomalski należy również do Stowarzyszenia Hydrologów Polskich. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół hydrologii miast i obszarów zurbanizowanych, dynamiki wód podziemnych oraz sezonowej i wieloletniej zmienności odpływu. Dr Tomalski jest autorem lub współautorem kilku monografii i podręcznika akademickiego. W dorobku ma również ponad 50 artykułów naukowych i kilka ekspertyz dla Sądów i jednostek samorządu terytorialnego. Był konsultantem naukowym i regionalnym arkuszy map hydrograficznych w skali 1: 10 000 oraz 1 : 50 000 z obszaru województwa łódzkiego w projekcie enviDMS. Zasiadał jako członek w zespole opiniodawczo-doradczym Głównego Geodety Kraju do spraw merytorycznej weryfikacji treści kartograficznego opracowania tematycznego w postaci cyfrowych map hydrograficznych.