W dotychczasowych konferencjach poruszano przede wszystkim temat ochrony nietoperzy oraz ich ogromnej roli w ekosystemie – w jaki sposób i na jaką skalę nietoperze wpływają na zachowanie równowagi w otaczającym je środowisku.
Trwająca trzy dni konferencja obfitować będzie w przeróżne aktywności. Oprócz referatów i prelekcji dotyczących badań nietoperzy i działań na rzecz ich ochrony, dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, jak chociażby konkursy i ogniska. Po zakończeniu części merytorycznej planowane są wycieczki po okolicy – w tym zwiedzanie owianej legendą groty i bunkra. Konferencji towarzyszyć będzie zebranie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.
Miłośnicy nietoperzy, którzy nie mogą wziąć udziału w konferencji, nadal mają szansę wsparcia ochrony tych zwierząt. Na stronie Projekt czynnej ochrony mopka zachodniego zakończony sukcesem można składać datki na ten szlachetny cel. Dotychczasowy projekt zakończył się pełnym sukcesem, teraz OTON planuje rozszerzyć go na całą Polskę.
Organizatorami tegorocznej konferencji są:
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi
Biobank UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ