„Taxo. Sztuka dotyku” – wernisaż wystawy Tamary Sass i Joanny Apanowicz

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 13 maja 2024 (poniedziałek) 18:00 - 20:00

W poniedziałek (13 maja) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 odbędzie się wernisaż wystawy „Taxo. Sztuka dotyku”, która jest częścią projektu realizowanego od sześciu lat przez dwie łódzkie artystki – Tamara Sass i Joanna Apanowicz. Przedsięwzięcie dotyczy niewspółmiernego dostępu do sztuki współczesnej osób z dysfunkcją widzenia i dąży do stworzenie sztuki odpowiedzialnej, opartej o równowagę pomiędzy różnymi rodzajami zmysłowej percepcji.

W ramach trwającego od ponad sześciu lat projektu „Sztuka dotyku” dotychczas odbyły się serie warsztatów m.in. w Szkole dla Niedowidzących w Łodzi oraz siedem wystaw – trzy w galeriach sztuki, dwie na Uniwersytecie Łódzkim i jedna w czasie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Ko-Respondecja Sztuk na Uniwersytecie Muzycznym w Białymstoku.

prace z cyklu Tkanka społeczna Tamary SassRyc. 1. Prace Tamary Sass z cyklu „Tkanka społeczna”

Ostatnia wystawa „Taxo. Sztuka Dotyku” powstała w trudnych okolicznościach pandemii na terenie Galerii Imaginarium w Łódzkim Domu Kultury. Niekonwencjonalnie aranżowana ekspozycja prowokowała do refleksji wobec wzmocnionej pandemią postępującej deprecjacji dotyku i stworzonej przez Internet i multimedia specyfiki ludzkiej interakcji. W wystawie oprócz Joanny Apanowicz i Tamary Sass brały udział dwie artystki z Norwegii: Randi Strand i Ellen Henriette Suhrke.


Ryc. 2. Prace Joany Apanowicz z cyklu „Iungo”

W uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 zostaną pokazane wybrane prace, które powstały w czasie sześciu lat prowadzenia projektu. Wystawa potrwa do 6 czerwca.

 

O ARTYSTKACH

Tamara Sass

portret Tamary Sass, blondynki w ciemnych okularach

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła doktorat na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2010 roku wykłada na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Artystka mieszka i tworzy na terenie Łodzi. Zajmuje się przede wszystkim grafiką warsztatową i projektową, której dopełnieniem są rzeźby i animacje. Publikuje w zakresie edukacji artystycznej. Prowadzi autorską pracownię grafiki artystycznej i biżuterii w Łodzi. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w konkursach graficznych o charakterze lokalnym i międzynarodowym, tj. Międzynarodowym Triennale Małych Form Grafiki w Łodzi, Eurografiku w Petersburgu czy Międzynarodowym Biennale Grafiki w Muzeum Saint–Maur we Francji. 

Joanna Apanowicz

portret Joanny Apanowicz, brunetki o kręconych włosach, która nosi okulary korekcyjne

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki. Obroniła doktorat na macierzystej uczelni. W połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła pracę zawodową jako grafik projektant, jednak od kilku lat jej zainteresowania skupione są w znacznie większym stopniu na pracy dydaktycznej i artystycznej. Współpracowała z Wydziałem Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Warszawską Szkołą Fotografii. 

Prezentowała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach i konkursach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki w Płocku, Project Mail Art Books w Holandii, Sheffield International Artist’s Book Prize w Wielkiej Brytanii, Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, Design a Sztuka w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Znaki, Kody, Komunikaty w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi czy Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej w Legnicy.

Więcej informacji, w tym tekst dotyczący wystawy autorstwa krytyka sztuki i kurator dra Dariusza Leśnikowskiego można znaleźć na stronie projektu (przejdź do strony projektu).

 

 

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 13 maja 2024 (poniedziałek) 18:00 - 20:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB