„Srebrne Poranki” – nowa koncepcja wsparcia dla łódzkich seniorów

„Srebrne Poranki” to nowy format wspierający samoorganizację i samopomoc łódzkich seniorów, oparty na dobrych praktykach networkingu, znanych z obszaru biznesu czy kultury.

Zespół w Fabryce Aktywności Miejskich od lewejŁ Karolina Pawlik, Celina Maciejewska, Marta Konfederak-Paczuska.
Na zdjęciu od lewej: Patrycja Babicka, Justyna Kowalska, Marta Konfederak-Paczuska, Sylwia Wachowska, Ewa Otomańska, Karolina Górecka, Tomasz Ciesielski, Błażej Filanowski. Fot. z materiałów organizatora

Bliskość, relacje, aktywność społeczna i sprawczość – to ważne potrzeby seniorów, nad których lepszym zaspokojeniem pracował interdyscyplinarny zespół artystek, badaczy i badaczek z Uniwersytetu Łódzkiego oraz specjalistek z Fabryki Aktywności Miejskich w Łodzi.

„Srebrne Poranki” to nowy format wspierający samoorganizację i samopomoc łódzkich seniorów, oparty na dobrych praktykach networkingu, znanych z obszaru biznesu czy kultury.

Projekt „Srebrne Poranki” powstał w ramach projektu finansowanego z programu „Nauka dla Społeczeństwa” pt. „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych”. Ma on na celu praktyczne zastosowanie metody Perebel, która łączy artystyczną wrażliwość i przenikliwość z naukową metodologią, krytycznym aparatem badawczym oraz biznesowo-instytucjonalnym pragmatyzmem.

Zgodnie z założeniami metody, zespół pracuje dla organizacji (publicznej lub biznesowej), poszukując odpowiedzi na zasygnalizowane przez nią wyzwania. W tym przypadku przedmiotem zainteresowania było obserwowane przez pracowników Fabryki Aktywności Miejskich wycofywanie się seniorów z życia społecznego, w tym rezygnacja z korzystania z usług socjalnych, opieki zdrowotnej czy oferty kulturalnej. Jedną z istotnych przyczyn tego zjawiska są narastające problemy poznawcze oraz trudności z pamięcią.

Zespół, przeprowadzając obserwacje uczestniczące, rozmawiając z seniorami i konsultując się z ekspertami, zaproponował odpowiedź w postaci koncepcji budowania bardziej elastycznych sieci wsparcia i jednoczesnego usprawnienia wymiany informacji wśród seniorów. „Srebrne Poranki” to pomysł na sprostanie temu wyzwaniu – efekt procesu prototypowania i licznych konsultacji. Stworzony w ten sposób prototyp (MVP) rozwiązania zostanie zaprezentowany już wkrótce w AOIA.

Zespół
Artystki/rezydentki: Patrycja Babicka, Justyna Kowalska, Marta Konfederak-Paczuska, Sylwia Wachowska, Karolina Górecka.
Twórcy metody i facylitatorzy warsztatów: dr Tomasz Ciesielski, dr Błażej Filanowski.
Ekspertka zaangażowana w pracę zespołu: dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ.
Konsultacje eksperckie: dr n. med. Robert Błaszczak (Geriatra), Radosław Zarębski (DPS „Pogodna jesień”) oraz ze strony Biura (Fabryki) Aktywności Miejskich UMŁ: Celina Maciejewska (rzeczniczka ds. seniorów), Karolina Pawlik.
Produkcja - koordynacja ze strony partnera: Ewa Otomańska (AOIA).

Zobacz więcej na https://www.perebel.uni.lodz.pl/

Znajdziesz nas też na LinkedIn / Facebook / Instagram

Na wydarzenie zapraszają: Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego (operator projektu), Uniwersytet Łódzki, Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ, Biuro Aktywności Miejskich w Łodzi, Fundacja Teatru Nowszego.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa II”.

ŁÓDŹ KREUJEZadanie „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych” jest współfinansowane z budżetu miasta Łodzi.

AOIAPartnerem Projektu jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

 

Data i godziny wydarzenia: 25 listopada 2024 (poniedziałek) 16:00 - Bez zakończenia

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB