Piotr Paziński gościem M. Świerkockiego i J. Jarniewicza

Miejsce wydarzenia: Doktora Stefana Kopcińskiego 16/18, 90-232 Łódź
Czas: 24 lutego 2023 (piątek) 18:00 - 20:00

W piątek (24 lutego) o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Jarniewicz i Świerkocki pytają…”. Gościem prof. Jerzego Jarniewicza i dra Macieja Świerkockiego będzie Piotr Paziński – dziennikarz, pisarz, eseista, krytyk literacki i tłumacz. Rozmówcy postarają się odpowiedzieć na pytanie o rolę intelektualisty i uniwersytetu w kulturze w świecie XXI wieku.

„Jarniewicz i Świerkocki pytają…” to cykl odbywających się dwa razy w roku spotkań na pierwsze ćwierćwiecze XXI wieku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Łódzki.  

Gośćmi profesora Jerzego Jarniewicza i doktora Macieja Świerkockiego są ludzie kultury, nauki, pisarze, artyści i intelektualiści, z którymi gospodarze spotkania rozmawiają o najbardziej palących i interesujących współczesnych problemach kulturalnych, artystycznych, społecznych, naukowych, a nawet politycznych.  

Głównym celem spotkań jest próba naświetlenia aktualnej kondycji cywilizacji polskiej i zachodniej i zarysowania dalszych dróg ich rozwoju bądź upadku. Dla prowadzących nie ma bowiem żadnych tematów tabu.

MOCNY POCZĄTEK CYKLU

Gościem pierwszego spotkania 24 lutego 2023 r. o godz. 18.00 będzie dr Piotr Paziński – pisarz, tłumacz, eseista, krytyk literacki i dziennikarz, wieloletni redaktor miesięcznika „Midrasz”, laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. „Paszportu Polityki” (2009, za powieść Pensjonat), Europejskiej Nagrody Literackiej (2012, Pensjonat), Nagrody „Literatury na świecie” (2015, Rzeczywistość poprzecierana) i Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2017) za przekład Przypowieści o skrybie i innych opowiadań Szmuela Agnona. Nominowany do Nagrody Nike (2010) i Nagrody Literackiej Gdynia (2016).  

Prowadzący zapytają gościa m.in. o to

  • co oznacza dziś termin „intelektualista”, 
  • jakie są powinności intelektualistów wobec społeczeństwa, 
  • jakie jest znaczenie intelektualistów w debacie publicznej i w jakich pozostają oni relacjach z uniwersytetem. 

Poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania poprowadzi rozmowę w kierunku oceny stanu współczesnych uczelni wyższych, zmian, wprowadzonych w systemie kształcenia przez system boloński, jakości edukacji i niezależności badań akademickich, a także najnowszych mód i trendów w humanistyce.

Pełen biogram Piotra Pazińskiego

Pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się „Ulissesem” Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013) oraz zbiory esejów „Rzeczywistość poprzecierana” (2015) i „Atrapy stworzenia” (2020), oraz antologię polskiej noweli grozy "Opowieści niesamowite z języka polskiego" (2021). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. „Księgę liter” Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger „Żydzi i słowa”, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”. Obecnie pracuje nad książką o malarstwie Witolda Wojtkiewicza.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)

Miejsce wydarzenia: Doktora Stefana Kopcińskiego 16/18, 90-232 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 24 lutego 2023 (piątek) 18:00 - 20:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB