Otwarcie wystawy TransWspólnoty: wektory przemian

Miejsce wydarzenia: Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź
Czas: 22 września 2022 (czwartek) 18:00 - 00:00

W czwartek (22 września) w Art_Inkubatorze odbędzie się wernisaż wystawy TransWspólnoty: wektory przemian, którą wspólnie organizują Uniwersytet Łódzki i Fotofestiwal. Wydarzenie rozpocznie rozmowa wprowadzająca – pięcioro rozmówców o różnych zainteresowaniach naukowych przybliży przybyłym pojęcie wspólnoty i tego, jak można je rozumieć. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 9 artystów. W harmonogramie również pokaz wizualny, dj sety i after party. Zapraszamy na godz. 18.00!

Troska o przyszłość, załamanie się wiary w postęp i lęk przed gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością to uczucia, które w przestrzeni publicznej mieszają się z korporacyjnymi sloganami: „Wspieramy ludzi w budowaniu wspólnoty i łączeniu świata ze sobą” kierowanymi do globalnej masy cyfrowych obywateli. Wystawa „TransWspólnoty. Wektory przemian” stawia pytania o współistnienie w świecie i kierunki, w które zmierza dziś doświadczenie wspólnotowe. 

grafika wystawy

Listę artystów i tekst kuratorski można znaleźć na stronie wystawy

Pytamy o sposoby, w jakie wspólnota daje nam poczucie tożsamości, bezpieczeństwa i przynależności, jak rzeźbi ciała i umysły, jak nadaje sensy, modeluje pragnienia i czy tworzy podstawy do roztropnej troski o dobro wspólne. O tym też dyskutować będą specjaliści podczas rozpoczynającej się o godz. 18.00 rozmowie otwierającej.

W rozmowie udział wezmą:

  • prof. Ryszard Kluszczyński (kurator, kierownik Katedry Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej UŁ. Jego zainteresowania badawcze obejmują nowe media i kulturę cyfrową, media społeczne i sztukę współczesną)
  • dr Marcin Maria Bogusławski (adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej UŁ. Zajmuje się m.in. (post)humanizmem i (po)nowoczesnością, w tym koncepcjami wspólnoty)
  • dr Joanna Miksa (adiunkt w Katedrze Etyki UŁ. Interesuje się m.in. etykami szczegółowymi, w tym bioetyką, a także wspólnotą z perspektywy etyki praktycznej)

a moderować ją będą:

  • Ada Florentyna Pawlak (kuratorka, wykładowczyni w IEiAK UŁ i Trendwatching&Future Studies AGH, speakerka w Digital University. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu)
  • dr Artur Modliński (adiunkt w Katedrze Zarządzania UŁ. Interesuje się interakcjami człowieka z maszyną i zagadnieniami wspólnotowości w rozumieniu posthumanistycznym)

Po rozmowie wprowadzającej odbędzie się otwarcie wystawy (godz. 19.00). Artyści zaprezentują swoje prace i opowiedzą o nich.

Zaproszeni twórcy wykorzystują w swojej pracy różne media (rysunek, malarstwo, video art, instalacja, digital art, sztuczna inteligencja), aby komunikować swój stosunek do wspólnotowości w czasach kryzysu klimatycznego, wstrząsów aksjologicznych i konfliktów geopolitycznych.

Tego typu prace zmuszają nas do zastanowienia się nad tym, jak rozwój technologicznych narzędzi wpływa na pierwotne więzi w kapitalistycznych strukturach – co jest utopią, a co realną możliwością w poszukiwaniu wspólnoty idealnej i jakich głosów brakuje w naszych narracjach

– wyjaśnia kuratorka Ada Florentyna Pawlak.

Przyglądamy się postapokaliptycznym wspólnotom utraty, bezradności i wstydu. Obserwujemy próby budowy nowych wspólnot opartych o relacje międzygatunkowe, wejściu w iluzję symulacyjnego współodczuwania z maszyną i miejscom ukrycia się przed światem, przed byciem widzianym i słyszanym

– dodaje.

Czy akceptacja ciemnych, niepokojących oblicz naszych wspólnot i nieuleczalnego uzależnienia od kontaktu wiąże się z niekomfortową zmianą myślenia o istocie ludzkiej i jej miejscu w świecie? Po odpowiedzi zapraszamy 22 września o godz. 18.00 do Art_Inkubatora!

Dalszy harmonogram wydarzenia wygląda następująco:

  • 20.30–21.15 – pokaz wizualny i DJ set kolektywu AV Soundscape Mirror
  • 21.30–23.30 – afterparty w miejskiej dżungli i DJ set by Krzysztof Ostrowski aka Freeze

Miejsce wydarzenia: Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 22 września 2022 (czwartek) 18:00 - 00:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB