MULTIVARIATE STATISTICAL ANALYSIS

Godło Polski
MULTIVARIATE STATISTICAL ANALYSIS

Konferencja 42nd CONFERENCE on MULTIVARIATE STATISTICAL ANALYSIS ma wieloletnią tradycję. W tym roku odbędzię się 42 edycja konferencji. Jest miejscem prezentacji najnowszych badań statystycznych, ich zastosowań i możliwości programów statystycznych. Jako organizatorzy, stawiamy sobie za cel stworzenie przyjaznego i inspirującego forum wymiany myśli i doświadczeń.

Zbliżamy:

  • różne dyscypliny naukowe - matematykę i statystykę, ekonomię, finanse, socjologię, medycynę...,
  • uniwersytety oraz instytucje publiczne jak Eurostat, GUS, NBP...,
  • naukę oraz administrację publiczną,
  • przedstawicieli świata akademickiego i firm prywatnych, COMARCH, Pfizer, StatSoft, GFK Polonia...,
  • doświadczonych naukowców i studentów.

Naszą misją jest upowszechnianie najwyższej jakości badań statystycznych a w szczególności promowanie metod analizy statystycznej wśród studentów i młodych naukowców.

AKTUALNOŚCI

W pierwszym dniu konferencji MSA'2024 (4 listopada) podczas sesji plenarnej III odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomu Honorowego Członka PTS profesor Francesce Greselin.

 

Na tegorocznej konferencji MSA'2024 ponownie odbędą się warsztaty dla uczestników prowadzone przez LabMasters.  

Zaawansowana wizualizacja danych w języku Python

Python to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się języków programowania, także wśród analityków danych. Swoją popularność zawdzięcza prostej i czytelnej składni, wysokiej wydajności, a przede wszystkim ogromnej społeczności tworzącej biblioteki dla Pythona w niemal każdym obszarze programowania. Od kilku lat jest również jednym z najpopularniejszych środowisk pracy dla analityków danych.

Celem warsztatu będzie prezentacja możliwości Pythona w zakresie analizy i wizualizacji danych. Adresatami warsztatu są zarówno osoby początkujące jak i osoby mające już pewne doświadczenie z tym środowiskiem. Na życzenie uczestników, pod koniec warsztatu, będzie możliwe opracowanie dodatkowych przykładów z dziedzin interesujących słuchaczy. Program warsztatu:

  1. Wprowadzenie do Pythona i Jupyter Notebook.
  2. Przykłady praktyczne w Pandas i Matplotlib.
  3. Wykorzystanie danych przestrzennych i geopandas do tworzenia kartogramów.
  4. Pytania od uczestników.

 

 

 

 

LOGO

Mamy zaszczyt ogłosić, że na tegorocznej konferencji MSA'2024 wykłady zaproszone wygłoszą: 

- prof. dr hab. Bogumił Kamiński ze Szkoły Głównej Handlowej

- prof. UAM dr hab. Łukasz Smaga z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 

- dr Dominik Rozkurt, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

 

 

Prof. dr hab. Bogumił Kamiński ze Szkoły Głównej Handlowej wygłosi referat:

 

Statystyka w służbie metod podejmowania decyzji

 

Teoria decyzji to obszar nauki zajmujący się badaniem procesu podejmowania decyzji. Klasyczne podejście do wspomagania podejmowania decyzji wykorzystywało głównie metody optymalizacyjne w celu wyboru najlepszego wariantu w sytuacji, gdy zagadnienie decyzyjne ma skomplikowaną postać funkcji celu i zbioru rozwiązań dopuszczalnych. Wykorzystanie tych metod w praktyce gospodarczej pokazało, że kluczowe jest ich uzupełnienie o uwzględnienie niepewności. Ta niepewność manifestuje się na dwa sposoby: niepewność wynikająca z natury modelowanego systemu oraz niepewność pomiaru parametrów tego systemu wykorzystywanych do specyfikacji modelu decyzyjnego. W referacie przedstawię jak te dwa aspekty, przy wykorzystaniu metod statystycznych, są uwzględniane w złożonych modelach wspomagania podejmowania decyzji. Prezentację zakończę przedstawieniem najnowszego trendu wykorzystania metod statystycznych do wspomagania podejmowania decyzji. W podejściu tym modele statystyczne, zwane metamodelami lub modelami surogatowymi, wykorzystywane są jako komponenty zastępujące tradycyjne moduły optymalizacyjne i symulacyjne.

 

 

 

Prof. UAM dr hab. Łukasz Smaga z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wygłosi referat:

 

Przegląd metod funkcjonalnej analizy wariancji

 

Analiza danych funkcjonalny (FDA) to gałąź statystyki skupiająca się na modelowaniu i wyciąganiu wniosków z obserwacji traktowanych jako funkcje, krzywe lub powierzchnie. Zapewnia skuteczne podejście do analizy jednej lub większej liczby zmiennych mierzonych w czasie lub przestrzeni, co jest częstym scenariuszem spotykanym w różnych dziedzinach. W prezentacji rozważymy analizę wariancji dla danych funkcjonalnych. Metody statystyczne rozwiązania tego problemu opierają się na różnych podejściach, na przykład na redukcji wymiaru (rozwinięcie bazowe, funkcjonalne składowe główne), losowych projekcjach na dane wielowymiarowe i agregowaniu statystyk punktowych. Podczas wykładu przedstawiamy różne aspekty i strategie metod funkcjonalnej analizy wariancji. Ta ostatnia obejmuje w szczególności analizę jedno- i wielokierunkową, niezależne obserwacje i powtarzane pomiary. W prezentacji zostaną zaprezentowane rzeczywiste przykłady ilustrujące poruszane problemy.

 

 

Podczas konferncji obchodzić będziemy jubileusze profesora Jerzego Kowaleskiego: 55-lecie pracy naukowo-dydaktyznej oraz 85 rocznicę urodzin. 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem nadesłanym przez profesora Vjacheslav Girko.

Pliki do pobrania

O NAS

  • Rozkłady wielowymiarowe

  • Testy statystyczne

  • Metody nieparametryczne

  • Analiza czynnikowa

  • Analiza skupień

  • Analiza dyskryminacyjna

  • Analiza wariancji

  • Analiza regresji

  • Metody bayesowskie

  • Analizy Monte Carlo

  • Data mining

  • Procedury odporne

  • Analiza danych cenzurowanych

  • Rozpoznawanie obrazów

  • Procesy stochastyczne

  • Analiza szeregów czasowych

  • Zarządzanie ryzykiem

  • Zastosowania w obszarze nauk społecznych i medycznych

  • Prof. dr hab. Czesław Domański, Uniwersytet Łódzki – przewodniczący komitetu naukowego
  • Prof. Francesca Greselin, University of Milano Biococca
  • Prof. Marie Huskova, Charles University in Prague
  • Prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Prof. dr hab. Mirosław Krzyśko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Prof. dr hab. Włodzimierz Okrasa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Prof. dr hab. Józef Pociecha, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Prof. dr hab. Mirosław Szreder, Uniwersytet Gdański
  • Prof. dr hab. Janusz Wywiał, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

ORGANIZATORZY I PARTNERZY

 

Organizator główny

Katedra Metod Statystycznych

Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny

Uniwersytetu Łódzkiego

https://www.uni.lodz.pl/wydzialy-i-jednostki-ul/katedra-metod-statystycznych

 

Współorganizator

Komitet Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk

https://oldksie.pan.pl/pl/

 

 

 

Współorganizator

Polskie Towarzystwo Statystyczne, Oddział w Łodzi

http://pts.stat.gov.pl/oddzialy/lodz/

 

 

 

Patronat honorowy

Rektora Uniwersytetu Łódzkiego

https://www.uni.lodz.pl

 

Patronat honorowy

Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego

https://stat.gov.pl

PARTNER

Partnerem Konferencji Wielowymiarowa Analiza Statystyczna (MSA'2024) jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 

 

PARTNER

Partnerem Konferencji Wielowymiarowa Analiza Statystyczna (MSA'2024) jest Bank Pekao S.A

PARTNER

Partnerem Konferencji Wielowymiarowa Analiza Statystyczna (MSA'2024) jest StatSoft Polska

PARTNER

Logo2

 

         

                LabMasters

 

LabMasters jest w firmą szkoleniową i consultingową w dziedzinie analizy danych, Business Intelligence i Data Science. Uczymy efektywnej pracy w językach i programach: Excel, VBA, SQL (Access, Microsoft SQL Server i Oracle), Business Intelligence (Power BI i Tableau), R i Python. Skupiamy pracowników naukowych oraz doktorantów, praktyków i ekspertów z dziedziny nauczania efektywnej pracy w analityce i programowaniu, o długoletnim doświadczeniu, związanych z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
LabMasters oferuje kursy otwarte (w formie stacjonarnej oraz zdalnej – do wyboru), e-learning (bez zajęć na żywo) szkolenia zamknięte (dedykowane dla firm) oraz consulting analityczny dla firm i instytucji. Naszą misją jest wdrażanie wydajnych metod kształcenia, mających na celu szeroko rozumiany rozwój umiejętności pracy z danymi (od zapisywania i magazynowania, przez wizualizację i analizę statystyczno-ekonometryczną, po raportowanie i prezentację). W trakcie każdego kursu LabMasters, oprócz kompetencji analitycznych, uczymy efektywnego posługiwania się programami komputerowymi służącymi do pracy z danymi. Więcej informacji o nas na stronie www: https://labmasters.pl/.

           

ZAPROSZENI WYKŁADOWCY

Kamiński

Prof. dr hab. Bogumił Kamiński jest kierownikiem Zakładu Wspomagania Analizy Decyzji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz profesorem w Data Science Laboratory w Toronto Metropolitan University, Kanada. Specjalizuje się w zastosowaniu zaawansowanych metod analizy danych do wspomagania podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach. Jestem autorem ponad stu artykułów na temat zastosowań biznesowych metod analizy danych i sztucznej inteligencji.

Prof. UAM dr hab. Łukasz Smaga jest profesorem uczelni w Zakładzie Statystyki Matematycznej i Analizy Danych na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje naukowo w dziedzinach testowania hipotez statystycznych i analizy danych funkcjonalnych. Zajmuje się również zastosowaniami metod statystycznych i uczenia maszynowego w praktycznych zagadnieniach. Współpracuje m.in. z pracownikami National University of Singapore, TU Dortmund University, Otto von Guericke University Magdeburg, Texas Tech University, Shiga University, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Dominik Rozkrut jest Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego, Prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Statystyki Oficjalnej i Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Jest członkiem Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego, Komitetu ds. Statystyki i Polityki Statystycznej OECD. Jest wiceprzewodniczącym Biura Konferencji Statystyków Europejskich UNECE i współprzewodniczącym Grupy Wysokiego Szczebla UNECE ds. Modernizacji Statystyki Oficjalnej. Na poziomie ONZ pełni funkcję współprzewodniczącego Grupy Roboczej ds. Zarządzania Danymi; angażuje się także w wiele innych grup. Jest członkiem Komitetu ISI ds. Statystyki Rolniczej (ISI-CAS). Był członkiem dwóch grup eksperckich Komisji Europejskiej: ds. udostępniania danych między przedsiębiorstwami a rządami (2019–2020) oraz ds. ułatwiania korzystania z nowych źródeł danych na potrzeby statystyk urzędowych (2021–2022). Karierę zawodową rozpoczął i kontynuuje w Katedrze Statystyki i Ekonometrii Uniwersytetu Szczecińskiego. Odbył staże na Uniwersytecie Massachusetts, Politechnice Lappeenranta oraz UNU-MERIT.

 

PROGRAM

.

Pliki do pobrania

DATY

 

4-6 listopada 2024 r. - termin konferencji MSA'2024

REJESTRACJA

Rejestracja na MSA'2024 jest już otwarta. Zgłoszeń należy dokonywać za pomocą tego linku.

Streszczenia referatów należy dołączać osobno (zakłada: "Dla autorów referatów").

 

Wysokość opłaty konferencyjnej MSA'2024*

  • pokój 1 os**- 1750 zł
  • 1 miejsce w pokoju 2 os. - 1450 zł
  • doktoranci - 700 zł (opłata obejmuje uczestnictwo, materiały konferencyjne, publikację oraz udział w przerwach kawowych - bez zakwaterowania w CSK)

* Opłata (za wyjątkiem doktorantów) obejmuje uczestnictwo w konferencji, materiały konferencyjne, koszty publikacji, posiłki, program kulturalny oraz koszt zakwaterowania w CSK UŁ.

** Liczba pokoi 1 os. jest ograniczona.

W przypadku rezygnacji z noclegu w CSK UŁ prosimy o kontakt: msa@uni.lodz.pl.

 

Termin końcowy: 30 września 2024 r.***

Rachunek bankowy (proszę zwrócić uwagę, że rachunek jest inny niż w poprzednim roku):
Uniwersytet Łódzki
Bank Pekao S.A.
II o/Łódź
14 1240 6292 1111 0011 3255 8476
Dopisek "Konferencja MSA 2024, imię i nazwisko uczestnika"

***Faktura zostanie wystawiona po zaksięgowaniu wpłaty na koncie Uniwersytetu Łódzkiego.

 

DLA AUTORÓW REFERATÓW

Streszczenia zgłaszanych artykułów należy przesłać organizatorom MSA'2024 przez złożenie ich w repozytorium abstraktów za pomocą tego linku.

Streszczenie powinno krótko podsumowywać treść artykułu, być jasne, opisowe i nie dłuższe niż 200 słów. Należy unikać formuł matematycznych i referencji.

PUBLIKACJA

Zapraszamy do publikacji referatów wygłoszonych na MSA'2024 w jednym z czasopism wymienionych poniżej.

Zgłoszone artykuły poddane będą wstępnej ocenie przewodniczącego komitetu naukowego konferencji, a następnie procesowi recenzowania w odpowiedniej redakcji czasopisma. Zgłoszeń należy dokonywać poprzez  system rejestracji.  

Po ocenie komitetu naukowego konferencji Autorzy samodzielnie przesyłają do wskazanego czasopisma pełny tekst artykułu w języku angielskim z dopiskiem iż koszty publikacji ponosi "konferencja MSA'2024". Ze względu na ramy czasowe związane z projektem MSA, procesy wydawnicze w każdej redakcji będą odbywały się równolegle, zatem po przedłożeniu artykułu nie będzie możliwa zmiana czasopisma.

Strona czasopisma: https://sit.stat.gov.pl/

Wymogie edytorskie:

Statistics in Transition New Series, wytyczne dla autorów

Strona czasopisma: https://ws.stat.gov.pl/

Wymogi edytorskie:

Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician, wytyczne dla autorów 

 

Strona czasopisma: https://www.czasopisma.uni.lodz.pl/foe/

Wymogi edytorskie:

Acta Universitatis Lodziensis Folia Oeconomica, wytyczne dla autorów

 

Strona czasopisma: http://econometrics.ue.wroc.pl/?lang=pl

Wymogi edytorskie:

Econometrics. Ekonometria. Advances in Applied Data Analysis, wytyczne dla autorów

 

Strona czasopisma: https://ps.stat.gov.pl

Wymogi edytorskie:

Przegląd Statystyczny. Statistical Review, wytyczne dla autorów

 

MIEJSCE KONFERENCJI

 

Konferencja MSA'2023 odbędzie się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ (CSK UŁ) przy ul. Kopcińskiego 16/18 w Łodzi.

Opłata konferencyjna zawiera koszt zakwaterowania w CSK UŁ. 

 

 

1

 

 

Wysokość opłaty konferencyjnej*

  • pokój 1 os**- 1750 zł
  • 1 miejsce w pokóju 2 os - 1450 zł
  • doktoranci - 700 zł (opłata obejmuje uczestnictwo, materiały konferencyjne, publikację oraz udział w przerwach kawowych - bez zakwaterowania w CSK)

* Opłata (za wyjątkiem doktorantów) obejmuje uczestnictwo w konferencji, materiały konferencyjne, koszty publikacji, posiłki, program kulturalny oraz koszt zakwaterowania w CSK UŁ.

** Liczba pokoi 1 os. jest ograniczona.

W przypadku rezygnacji z noclegu w CSK UŁ prosimy o kontakt: msa@uni.lodz.pl.

 

 

CSKCSK

CSK

MIASTO

 

Łódź

Najbardziej zmieniające się miasto w Polsce! Dawne XIX-wieczne fabryki to dziś muzea i restauracje. Łódź to też miasto parków i murali.
https://lodz.travel/turystyka/dlaczego-lodz/

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Prawa autorskie: Mariusz Cieszewski

 

Łódzka "PIETRYNA" czyli ulica Piotrkowska - najdłuższy polski deptak stanowi wizytówkę miasta. Po godzinach, zaprasza do restauracji, kawiarni, ogródków, pubów i klubów muzycznych zlokalizowanych w kamienicach, pałacach i odrestaurowanych podwórkach przy ulicy.
https://lodz.travel/co-zobaczyc/ulica-piotrkowska/

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Prawa autorskie: Mariusz Cieszewski

 

OFF PIOTRKOWSKA to miesjce gdzie powstał najmodniejszy dziś w Łodzi punkt na kulturalnej mapie miasta. To unikalny w skali ogólnopolskiej projekt, gdzie jednym miejscu swoje podwoje otworzyły kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store i klubokawiarnie.
https://piotrkowskacenter.pl/

Zdjęcie: HRS Poland - Łódź, www.hrs.com/pl/hotel/lodz-107800

 

No i oczywiście MANUFAKTURA! Atrakcja turystyczna dla przyjezdnych, miejsce spotkań dla łodzian, raj dla smakoszy i wielbicieli znanych marek. Tętniąca życiem i dobrą energią Manufaktura jest wizytówką miasta, rozpoznawalną na równi z ulicą Piotrkowską.
https://www.manufaktura.com/site/490/zwiedzanie

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Prawa autorskie: Mariusz Cieszewski
 

EC1, czyli Nowe Centrum Łodzi, to zrewitalizowana przestrzeń powstała na bazie zabytkowego kompleksu pierwszej łódzkiej elektrowni. EC1 dziś to: najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Centrum Nauki i Techniki - największa pod względem powierzchni tego typu placówka w kraju, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Ulica Żywiołów - przestrzeń edukacyjna z interaktywnymi stanowiskami, sale konferencyjne i hale pod organizację wydarzeń, w tym największa secesyjna Hala Maszyn.
https://ec1lodz.pl/node/2618?language=pl

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Prawa autorskie: Mariusz Cieszewski


KSIĘŻY MŁYN to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, obejmujący dawne bawełniane imperium Karola Scheiblera. Zrewitalizowany Księży Młyn jest oblegany przez artystów i fotografów. W fenomenalnych pofabrycznych przestrzeniach organizowane są wydarzenia kulturalne, dawne fabryki są siedzibą firm lub stanowią nowoczesne osiedla mieszkanione a dawne wille i pałace mieszczą dziś restauracje, muzea i szkoły wyższe.
https://lodz.travel/co-zobaczyc/ksiezy-mlyn/

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Prawa autorskie: Mariusz Cieszewski
 

MONOPOLIS to jeszcze jeden popularny cel podróży zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, oferujący unikalną mieszankę historii, kultury i nowoczesnych udogodnień. Jest to kompleks kulturalno-biznesowy w centrum Łodzi. Mieści się w odrestaurowanym zabytkowym budynku, w którym niegdyś mieścił się Polski Monopol Spirytusowy z 1902 roku. Monopolis obejmuje szereg obiektów, takich jak restauracje, kawiarnie, przestrzenie biurowe, sale eventowe i galerie sztuki.
https://monopolis.pl/weekend-z-rodzina-lodz

Zdjęcie: Paweł Augustyniak, Jacek Łukasiewicz

 

Program kulturalny wliczony jest w koszty konferencji. Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie, natomiast już teraz zapraszamy do wspólnego spędzania czasu, zwiedzania, degustacji i poznawania atrakcji Łodzi po obradach!

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Prawa autorskie: Mariusz Cieszewski

 

 

REGULAMIN

ARCHIWUM

Projekt "Multivariate Statistical Analysis MSA 2021" został dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka” DNK/SP/515427/2021.

Projekt obejmuje organizację międzynarodowej konferencji „Multivariate Statistical Analysis MSA 2021”. Głównym celami przedsięwzięcia są (1) przygotowanie i przeprowadzenie międzynarodowego forum dyskusji i wymiany opinii o aktualnych badaniach z zakresu statystyki oraz kierunkach rozwoju statystyki podczas konferencji w dniach 8-10.11.2021 oraz (2) upowszechnienie wyników badań statystycznych prezentowanych podczas obrad w postaci publikacji ok. 30 artykułów naukowych do dnia 31.12.2022 r. Konferencja MSA ma wieloletnią tradycję, jest organizowana cyklicznie. Skierowana jest do pracowników naukowych szkół wyższych, doktorantów, studentów, pracowników instytucji finansowych, pracowników urzędów statystycznych, przedstawicieli firm prywatnych oraz gości z zagranicy. Tematyka konferencji obejmuje szerokie spektrum zagadnień wielowymiarowej analizy statystycznej, dotyczących m.in. rozkładów wielowymiarowych, wnioskowania statystycznego, metod nieparametrycznych, metod klasyfikacji danych, analizy dyskryminacyjnej, metod Monte Carlo, metod bayesowskich oraz Data Mining. Prezentowane są również referaty z zakresu zastosowania metod statystycznych w naukach ekonomicznych, finansach i ubezpieczeniach, naukach społecznych i przyrodniczych.


Wartość dofinansowania z budżetu państwa 46530 zł
Całkowita wartość zadania 52130 zł

 

 

 

 

MSA'2021

Pliki do pobrania

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie międzynarodowa konferencja naukowa MSA 2020 została, decyzją Komitetu Organizacyjnego, odwołana. Chcąc być wiernymi tradycji kultywowanej od wielu lat na konferencji prezentujemy prace związane z sesją historyczną oraz sesją wspomnieniową. Sesje te były organizowane zawsze w pierwszym dniu konferencji tuż po uroczystym otwarciu.

 

Sesja historyczna:

 

120. rocznica śmierci Józefa Kleszczyńskiego

(Prof. dr hab. Czesław Domański, Uniwersytet Łódzki)

 

Jubileusz

 

90. rocznica urodzin Zbigniewa Pawłowskiego

(Prof. dr hab. Janusz Wywiał, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

 

Jubileusz

 

Sesja wspomnieniowa:

 

Prof. dr hab. Andrzej Stanisław Barczak (1939-2019)

(Dr hab. Józef Biolik, prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

 

Wspomnienie

XXXVIII Konferencja Wielowymiarowa Analiza Statystyczna WAS 2019

W dniach 4-6 listopada 2019 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 16/18 odbyła się XXXVIII międzynarodowa konferencja naukowa Wielowymiarowa Analiza Statystyczna WAS 2019 (The 38th International Scientific Conference on Multivariate Statistical Analysis MSA 2019). Organizatorem konferencji była Katedra Metod Statystycznych we współpracy z Instytutem Statystyki i Demografii Uniwersytetu Łódzkiego, Polskim Towarzystwem Statystycznym, oddział w Łodzi oraz Komitetem Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk. Finansowego wsparcia w organizacji konferencji udzielili: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Organizacja międzynarodowej konferencji "Multivariate Statistical Analysis 2019 (MSA 2019)" -zadanie finansowane w ramach umowy 712/P-DUN/202019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę), Polska Akademia Nauk oraz StatSoft Polska.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego konferencji MSA 2019 jest prof. dr hab. Czesław Domański. Komitet Organizacyjny konferencji pracował w składzie: dr hab. Alina Jędrzejczak, prof. UŁ (przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego), dr hab. Aleksandra Baszczyńska oraz dr hab. Katarzyna Bolonek-Lasoń (sekretarze naukowi Komitetu Organizacyjnego).

 

Program konferencji

 

04.11.2019 PONIEDZIAŁEK

8.00 Rejestracja uczestników konferencji MSA 2019

9.00 - 9.30 Uroczyste otwarcie konferencji MSA 2019

Wystąpienie Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego

prof. dr. hab. Czesława Domańskiego

Wystąpienie JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego

prof. dr. hab. Antoniego Różalskiego

Wystąpienie Prodziekana ds. kształcenia i studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

dr. hab. Michała Przybylińskiego, prof. UŁ

 

Sesja I plenarna

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Czesław Domański

9.30 - 10.00 Jacek Wesołowski, Główny Urząd Statystyczny, Politechnika Warszawska

Optymalna alokacja próbki w schematach warstwowych - metody algebry liniowej i algorytmy

10.00 - 10.30 Mirosław Krzyśko, Waldemar Wołyński, Waldemar Ratajczak, Anna Kierczyńska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Jądrowe współrzędne dyskryminacyjne w przypadku geograficznie ważonych danych czasowo-przestrzennych z wyborem zmiennych

 

10.30 - 11.10 Przerwa kawowa

Sesja II historyczna

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Mirosław Krzyśko

11.10 - 11.30 Czesław Domański, Uniwersytet Łódzki Jakub Kazimierz Haur

11.30 - 11.50 Jerzy T. Kowaleski, Uniwersytet Łódzki Marcin Kromer

 

Sesja III wspomnieniowa

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Czesław Domański

11.50 - 12.00 Mirosław Krzyśko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ś.p. Krystyna Katulska

12.00 - 12.10 Ewa Wycinka, Uniwersytet Gdański Ś.p. Mirosław Krzysztofiak

12.10 - 12.20 Janusz Wywiał, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Ś.p. Józef Kolonko

12.20 - 12.30 Stanisław Wanat, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Ś.p. Stanisław Wydmus

12.30 - 12.40 Stanisław Wanat, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Ś.p. Michał Major

 

13.00 -14.00 Obiad

Sesja IVA ENG

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Marek Walesiak

14.00 -14.20 Jacek Białek, Uniwersytet Łódzki, Główny Urząd Statystyczny

Chain drift problem in the CPI measurement based on scanner data

14.20 -14.40 Tomasz Żądło, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

On generalization of Quatember’s bootstrap

14.40 -15.00 Marta Małecka, Uniwersytet Łódzki

Asymptotic Properties of Duration-Based VaR Backtests

 

Sesja IVB PL (sala 1)

Przewodniczący sesji: dr hab. Iwona Markowicz, prof. US

14.00 -14.20 Dominik Sieradzki, Wojciech Zieliński, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Alokacja próby w problemie estymacji wskaźnika struktury w populacjach skończonych

14.20 -14.40 Ewa Wycinka, Beata Jackowska, Uniwersytet Gdański

Estymacja rozkładu czasu istnienia przedsiębiorstw z uwzględnieniem rodzaju zdarzenia kończącego działalność

14.40 -15.00 Stanisław Jaworski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Kilka uwag o estymacji poziomu bezrobocia w Polsce

15.00 -15.20 Janusz L. Wywiał, Grzegorz Sitek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Wariancja wartości własnych macierzy

 

15.20 -15.40 Przerwa kawowa

Sesja VA ENG

Przewodniczący sesji: dr hab. Wojciech Gamrot, prof. UEK

15.40 -16.00 Małgorzata Krzciuk, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

On EBLUP under some linear mixed model with correlated random effects

16.00 -16.20 Maciej Beręsewicz, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Urząd Statystyczny w Poznaniu; Katarzyna Zadroga, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Estimation of the number of illegally residing foreigners in Poland in 2017-2018 using bayesian non-linear mixed count regression models

Sesja VB PL (sala 1)

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Wojciech Zieliński

15.40 -16.00 Wioletta Grzenda, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Bayesowskie wielomianowe modele logitowe dla kategorii nieuporządkowanych w badaniu sytuacji osób młodych na rynku pracy w Polsce

16.00 -16.20 Artur Zaborski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Triady czy tetrady? Porównanie niepełnych metod pomiaru podobieństwa preferencji

16.20 -16.40 Second Bwanakare, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie; Marek Cierpiał-Wolan, Urząd Statystyczny w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski

Uogólniona ekonometria Entropii krzyżowej a sprzeczne transgraniczne (duże) źródła danych. Aktualizacja rachunków narodowych

 

18.30 Uroczysta kolacja

05.11.2019 WTOREK

Sesja I plenarna ENG

Przewodniczący sesji: dr hab. Alina Jędrzejczak, prof. UŁ

10.00 -10.20 Francesca Greselin, Andrea Cappozzo, University of Milan-Bicocca, Italy; Thomas Brendan Murphy, University College Dublin, Ireland

Advances in learning from contaminated datasets

10.20 -10.40 Hans-Joachim Mittag, University of Hagen, Germany

A new virtual library containing interactive learning objects for statistics education

10.40 -11.10 Józef Dziechciarz, Marta Dziechciarz Duda, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Selected aspects of households’ well-being measurement

 

11.10 -11.40 Przerwa kawowa

Sesja II

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Grzegorz Kończak

11.40 -12.00 Iwona Markowicz, Paweł Baran, Uniwersytet Szczeciński

Rozbieżności w handlu wewnątrzwspólnotowym: przypadek Polski

12.00 -12.20 Grażyna Dehnel, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu; Marek Walesiak, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Ocena spójności społecznej województw Polski na podstawie danych klasycznych oraz symbolicznych interwałowych

12.20 -12.40 Beata Bieszk-Stolorz, Uniwersytet Szczeciński

Wybrane modele zdarzeń wielokrotnych w ocenie ryzyka powtórnej rejestracji w urzędzie pracy

12.40 -13.00 Wojciech Gamrot, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Skala Likerta i współczynnik regresji

 

13.00 -14.00 Obiad

Sesja IIIA

Przewodniczący sesji: dr hab. Tomasz Żądło, prof. UEK

14.00 -14.20 Piotr Sulewski, Akademia Pomorska w Słupsku

Rozpoznawanie rozkładów zamiast testowania zgodności

14.20 -14.40 Dominika Polko-Zając, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

O permutacyjnych testach porównywania populacji wielowymiarowych

14.40 -15.00 Krzysztof Szymoniak-Książek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Własności nieparametrycznych testów izotropii

Sesja IIIB (sala 1)

Przewodniczący sesji: dr hab. Grażyna Dehnel, prof. UEP

14.00 -14.20 Katarzyna Budny, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wielowymiarowa nierówność Czebyszewa – oszacowania dla prawdopodobieństwa przyjmowania przez wektor losowy wartości z kuli euklidesowej

14.20 -14.40 Michał Bernardelli, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Identyfikacja punktów zwrotnych szeregów czasowych z rynku kryptowalut

14.40 -15.00 Adam Juszczak, Uniwersytet Łódzki, Narodowy Bank Polski

Zastosowanie danych scrapowanych w pomiarze inflacji

 

15.00 -15.30 Przerwa kawowa

Sesja IVA ENG

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Grażyna Trzpiot

15.30 -15.50 Aneta Ptak-Chmielewska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Application of multidimensional classification to prediction of SME

15.50 -16.10 Jerzy Korzeniewski, Uniwersytet Łódzki

Determining semantic relatedness of concepts – modifications proposals

16.10 -16.30 Elżbieta Roszko-Wójtowicz, Maria M. Grzelak, Uniwersytet Łódzki

Innovation activities and competitiveness of manufacturing divisions in Poland in the years 2009-2017

16.30 -16.50 Łukasz Wawrowski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Impact of dependent variable transformation on poverty rate estimates in poviats

Sesja IVB PL (sala 1)

Przewodniczący sesji: dr hab. Andrzej Dudek, prof. UEW

15.30 -15.50 Agnieszka Stanimir, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Metody wielowymiarowej analizy statystycznej w analizie pytań wielokrotnego wyboru

15.50 -16.10 Łukasz Ziarko, Uniwersytet Łódzki

O możliwości zastosowania analizy asocjacji do określenia wzorca zachowania się wykonawców w przetargach publicznych

16.10 -16.30 Anna Denkowska, Stanisław Wanat, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wzajemne powiązania a ryzyko systemowe w europejskim sektorze ubezpieczeniowym. Nowe wyniki bazujące na wykorzystaniu dynamicznych minimalnych drzew rozpinających

16.30 -16.50 Alina Jędrzejczak, Kamila Trzcińska, Uniwersytet Łódzki

Zastosowanie modelu Zengi do opisu rozkładu dochodów ludności Polski dla grup społeczno-ekonomicznych

 

17.00 -18.00 Podwieczorek

19.00 Przedstawienie „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, scena duża, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, ul. Jaracza 27

21.30 Spotkanie po teatrze/Kolacja

06.11.2019 ŚRODA

Sesja I

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Andrzej Bąk

9.30 - 9.50 Małgorzata Graczyk, Bronisław Ceranka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uwagi o wysoce D-efektywnych sprężynowych układach wagowych

9.50 - 10.10 Małgorzata Graczyk, Bronisław Ceranka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Nowe wyniki dotyczące metod konstrukcji D-optymalnych chemicznych układów wagowych

10.10 - 10.30 Grażyna Trzpiot, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Seniorzy w miastach a miasta przyjazne seniorom – analiza dla wybranych miast Polski

10.30 - 10.50 Grzegorz Kończak, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Wielowymiarowe permutacyjne rozszerzenie testu McNemara

 

10.50 - 11.20 Przerwa kawowa

Sesja II plenarna

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Czesław Domański

11.20 - 11.50 Dominik Rozkrut, Główny Urząd Statystyczny

Kierunki rozwoju metodologii statystyki w strategii Międzynarodowego Instytutu Statystycznego

11.50 - 12.10 Andrzej Bąk, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Metody imputacji brakujących danych z wykorzystaniem programu R na przykładzie Banku Danych Lokalnych

12.10 - 12.30 Czesław Domański, Uniwersytet Łódzki

Uwagi o testach normalności opartych na charakterystykach procesów stochastycznych

 

12.30 Uroczyste zakończenie konferencji MSA 2019

Wystąpienie Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego

prof. dr hab. Czesława Domańskiego

W dniach 5-7 listopada 2018 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się XXXVII międzynarodowa konferencja naukowa Wielowymiarowa Analiza Statystyczna WAS 2018 (The 37th International Annual Conference on Multivariate Statistical Analysis MSA 2018). Organizatorami konferencji były: Katedra Metod Statystycznych (UŁ), Instytut Statystyki i Demografii (UŁ), Polskie Towarzystwo Statystyczne (PTS), Urząd Statystyczny w Łodzi oraz Komitet Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. dr hab. Czesław Domański (Komitet Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk), obowiązki sekretarza naukowego konferencji sprawowała dr hab. Katarzyna Bolonek-Lasoń. Konferencja dofinansowana była przez Polską Akademię Nauk, Narodowy Bank Polski oraz firmę StatSoft Polska.

W konferencji wzięło udział 80 osób z różnych ośrodków akademickich w: Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Łodzi i Poznaniu, a także goście z Włoch i Litwy. W trakcie konferencji odbyło się 18 sesji (plenarnych i panelowych), na których wygłoszono 57 referatów.

 

 

Program konferencji

 

05.11.2018 PONIEDZIAŁEK

Sesja plenarna I - historyczna „Statystycy polscy w drodze do niepodległości”

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Krzysztof Jajuga

9.30– 9.50 Mirosław Krzyśko - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Mieczysław Warmus – wspomnienie w setną rocznicę urodzin

9.50 – 10.10 Józef Pociecha - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - Profesor Juliusz Leo - naukowiec, samorządowiec, polityk

10.10 - 10.30 Czesław Domański – Uniwersytet Łódzki - Towarzystwa Naukowe w organizacji struktur niepodległej Polski; Tadeusz Korzon – pierwsze próby szacunku dochodu

 

Sesja plenarna II - zorganizowana wspólnie z Urzędem Statystycznym w Łodzi „Nowe stulecie statystyki publicznej”

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Józef Pociecha

10.50 – 11.10 Dominik Rozkrut – Główny Urząd Statystyczny - Edukacja akademicka w zakresie data science w Polsce

11.10 – 11.25 Czesław Domański, Alina Jędrzejczak – Uniwersytet Łódzki - Dylematy etyczne statystyków w obliczu nowych źródeł danych

11.25 - 11.40 Tomasz PiaseckiUrząd Statystyczny w Łodzi - Zastosowania metod statystyczno-matematycznych w statystyce publicznej – wybrane przykłady, oczekiwania i wyzwania

11.40 – 11.55 Katarzyna Szkopiecka – Urząd Statystyczny w Łodzi - Działania Edukacyjne Urzędu Statystycznego w Łodzi

11.55 - 12.10 Anna Jaeschke – Urząd Statystyczny w Łodzi - Spisy powszechne ludności wczoraj i dziś

 

Sesja plenarna III

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Bronisław Ceranka

12.30 – 13.00 Krzysztof Jajuga – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Multivariate extreme value analysis – theory and selected financial applications

13.00 – 13.20 Marek Walesiak1, Grażyna Dehnel21Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - Analiza porównawcza spójności społecznej województw Polski w podejściu hybrydowym dla danych metrycznych oraz symbolicznych interwałowych

13.20 - 13.40 Wacława Starzyńska, Magdalena Panasiuk, Mateusz Hałka - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Identyfikacja i pomiar zmiennych sprzyjających innowacyjności zamówień publicznych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego

 

Sesja IVa

Przewodniczący sesji: dr hab. Grażyna Dehnel, prof. nadzw.

14.40 – 15.00 Wojciech Gamrot – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - O badaniu współzależności zmiennych dyskretnych

15.00 - 15.20 Dominika Polko-Zając – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - O permutacyjnych testach łącznego porównywania poziomu przeciętnego i zróżnicowania

15.20 – 15.40 Małgorzata Złotoś – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - O wykorzystaniu testów permutacyjnych w planowaniu eksperymentów

 

 

Sesja IVb w języku angielskim

Przewodniczący sesji: dr hab. Alina Jędrzejczak, prof. UŁ

14.40 – 15.00 Jacek Białek, Elżbieta Roszko-Wójtowicz – Uniwersytet Łódzki - Two simple ways of the CPI substitution bias reduction

15.00 - 15.20 - Jerzy Korzeniewski – Uniwersytet Łódzki - Binary data clustering

15.20 – 15.40 Necati Alp Erilli - Sivas Cumhuriyet University - Clustering analysis method selection: comparison of crisp clustering, fuzzy clustering, soft set clustering, rough set clustering

 

16.00 Posiedzenie Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Statystycznego

 

Sesja Va

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Grzegorz Kończak

16.00 - 16.20 Dorota Rozmus – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Miejsce Polski w UE w ramach poszczególnych ładów zrównoważonego rozwoju – analiza z zastosowaniem miar stabilności grupowania

16.20 – 16.40 Mateusz Jankiewicz – Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Różnice kulturowe a struktura konsumpcji w krajach Unii Europejskiej

16.40 – 17.00 Iwona Bąk, Katarzyna Cheba – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - Zastosowanie taksonomii wielokryterialnej do analizy porównawczej struktur zrównoważonego rozwoju

 

Sesja Vb

Przewodniczący sesji: dr hab. Andrzej Dudek, prof. nadzw.

16.00 - 16.20 Beata Bal-Domańska – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Sytuacja osób młodych na europejskich rynkach pracy – analiza ekonometryczna

16.20 – 16.40 Iwona Markowicz, Paweł Baran – Uniwersytet Szczeciński - Jakość danych w systemie Intrastat. Porównanie krajów „starej” i „nowej” UE

16.40 – 17.00 - Krzysztof Szymoniak-Książek – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Asymetryczne modele GARCH

 

Sesja Vc w języku angielskim

Przewodniczący sesji: dr hab. Wojciech Gamrot

16.00 - 16.20 Germanas Budnikas – Uniwersytet w Białymstoku - Detection of aggressiveness by analyzing the player's behavior in a computer game

16.20 – 16.40 Second Bwanakare – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - Power Law (PL) and economic series characterization

16.40 – 17.00 Marta Małecka – Uniwersytet Łódzki - Likelihood ratio distribution under non-standard conditions: application to testing VaR

 

06.11 WTOREK

Sesja plenarna I w języku polskim/angielskim

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Czesław Domański

9.00 – 9.30 Włodzimierz Okrasa - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Statystyka przestrzenna w interdyscyplinarnej integracji badań

9.30 – 10.00 Mirosław Szreder - Uniwersytet Gdański - Statistical surveys and inference in the era of big data

10.00 – 10.20 Grażyna Trzpiot – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Quantile non-parametric additive models

10.20 – 10.40 Marek Walesiak, Andrzej Dudek – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Selecting the optimal multidimensional scaling procedure with I-Scal

 

Sesja plenarna II w języku angielskim “Measurement of inequality, poverty and social exclusion”

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Mirosław Krzyśko

11.10 – 11.30 Simone Pellegrino, Achille Vernizzi - Universitá degli Studi di Milano Progressivity and measures of tax fairness by tax components

11.30 – 11.50 Alina Jędrzejczak1, Francesca Greselin2 - 1Uniwersytet Łódzki, 2Universitá Milano-Bicocca - Analyzing and comparing gender gap in Poland and Italy by region

11.50 – 12.10 Katarzyna Ostasiewicz1, Achille Vernizzi2 – 1Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2Universitá degli Studi di Milano - Measuring inequalities dealing with sources which present negative inputs

 

Sesja IIIa

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Grażyna Trzpiot

12.30 – 12.50 Tomasz Klimanek, Sylwia Filas-Przybył - Urząd Statystyczny w Poznaniu - Wpływ zastosowanej typologii na statystyczny obraz starzenia się ludności miast Polski – analiza porównawcza

12.50 – 13.10 Dominik Kubacki1, Robert Kubacki - 1Uniwersytet Łódzki - Dobór rozkładu teoretycznego trwania życia klientów banku detalicznego

13.10 - 13.30 Wioletta Grzenda – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Modelowanie czasu trwania zdarzeń powtarzających się na przykładzie zmian miejsca zatrudnienia

 

Sesja IIIb

Przewodniczący sesji: dr hab. Agata Szczukocka, prof. nadzw.

12.30 - 12.50 Barbara Batóg, Jacek Batóg – Uniwersytet Szczeciński - Zastosowanie analizy dyskryminacyjnej w identyfikacji kluczowych czynników rozwoju miast w Polsce

12.50 – 13.10 Dominik Krężołek - University of Economics in Katowice - Risk measurement on alternative markets: gold vs. silver

13.10 – 13.30 Tomasz Józefowski – Urząd Statystyczny w Poznaniu - Estymacja pośrednia bezrobocia na obszarach realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych w przekroju płci i grup wieku

 

Sesja IVa

Przewodniczący sesji: dr hab. Iwona Markowicz, prof. nadzw.

14.30 – 14.50 Dominik Sieradzki, Wojciech Zieliński – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Przykład zastosowania optymalnej alokacji próby uwzględniającej koszty badania

14.50 – 15.10 Alina Jędrzejczak1,2, Jan Kubacki2 – 1Uniwersytet Łódzki, 2Urząd Statystyczny w Łodzi - Szacowanie dochodów dla województw w Polsce z użyciem modeli przestrzenno-czasowych dla małych obszarów

15.10 - 15.30 Jacek Białek – Uniwersytet Łódzki - Statystyczne porównanie elementarnych indeksów cen Dutot, Jevonsa i Carliego

15.30 – 15.50 Alicja Ganczarek-Gamrot – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Odporna estymacja ryzyka na rynku energii elektrycznej

 

Sesja IVb w języku angielskim

Przewodniczący sesji: dr hab. Jerzy Korzeniewski, prof. UŁ

14.30 -14.50 Aneta Ptak-Chmielewska, Małgorzata Iwanicz-Drozdowska – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Banks distress prediction - cluster analysis using macro-variables

14.50- 15.10 Adam Chwila, Tomasz Żądło – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - On properties of empirical best predictors

15.10 – 15.30 Necati Alp Erilli - Sivas Cumhuriyet University - Parameter estimation with jackknife and weighted median in non-parametric regression analysis

 

07.11. ŚRODA

Sesja plenarna I

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Marek Walesiak

9.00 - 9.20 Wojciech Zieliński - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Przedział ufności dla różnicy dwóch prawdopodobieństw sukcesu

9.20 - 9.40 Janusz Wywiał, Rafał Kucharski - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Próg rentowności dla sprzedaży niejednorodnej

9.40 – 10.00 Grzegorz Kończak – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - O dwustopniowym porządkowaniu obiektów wielowymiarowych w oparciu o funkcje łączące

 

Sesja IIa

Przewodniczący sesji: dr hab. Tomasz Żądło, prof. nadzw.

10.30 - 10.50 Piotr Sulewski - Akademia Pomorska - Siatka prawdopodobieństwa Uogólnionego Rozkładu Gamma

10.50 – 11.10 Piotr Szczepocki – Uniwersytet Łódzki - Estymacja modeli stochastycznej zmienności typu Ornsteina-Uhlenbecka metodą iterowanej filtracji

11.10 – 11.30 Katarzyna Budny – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - Potęgowe uogólnienia nierówności Czebyszewa – przypadek wielowymiarowy

11.30 – 11.50 Radosław Pietrzyk, Paweł Rokita – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Prawdopodobieństwo bankructwa gospodarstwa domowego (Household Default Probability) w optymalizacji planu finansowego

 

Sesja IIb

Przewodniczący sesji: dr hab. Iwona Bąk, prof. nadzw.

10.30 - 10.50 Kamila Trzcińska – Uniwersytet Łódzki - Kształtowanie się rozkładów dochodów ludności Polski w oparciu o wybrane modele teoretyczne

10.50 – 11.10 Michał Pietrzak – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Urząd Statystyczny w Poznaniu - Metody kontroli ujawniania danych dla mikrodanych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności

11.10 – 11.30 Agnieszka Orwat-Acedańska – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Modelowanie wybranych wskaźników obciążenia chorobami w krajach Europy za pomocą odpornych dynamicznych przestrzennych modeli panelowych

11.30 – 11.50 Elżbieta Zalewska – Uniwersytet Łódzki - Metoda poprawy jakości nauczania w szkolnictwie wyższym i jej zastosowanie na przykładzie Uniwersytetu Łódzkiego

 

Sesja plenarna II

Przewodniczący sesji: prof. dr hab. Józef Dziechciarz

12.10 -12.30 Małgorzata Graczyk, Bronisław Ceranka – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - Regularne D-optymalne układy wagowe o ujemnie skorelowanych błędach

12.30 – 12.50 Małgorzata Graczyk, Bronisław Ceranka – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - Wysoce efektywne sprężynowe układy wagowe dla nieparzystej liczby obiektów

12.50- 13.10 Daniel Kosiorowski1, Dominik Mielczarek2, Jerzy Rydlewski2 - 1Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie - Krytyczna analiza wybranych klasyfikatorów dla danych funkcjonalnych w kontekście ich zastosowań w ekonomii

KONTAKT

Sekretariat

Agata Balczyńska,tel. (42) 635 51 82

E-mail do korespondencji związanej z udziałem w konferencji: msa@uni.lodz.pl.


Katedra Metod Statystycznych

https://www.uni.lodz.pl/wydzialy-i-jednostki-ul/katedra-metod-statystycznych

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Ul. Rewolucji 1905 r. 41/43

90-214 Łódź

Tel. +48 42 635 51 82, fax. +48 42 635 53 07

E-mail: katstat@uni.lodz.pl

Kierownik katedry: dr hab. Alina Jędrzejczak, prof. UŁ