Ciało i społeczeństwo – spotkanie wokół książki pod red. dr Dominiki Byczkowskiej-Owczarek

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź
Czas: 07 marca 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Ciało i społeczeństwo. Socjologia ciała w badaniach i koncepcjach teoretycznych”. Widzimy się 7 marca (czwartek) o godzinie 18:00 w Mediatece MeMo (ul. Moniuszki 5). Rozmowę ze współautorkami – dr Dominiką Byczkowską-Owczarek, dr Katarzyną Kowal i dr Julitą Czernecką poprowadzi prof. Wojciech Woźniak, specjalista w zakresie relacji pomiędzy sportem a polityką, nierówności społecznych i dyskursu publicznego.

Co do powiedzenia na temat Twojego ciała ma socjologia? Czy socjologia w ogóle zajmuje się ludzkim ciałem? Jakie obszary życia interesują socjologów i socjolożki ciała? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania autorskiego. Wezmą w nim udział specjalistki zajmujące się doświadczaniem choroby i niepełnej sprawności, w tym chorób przewlekłych, rolą wyglądu i kapitału estetycznego w związkach romantycznych i na rynku pracy, a także znaczeniem ciała w pracy, w codzienności różnych zawodów. Porozmawiamy na temat tego, jak różnie ludzie doświadczają, kształtują i wykorzystują swoje ciała w zależności od wieku, rasy, stanu zdrowia, płci i innych cech społecznych.

Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

dr Julita Czernecka – adiunktka w Katedrze Socjologii Struktur i Zmian Społecznych, Instytut Socjologii, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej społecznym uwarunkowaniom wyboru życia w pojedynkę wśród wielkomiejskich singli i singielek. Uczestniczka projektów badawczych i autorka publikacji podejmujących problematykę stereotypów płci; wpływu kulturowych koncepcji płci i wieku na postawy kobiet i mężczyzn wobec wyglądu, roli wyglądu w życiu osobistym i zawodowym, społecznego definiowania miłości, różnic w oczekiwaniach dotyczących funkcjonowania w związku miłosnym.

dr Katarzyna Kowal – adiunktka na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. W swojej pracy naukowo-badawczej konsekwentnie korzysta ze strategii badań jakościowych, w realizacji których odwołuje się do teorii ugruntowanej, fenomenologii oraz analiz biograficznych.Zakres prowadzonych badań wyznaczony jest przez trzy subdyscypliny socjologiczne: socjologię zdrowia, choroby i medycyny; socjologię ciała; socjologię jakościową. Autorka monografii zatytułowanej Między altruizmem a egoizmem. Społeczno-kulturowe uwarunkowania przeszczepów rodzinnych oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Referaty jej autorstwa były prezentowane podczas ponad trzydziestu konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym zarówno o profilu socjologicznym, jak i medycznym. Jest autorką licznych socjomedycznych projektów badawczych, realizowanych we współpracy z instytucjami naukowymi, ośrodkami medycznymi oraz stowarzyszeniami pacjentów. W 2019 roku uzyskała finansowanie Narodowego Centrum Nauki na realizację działania naukowego pt. „Rzadka choroba genetyczna w doświadczeniu chorego – socjosomatyczne studium nerwiakowłókniakowatości typu 1”. Wiceprzewodnicząca Sekcji Socjologii Ciała Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i laureatka nagrody im. Anselma Straussa ustanowionej przez Sekcję Socjologii Jakościowej i Symbolicznego Interakcjonizmu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

dr Dominika Byczkowska-Owczarek – adiunktka w Katedrze Socjologii Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka książki Ciało w tańcu. Analiza socjologiczna, współautorka monografii Za drzwiami oddziału. Badania etnograficzne w szpitalu, a także artykułów naukowych dotyczących socjologii ciała, tańca, pracy, interakcjonizmu symbolicznego, metodologii teorii ugruntowanej, jakościowych technik badań społecznych publikowanych m.in. w „Studiach Socjologicznych”, „Qualitative Sociology Review”, „Przeglądzie Socjologii Jakościowej” oraz polsko- i anglojęzycznych książkach. Przewodnicząca Sekcji Socjologii Ciała Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Redaktorka książki "Ciało i społeczeństwo. Socjologia ciała w badaniach i koncepcjach teoretycznych".

dr hab. Wojciech Woźniak – socjolog, prof. UŁ, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych. Jego zainteresowania naukowe dotyczą fińskiego modelu społeczno-gospodarczego, relacji między sportem a polityką, nierówności społecznych oraz dyskursu publicznego (szczególnie zjawiska paniki moralnej). Jest autorem lub współautorem czterech książek, oraz ponad 60 recenzowanych prac naukowych. Jest członkiem Polskiego i Fińskiego Towarzystwa Socjologicznego (Westermarck Society). W latach 2016-2022 przewodniczył Sekcji Socjologii Sportu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, jest także w Zarządzie Oddziału Łódzkiego PTS. Prowadził zajęcia gościnne na uczelniach w Niemczech (Wolny Uniwersytet w Berlinie, Uniwersytet im. Justusa Liebiga w Giessen oraz Uniwersytet w Getyndze) w Finlandii (Uniwersytety w Turku i Tampere), Estonii (Uniwersytet w Tartu), Francji (Uniwersytet Sophia Antipolis w Nicei) i Czechach (Uniwersytet Karola w Pradze).

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 marca 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND