Trzeci tom poświęcony jest dziejom Łodzi w latach 1914-1945 – czasom, kiedy wielki przemysłowy ośrodek miejski mierzył się z dramatem dwóch wojen światowych oraz krótkim okresem odbudowy i rozwoju w niepodległej Rzeczypospolitej.
To podróż w czasie z dziewiętnastowiecznej „ziemi obiecanej” do dwudziestowiecznej nowoczesności. Okres ten – okupiony wyludnieniem, zmianą oblicza narodowościowego, stratami materialnymi i dewastacją przemysłu – pokazał hart ducha oraz siłę miasta i jego mieszkańców.
W rozmowie o trzecim tomie udział wezmą:
- dr Aneta Stawiszyńska – historyczka, regionalistka, specjalistka ds. dziejów I wojny światowej w Łodzi;
- dr Adam Sitarek – historyk, kierownik Centrum Badań Żydowskich, autor prac naukowych i popularnonaukowych poświęconych historii Żydów w Łodzi i regionie, przede wszystkim okresu Zagłady;
- dr Marcin Szymański – historyk, muzealnik i popularyzator wiedzy historycznej. Jego pasją są stosunki gospodarcze w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi i dwudziestolecia międzywojennego.
Dyskusję poprowadzi redaktor pięciu tomów monografii – prof. Jarosław Kita, specjalista z zakresu historii ziem polskich w XIX wieku, historiografii i biografistyki. Popularyzator historii w telewizji i w radiu.
Podczas spotkania wspominać będziemy Profesora Przemysława Waingertnera, któremu dedykowany jest III tom monografii Łodzi – Autora i Redaktora, Naukowca i Nauczyciela.
Podkast „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”.
Zachęcamy do słuchania podkastu Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie, w którym publikujemy rozmowy z autorami przybliżające tematykę książki. Z naszymi gośćmi rozmawia Justyna Tomaszewska – znana w Łodzi przewodniczka.
Kolejne odcinki udostępniajmy na najbardziej popularnych platformach stremingowych m.in. Spotify, ITunes, YouTube, Google, Amazon.