Wydarzeniem towarzyszącym wystawie fotograficznej DYWERS, która znalazła się w Programie Miasto Fotofestiwalu, jest Żywa Biblioteka.
Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. W Polsce obecna od 2007 roku. Idea jest oparta na „prawdziwej” bibliotece – czytelnik/czka może wypożyczyć Żywą Książkę i ją „przeczytać”, czyli porozmawiać. Żywymi Książkami są osoby, które w pewien sposób nie pasują do sztywnych ram społecznych – należą bowiem do grup mniejszościowych, marginalizowanych, dyskryminowanych.
Idea wydarzenia powstała poniekąd przypadkiem. W 1993 roku w Kopenhadze napadnięto na młodego mężczyznę, był to atak o podłożu rasistowskim. Sprzeciwili się temu jego przyjaciele. W geście sprzeciwu wobec ataku założyli właśnie w Kopenhadze stowarzyszenie „Stop Volden” – przeciwko przemocy – i rozpoczęli działania wśród swoich rówieśników, które miały na celu zapobieganie takim sytuacjom. Lokalne akcje udawały się i zyskały grono sympatyków.
wyjaśnia Piotr Rembowski, koordynator tegorocznej Żywej Biblioteki na Uniwersytecie Łódzkim, student V roku stosunków międzynarodowych na WSMiP UŁ i przewodniczący Koła Amerykanistyki i Mediów.
Samo wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w 2000 roku. W 2004 roku metoda Żywej Biblioteki została uznana przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. W Polsce natomiast pojawiła się w 2007 roku w Warszawie. Celami Żywej Biblioteki są: tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia, działanie na rzecz poszanowania praw człowieka, przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie. Zadaniem działania jest również kształtowanie postaw – otwartości i akceptacji wobec różnorodności.
Żywa Biblioteka jest częścią ogólnouniwersyteckiego projektu DYWERS. Przedsięwzięcie składa się z kilku części przewidzianych na czerwiec 2024, m.in. wystawy fotografii portretowych ukazujących różnorodność społeczną, którą będzie można oglądać podczas Fotofestiwalu 2024, Żywej Biblioteki oraz projekcji filmowych wyświetlanych w ramach Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka.
Materiał źródłowy: Piotr Rembowski
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.