Korzenie dzisiejszego Muzeum Przyrodniczego sięgają roku 1930, kiedy na bazie istniejących w mieście zbiorów utworzono Muzeum Przyrodniczo-Pedagogiczne. Dlatego część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych.
W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych. Liczbę wszystkich muzealiów szacuje się na ponad 100.000, a najliczniejszą ich grupę stanowią owady.
W 2018 roku zakończono kompleksową rozbudowę i modernizację muzeum, dzięki czemu powstało centrum o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, w którym prezentowane są nowoczesne wystawy popularyzujące nauki przyrodnicze. Znaczne zwiększenie powierzchni wystawienniczej i magazynowej (łącznie do około 800 m2) pozwoliło na utworzenie nowych ekspozycji oraz na prawidłowe przechowywanie i konserwację zbiorów.
Zwiedzanie
Jak zawsze podczas Nocy Muzeów, także w tym roku, w godzinach 18:00–01:00 udostępniona będzie cała wystawa. Obsługą zwiedzających zajmą się pracownicy muzeum oraz zaproszeni studenci UŁ.
Wstęp podczas Nocy Muzeów jest bezpłatny.