Co robić, kiedy uczelnia chce prywatyzować akademik? Przede wszystkim nie panikować. Gdy studenci i studentki z całego kraju w grudniu ubiegłego roku zjeżdżali się do Poznania, by protestować przeciwko sprzedaży Domu Studenckiego Jowita, nie wiedzieli, że staną się częścią najdłuższej od lat studenckiej okupacji, a przede wszystkim pierwszej od niepamiętnych czasów, która zakończyła się dużym sukcesem.
Niespełna 4 miesiące po okupacji wydana została książka „Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego". Jej autorami są studentki i studenci z Poznania oraz Warszawy. To nie tylko świadectwo przeszłości, ale również manifest, w którym opowiedziane wydarzenia stają się bodźcem do rozwoju, zmiany i budowania lepszego jutra w polskim szkolnictwie wyższym i społeczeństwie.
Spotkanie
W piątek 19 kwietnia br. o godz. 17:00 w Insytutcie Psychologii UŁ (aula 3.11) odbędzie się spotkanie wokół książki „Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego". Będzie to rozmowa o ruchach społecznych, problemach borykających studentki i studentów, a także o tym, jakiego Uniwersytetu obecnie potrzebuje społeczność studencka.
Wydarzenie będzie miało format panelu, w którym uczestniczyć będą osoby związane z wydarzeniami w Poznaniu oraz osobami z Uniwersytetu Łódzkiego. Udział w spotkaniu wezmą:
- Dominika Lichańska – Łódzkie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
- Dominik Chrabski – Łódzkie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
- Marianna Wasiak – Poznańskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
- Noemi Mara – Warszawskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej.
Spotkanie poprowadzi Gabriela Wilczyńska – jedna z redaktorek książki, członkini Inicjatywy Pracowniczej. Po panelu odbędzie się część przeznaczona na otwartą dyskusję.
Na miejscu do zdobycia będą darmowe egzemplarze książki. Można zapoznać się z jej treścią, korzystając z elektornicznej wersji dostępnej bezpłatnie pod tym linkiem.
Informaje o wydarzeniu można znaleźć również na Facebooku.
Materiał: Łódzkie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ