Socrealizm i socrealizmy. Spotkanie z dr Aleksandrą Sumorok

Miejsce wydarzenia: Zachodnia 76, 90-725 Łódź
Czas: 06 września 2024 (piątek) 17:00 - 18:30

Nauka inspiruje w Bibliotece Secesja.Archihub to nowy cykl spotkań na kulturalno-akademickiej mapie Łodzi. Już w najbliższy piątek, 6 września, dr Aleksandra Sumorok opowie o swoich badaniach nad architekturą socrealistyczną, powstałą w Polsce po II wojnie światowej.

Dr Aleksandra Sumorok zdjęcie portretowe

Zrealizowane w Polsce w okresie realizmu socjalistycznego (1949-1956) obiekty i wnętrza mimo, że poporządkowane zostały teoretycznie jednej wykładni stylowej, w praktyce umykają jednoznacznym klasyfikacjom zarówno w warstwie formalnej, jak i ideowej. To trudny i złożony czas, którego architekturę warto rozpatrywać nie tylko w optyce historii politycznej (propaganda, ideologia), czy też stylistycznej (socrealistyczny historyzm). Powstawały przecież zróżnicowane założenia (reprezentacyjne, ale też i utylitarne), pełniące różne funkcje polityczne, służące odmiennym grupom ludzi. Ponadto pamiętać warto, że choć socrealizm „importowany” został z ZSRR, to realizowany był w Polsce i przez polskich architektów. Mamy do czynienia ze złożoną też powojenną rzeczywistością (społecznie-ekonomicznie-politycznie), czasem odbudowy, której architektura jest odbiciem.
Proponuję spojrzeć na socrealizm jako na wielowymiarowy fenomen kulturowy, poruszyć kilka kwestii symptomatycznych w ogóle dla badań nad sztuką i architekturą powojnia.
Punktem wyjścia będzie socrealizm (architektura i wnętrze), ale nie do końca, a przynajmniej nie tylko, rozumiane w kategoriach stylu (hybrydycznego, niejednoznacznego).

dr Aleksandra Sumorok – historyczka sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, doktorat obroniła na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół dwudziestowiecznej polskiej architektury i wzornictwa, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego. Autorka monografii: „Socrealizm i socrealizmy. Architektura wnętrz w Polsce 1949-1956”, „Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego”, współredaktorka (wraz z T. Załuskim) książek „Socrealizmy i modernizacje” oraz „Przestrzeń jako tworzywo sztuki” Mariana Wimmera. Kuratorka wystaw związanych z architekturą.

Informacji o wydarzeniach udzielamy mailowo i telefonicznie Biblioteka Secesja.Archihub:
571 553 004, secesja@biblioteka.lodz.pl.

Kiedy: 06.09.2024 [piątek]
17:00-19:00
Gdzie: ul. Zachodnia 76

Dojazd:
Biblioteka Secesja dostępna jest tylko od strony skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego. Najlepiej iść stroną nieparzystą ul. Zachodniej (od księgarni PWN) i przejść na 2 stronę ulicy na żółtym przejściu dla pieszych na wysokości budynku przy ul. Zachodniej 101.
WSTĘP BEZPŁATNY. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Źródło: Maria Nowakowska (Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ)

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR, UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Zachodnia 76, 90-725 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 06 września 2024 (piątek) 17:00 - 18:30

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND