O cierpieniu zwierząt. Wystawa fotografii We Animals „UKRYTE – Zwierzęta w antropocenie”

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 12 września 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

Zapraszamy na otwarcie międzynarodowej wystawy „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” stworzonej przez kanadyjską fotografkę i aktywistkę Jo-Anne McArthur z We Animals. Ekspozycja obejmuje prace kilkunastu fotoreporterów zajmujących się tematyką zwierząt, którzy udokumentowali wykorzystywanie i cierpienie m.in. tak zwanych zwierząt gospodarskich. Wydarzenie odbędzie się dziś, w czwartek (12 września) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna. Wystawa została przygotowana we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki. Program towarzyszący wystawie obejmuje liczne wydarzenia, w tym pokazy filmów, spotkania poświęcone sztuce zaangażowanej, a także spotkania upamiętniające i kręgi żałoby.

UWAGA: Zdjęcia prezentowane na wystawie mogą wywołać silne emocje. Wystawa wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia.

ODWAGA I EMPATIA

Uniwersytet Łódzki, realizując swoją strategię i zapisane w niej wartości, takie jak: szacunek, współpraca, ciekawość, otwartość, odwaga i zaangażowanie, podejmuje ważny społecznie wątek dotyczący naszego stosunku do zwierząt oraz ich miejsca w kulturze antropocenu. Wynikiem tych działań będzie półtora miesiąca jesiennych wydarzeń współorganizowanych z jedną z największych i najbardziej aktywnych organizacji prozwierzęcych w Polsce – Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.

zdjęcie przedstawia królika w klatcefot. Stefano Belacchi

Główne wydarzenie projektu stanowi premierowa w Polsce odsłona międzynarodowej wystawy „HIDDEN – Animals in the Anthropocene”, którą stworzyła kanadyjska fotografka i aktywistka Jo-Anne McArthur przy udziale 40 fotografów dokumentujących wyzysk i cierpienie zwierząt tzw. hodowlanych. Prace zebrane zostały w album fotograficzny, który zdobył szereg prestiżowych nagród na świecie (m.in. Photography Book of the Year 2020).

Szacuje się, że każdego roku ludzie wykorzystują i konsumują około 80 miliardów zwierząt lądowych. Większość tych zwierząt jest hodowana i zabijana w przemysłowych systemach rolniczych. Ryby i inne organizmy morskie są mierzone w tonach. Uniwersytet Łódzki włączył się w projekt, by szerzyć świadomość na temat procesów, wskutek których zwierzęta trafiają na nasze stoły, są przetwarzane na ubrania czy stają się testerami używanych przez nas kosmetyków i leków

– mówi Maciej Andrzejewski z CKiPR UŁ, który jest pomysłodawcą pokazania wystawy na UŁ i jednym z kuratorów ekspozycji.

Ludzie zamykają oczy, gdy widzą bitego psa, nie dostrzegają jednak problemu w ogromnym cierpieniu zwierząt na fermach przemysłowych czy wykorzystywanych w rozrywce. Chciałbym za pośrednictwem fotografii pokazać prawdę. Jeśli prawo dopuszcza cierpienie zwierząt, stawiam się ponad nim (...) Każde zdjęcie jest globalnym przesłaniem niesprawiedliwości wobec zwierząt. Tematy naszych prac mają doskonale przygotowane plenery cierpienia, stworzone przez gatunek ludzki. Zdjęcia nad którymi pracuję, są brudne i surowe, to narracja, którą pokazuję w stosunku 1:1. To nie są artystyczne obrazy, którymi można się delektować, to brutalna prawda, która ma edukować i skłaniać do myślenia, prowadząc do zmian społecznych. Nawet użycie Photoshopa jest znikome, cierpienie nie może być edytowane. Musimy być świadomi swojego przekazu bo zginiemy pod naporem cierpienia i poczucia bezsilności. Najważniejsza jest prawda i autentyczność w przekazie naszych tematów. To niechciana fotografia, która nie chce być oglądana. Nasze sumienia usprawiedliwiamy świadoma niewiedzą

– tłumaczy Andrzej Skowron (drugi z kuratorów) ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, fotograf, którego prace ukażą się na wystawie.

zdjęcie z ubojni przedstawiające krowęfot. Andrzej Skowron

WERNISAŻ WYSTAWY I PROGRAM TOWARZYSZĄCY

Wernisażowi wystawy towarzyszy otwarte spotkanie z aktywistami prozwierzęcymi i fotografami (Jo-Anne McArthur oraz Stefano Belacchi / We Animals) zaangażowanymi w powstawanie projektu. Spotkanie (w języku angielskim) rozpocznie się o godz. 19.00 w Pałacu Biedermanna i poprowadzi je Patrycja Chuszcz. Wydarzenie zostanie zarejestrowane, a materiał z polskimi napisami pojawi się na uniwersyteckim kanale YouTube.

UWAGA: Zdjęcia prezentowane na wystawie mogą wywołać silne emocje. Wystawa wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia.

Program nawiązujący tematycznie do wystawy zostanie wypełniony spotkaniami, warsztatami oraz pokazami filmowymi organizowanymi we współpracy z naukowczyniami UŁ badawczo związanymi z prawami zwierząt: dr Łucją Lange z Katedry Socjologii Sztuki (Ek-Soc) oraz Patrycją Chuszcz, doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ.

  • W piątek (13 września) o godz. 17.00 będzie można odwiedzić wystawę i wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim. 
  • W sobota (14 września) o godz. 20.00 przy Pałacu Biedermanna odbędzie się projekcja filmowa we współpracy z TME Polówka.
  • W czwartek (19 września) o godz. 18.00 w Pałacu Biedermanna rozpocznie się projekcja filmu Stowarzyszenia Otwarte Klatki „Poza widokiem, na skraju lasu” w reżyserii Nadiny Dobrowolskiej (przejdź do strony projektu). Po spotkaniu będzie można porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia. Po filmie odbędzie się spotkanie z Bogną Wiltowską (SOK) i reżyserką filmu (przejdź do aktualności).
  •  W czwartek (26 września) o godz. 18.00 również w Pałacu odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Śmiałość i empatia” autorstwa Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry. Spotkanie poprowadzi Łucja Lange. Więcej na temat wydarzenia można znaleźć w aktualności (przejdź do aktualności).
  • W czwartek (3 października) odbędzie się projekcja filmowa (szczegóły będziemy publikować na bieżąco).
  • SPOTKANIE Z ŁUCJĄ LANGE WOKÓŁ SZTUKI ZAANGAŻOWANEJ ZAPLANOWANE NA 10 PAŹDZIERNIKA JEST ODWOŁANE 
  • W niedzielę (13 października) spotkanie wokół kuchni wegańskiej w Pałacu Biedermanna (przejdź do aktualności).

Informacje na temat kolejnych wydarzeń towarzyszących będziemy publikować na bieżąco.

DOSADNA LEKCJA NA TEMAT CIERPIENIA

Historie zawarte w projekcie „UKRYTE” są brutalne i otwierają widzom oczy. Stanowią dowód na to, że zwierzęta na całym świecie znajdują się w sytuacji zagrożenia. Zebrane opowieści zapewniają cenny wgląd w cierpienie zwierząt, które wynika z działalności człowieka.

Antropocen to proponowana nazwa obecnej epoki geologicznej. W tej epoce działalność człowieka ma dominujący wpływ na klimat, środowisko i całe życie na Ziemi

– czytamy w opisie wystawy.

„UKRYTE” jest platformą dla niekiedy kontrowersyjnych fotografii, jednak to historie zbyt ważne, by można je było przeoczyć. Dzięki publikacji w formie wystawy obrazy te może zobaczyć szersze grono odbiorców. Projekt ma potencjał, by wpłynąć na dobrostan zwierząt i ludzkości.

„UKRYTE” stanowi historyczne świadectwo, jest aktem oskarżenia. Dowodem na to, co się dzieje, lecz nie powinno się więcej wydarzać

– podsumowuje Jo-Anne McArthur.

BIOGRAM JO-ANNE MCARTHUR

Jo-Anne McArthur jest wielokrotnie nagradzaną fotoreporterką, twórczynią i współredaktorką „HIDDEN”. Od dwudziestu lat dokumentuje życie zwierząt – w tym celu odwiedziła ponad 60 krajów. Zasiadała w jury World Press Photo i MontPhoto, otrzymała wyróżnienia w konkursach: Wildlife Photographer of the Year, Nature Photographer of the Year, BigPicture, Pictures of the Year International (POYI) oraz the Global Peace Photo Award. Prace artystki zostały opublikowane w licznych mediach, a ona sama chętnie zabiera głos w sprawie relacji człowiek-zwierzęta, możliwych do wprowadzenia współcześnie zmian społecznych i roli empatii. „HIDDEN” to trzecia (po „We Animals” [2014] i „Captive” [2017]) książka fotografki.

 

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcie w miniaturze aktualności: Britta Jaschinski, pozostałe wg podpisów pod zdjęciami

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 12 września 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND