Łódzka Noc Naukowców 2023 z udziałem UŁ

Miejsce wydarzenia: Targowa 1/3, 90-021 Łódź
Czas: 29 września 2023 (piątek) 19:00 - 23:00

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie przynieść szczęście ludzkości? Jak odczytać DNA? Jak wykorzystać kody kreskowe w ekologii? Między innymi na takie pytania starają się odpowiedzieć naukowczynie i naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. 29 września 2023 r. w godzinach 19:00-23:00 w Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie można poznać efekty ich wysiłków w coraz pełniejszym rozumieniu świata.

Podczas Łódzkiej Nocy Naukowców w przyjaznej i dostępnej formie wspólnie odkryjemy najciekawsze osiągnięcia nauki. W programie znalazły się różnorodne formy spotkania z wiedzą, jak wykłady, warsztaty laboratoryjne czy panel dyskusyjny. Łódzką Noc Naukowców 2023 tworzą: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Politechnika Łódzka, Instytut Energetyki Oddział Techniki Cieplnej “ITC” w Łodzi oraz Centrum Nauki i Techniki EC1. Program Łódzkiej Nocy Naukowców jest skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku!

W programie przygotowanym przez Uniwersytet Łódzki znajdziecie:

19:00-20:00 Panel dyskusyjny: „Jak sztuczna inteligencja (AI) wpływa na szczęście?”
Dyskutanci podejmą temat koncepcji szczęścia w szerszym znaczeniu - w tym szczęścia zwierząt. 

W rozmowie poruszone zostaną następujące wątki:

  • jak AI przyczynia się do szczęścia, także nieludzi, 
  • szczęście w kontekście etyki robotów/cyborgów oraz niewolnictwa cyfrowego. 

Panel współtworzą: dr Dominka Kaczorowska-Spychalska, dr Artur Modliński oraz dr Ada Florentyna Pawlak.

20:15-21:00 Power speach dr Ady Florentyny Pawlak: „Technointymność. Relacje ze sztuczną inteligencją"

Pytanie o szczęście to również pytanie o to jak chcemy programować świat wartości w technokulturze. Czy rozwiązania technologiczne projektowane są w celu wspierania rozkwitu ludzi, realizacji naszych psychologicznych potrzeb? Czy pomagają budować wartościowe relację i poprawiają dobrostan użytkowników? Dzięki generatywnej sztucznej inteligencji częścią naszego ekranowego życia stają się sztuczni ludzie. Te nieistniejące w świecie fizycznym hiperrealistyczne postaci mają być remedium na cyfrowy narcyzm i samotność.   

dr Ada Florentyna Pawlak: Antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka (IEiAK UŁ, Artes Liberales UW, Wydział Zarządzania UŁ,  Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, „Trendwatching & Future Studies” na WH AGH w Krakowie ) i speakerka w Digital University w obszarze społecznych kontekstów nowych technologii. Wiceprezeska TEFT (Towarzystwo Etyki i Filozofii Techniki), jedna z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu. Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii technologii i kultury cyfrowej, technointymności i współpracy człowieka z maszyną. Kuratorka wystaw w obszarze art@science m.in. „TransWspólnoty. Wektory przemian” w ramach Fotofestiwalu 2022 w Łodzi. 

Naukowcy z Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedry Zoologii Bezkręgowcówi Hydrobiologii UŁ postarają się odpowiedzieć na następujące pytania: 

  • Jak odczytać DNA? 
  • Na czym polegają badania populacyjne?
  • Co to jest "Genomowa Mapa Polski w Otwartym Dostępie"?
  • Co to jest Biobank? Jak pracuje? W jaki sposób chroni dane?
  • Jak wykorzystać kody kreskowe w ekologii?

19:00-23:00 Stoisko "Co to jest Biobankowanie?" w przestrzeni wspólnej.

21:00-23:00 Warsztat w laboratorium: izolacja DNA. Wspólnie domowymi metodami wyizolujemy DNA z materiału biologicznego. Pokażemy jak bez wykorzystywania specjalnego sprzętu laboratoryjnego dotknąć nici DNA. W celu udziału w tych zajęciach należy zarezerwować około godziny czasu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację.   

W trakcie Nocy Naukowców będzie można uczestniczyć między innymi w chemicznej ścieżce edukacyjnej przygotowanej przez Politechnikę Łódzką oraz zwiedzić część ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 a także obejrzeć pokaz w Planetarium EC1.

Szczegółowy program Łódzkiej Nocy Naukowców 2023, informacje o lokalizacji oraz możliwość rejestracji na wydarzenie znajdują się na stronie EC1 

FB wydarzenia

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ 

Miejsce wydarzenia: Targowa 1/3, 90-021 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 29 września 2023 (piątek) 19:00 - 23:00

Dane kontaktowe

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND