Łódź. Ziemia wymyślona. Wykład dra Błażeja Ciarkowskiego

Miejsce wydarzenia: Zachodnia 76, 90-725 Łódź
Czas: 30 października 2024 (środa) 17:30 - 19:00

Spotkanie poświęcone najnowszej książce dra Błażeja Ciarkowskiego "Łódź. Ziemia wymyślona". Autor zabierze nas w fascynującą podróż przez mity, legendy i fakty, które współtworzyły unikalny obraz Łodzi – miasta obiecanego, przeklętego, robotniczego, kreatywnego. Poznaj historię Łodzi tak różnorodną, jak jej mieszkańcy.

Grafika z napisem Wykład oraz zdjęciem portretowym dra Błażeja Ciarkowskiego

Łódź. Ziemia wymyślona

Dr Błażej Ciarkowski opowie o swojej najnowszej książce “Łódź. Ziemia wymyślona”, o której sam autor pisze następująco:
Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była „miastem amerykańskim” i „ziemią obiecaną”. „Czwartą stolicą” i „ostatnim nieodkrytym miastem”. „Polskim Manchesterem” i „miastem przeklętym”. Miastem „bez historii” i „miastem czterech kultur”. Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna.
Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie „okno na świat” stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny.
„Łódź. Ziemia wymyślona” to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania „opowiedzenia miasta”. To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące.


dr Błażej Ciarkowski - Architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Dwukrotny laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych (m.in. „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”).

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Secesja.Archihub - ul. Zachodnia 76

Wstęp wolny!

Więcej w wydarzeniu na Facebooku.

Materiał źródłowy: Stowarzyszenie Topografie
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Zachodnia 76, 90-725 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 30 października 2024 (środa) 17:30 - 19:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND