LEAM to międzynarodowa konferencja naukowa, która corocznie gromadzi szerokie grono wybitnych specjalistów – uczonych, badaczy, teoretyków i praktyków polityki, gospodarki i kultury krajów azjatyckich. Na przestrzeni lat gościliśmy ponad 440 naukowców z prawie 40 krajów, umożliwiając im udział w intensywnych dyskusjach naukowych i budowanie wartościowej społeczności epistemicznej.
17-ta edycja konferencji zatytułowana „Porządek regionalny w (post)-pandemicznej Azji” („Regional order in (post)-pandemic Asia”) będzie okazją do wymiany wiedzy i prowadzenia wielowątkowych dyskusji, które zawsze były cennym punktem konferencji LEAM. Mając na uwadze bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuację na arenie międzynarodowej oraz liczne wyzwania związane z trwającą pandemią Covid-19, chcemy porozmawiać o sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej krajów azjatyckich na początku trzeciej dekady XXI wieku. Punktem wyjścia będzie zastanowienie się nad rozwojem ładu regionalnego w Azji i wpływem epidemii na zachodzące przemiany. Ponadto chcemy zastanowić się, w jakim stopniu ta „nowa normalność”, w której żyjemy jako narody i państwa, wpływa na politykę międzynarodową. Ważnym wątkiem w dyskusji będzie poza tym rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje dla ładu międzynarodowego, także dla państw azjatyckich.
Wykład inaugurujący konferencję wygłosi prof. Bart Dessein, który jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Języków i Kultur Uniwersytetu w Gandawie. Jest przewodniczącym grupy badawczej East Asian Culture in Perspective: Identity, Historical Consciousness, Modernity. Jego badania dotyczą m.in. nowożytnej i współczesnej historii Chin, chińskiej filozofii politycznej oraz Nowego Konfucjanizmu.
Wystąpienie keynote speakera będzie punktem wyjścia do dyskusji prowadzonych w ramach paneli plenarnych, sesji specjalnych oraz sesji tematycznych. Przemiany polityczne i gospodarcze na półkuli wschodniej staną się tematem debaty plenarnej zatytułowanej „Popandemiczna chińsko-amerykańska rekonfiguracja w Azji Wschodniej” („Post-pandemic Sino-American reconfiguration in East Asia”). Jej uczestnikami będą znakomici uczeni – prof. Robert G. Sutter (Elliott School of International Relations), prof. Zhu Zhiquan (Bucknell University) i prof. Dominik Mierzejewski (Uniwersytet Łódzki). Panel poprowadzi Grzegorz Stec (MERICS).
Mając na uwadze, że nie tylko państwa narodowe kształtują współczesną politykę światową, podczas drugiej sesji plenarnej pt. „Paradyplomacja w Azji i z Azją” („Paradiplomacy in and with Asia”) omówione zostanie znaczenie miast i regionów jako istotnych, choć subpaństwowych, aktorów na scenie globalnej. W debacie wezmą udział naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tomasz Kamiński i dr Joanna Ciesielska-Klikowska oraz dr Anna Rudakowska z Tamkang University na Tajwanie.
Ponadto w trakcie konferencji odbędą się sesje spotkań z autorami ważnych książek naukowych, które opublikowane zostały w ostatnim czasie. Gośćmi LEAM będą prof. Glenn Diesen (University of South-Eastern Norway), prof. Beata Bochorodycz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Andrei P. Tsygankov (San Francisco State University) oraz prof. Bogdan Góralczyk (Uniwersytet Warszawski).
Prócz paneli plenarnych i sesji specjalnych prawie 50 naukowców z całego świata będzie prezentowało wyniki swoich najnowszych badań w ramach paneli tematycznych, które dotyczą m.in. konsekwencji pandemii Covid-19 dla polityki, gospodarki i społeczeństw krajów azjatyckich; wojny w Ukrainie i jej implikacji dla ładu międzynarodowego w Azji; regionu Indo-Pacyfiku w polityce mocarstw światowych; zmian w polityce zagranicznej i wewnętrznej Indii; a także znaczenia Japonii we współczesnych stosunkach międzynarodowych.
Szczegółowy program konferencji [ENG]
Materiał: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ