Adam Lipszyc o prozie H. Melville'a – Strefa Kultury UŁ

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 28 września 2022 (środa) 18:00 - 00:00

W środę (28 września) o godz. 18.00 w obiekcie Strefy Kultury UŁ (ogrodzie willi i wozowni Oskara Zieglera przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 11) odbędzie się spotkanie z pisarzem Adamem Lipszycem. Rozmowę dotyczącą jego najnowszej książki, czyli wydanej w 2022 „Melville. Ostatki tożsamości”, poprowadzi Maciej Robert – krytyk literacki i filmowy. Podczas spotkania, które towarzyszy publikacji II numeru wydawanego przez UŁ półrocznika „Kalejdoskop Kultury”, Adam Lipszyc przybliży zebranym twórczość Hermana Melville'a – zarówno te bardziej, jak i mniej znane dzieła.

Większość biografów uważa wydanie powieści „Moby Dick” za kluczowy moment w biografii Hermana Melville'a, a sam utwór za najbardziej udany w jego prozatorskiego twórczości. Za równie doniosłe uchodzą również jeszcze „Kopista Bartleby”, „Benito Cereno” i „Billy Budd”. Adam Lipszyc przyznaje, że chętnie przystaje na te tradycyjne wartościowania. Ale zaraz dodaje: „Niemal każdy utwór Melville’a wydaje mi się jednak ważny lub zwyczajnie wspaniały”.

Adam Lipszyc

Adam Lipszyc (fot. Ingeborga Janikowska-Lipszyc)

Lipszyc przygląda się pierwszym relacjom i opiniom na temat poszczególnych utworów, wskazuje na zjawiska polityczne i społeczne, które kształtowały doświadczenie pisarskie Melville'a, jego życiową i literacką strategię. Analizuje tak ważne dla jego powieści relacje jednostki i władzy. Przygląda się temu, co dzieje się pod ich wpływem z tożsamością podmiotu. Wydobywa na jaw wpisane w prozę Melville'a doświadczenie metafizyczne, pozbawione transcendentnych gwarancji.  

Analizuje jego wersję materializmu, zgodnie z którym oddzielenie człowieka od przyrody jest totalne, ale który – dzięki religijnej proweniencji –  wymyka się technoscjentyzmowi, który wyposażałby człowieka w wiedzę o otaczającym świecie. W tym ujęciu Melville zdaje się uprzedzać albo zapowiadać filozoficzne intuicje Waltera Benjamina oraz społeczne Carla Schmitta i staje się autorem wręcz nam współczesnym.   

Sporo uwagi poświęcam kapitalnym, a nieco rzadziej czytanym tekstom, takim jak powieść „Biały kubrak” czy opowiadanie „Ja i mój komin”. Przyglądam się również rzeczom mniej udanym, ale z wielu względów fascynującym. Nie próbuję całościowej interpretacji dzieła Melville’a: piszę jedynie o tekstach, o których, jak sądzę, mam coś do powiedzenia

– pisze Lipszyc.  

W tym sensie „Ostatki tożsamości” oświetlają i dopełniają PIW-owską edycję dzieł Melville'a.   

Spotkanie odbędzie się w ogrodzie willi i wozowni Oskara Zieglera (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11), jednego z obiektów Strefy Kultury UniLodz. Jeśli jesienna aura pozwoli, zapraszamy na leżaki. Jeśli będzie mniej sprzyjająca, przeniesiemy się do sali w dawnej wozowni.  

WozowniaObiekt Strefy Kultury UŁ – willa i wozownia Oskara Zieglera (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11)

Spotkanie towarzyszy wydaniu drugiego numeru półrocznika „Kalejdoskop Kultury” pt. „O wolną wszechnicę!”, którego tematem są m.in. miejsca produkcji i dystrybucji wiedzy, a którego Adam Lipszyc jest jednym z autorów. Jest też członkiem rady naukowej pisma. Pismo w wydaniu online dostępne jest pod adresem: www.kalejdoskopkultury.pl. 

Wydarzenie odbywa się na żywo, będzie też streamingowane na fb.  

Adam Lipszyc jest tłumaczem, eseistą, filozofem, członkiem kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. 

Maciej Robert to poeta, redaktor, pracownik Domu Literatury w Łodzi. 

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 28 września 2022 (środa) 18:00 - 00:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND