Wykład dr Agaty Zysiak "Uniwersytet dla robotniczej Łodzi" i film "Dokument po latach"

Miejsce wydarzenia: Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź
Czas: 16 października 2024 (środa) 17:00 - 19:00

W Muzeum Kinematografii w Łodzi dr Agata Zysiak wygłosi wykład pt. “Uniwersytet dla robotniczej Łodzi”, następnie odbędzie się re-premiera krótkometrażowego filmu w reżyserii Adama Musiałowicza pt. "Dokument po latach".

Grafika z napisem Wykład i Film oraz portrety dr Agaty Zysiak i Adama Musiałowicza

Wykład o historii powstania Uniwersytetu Łódzkiego

Łódź czekała na wyższą uczelnię ponad 80 lat. Kiedy wreszcie w 1945 roku otwarto Uniwersytet Łódzki miał on być flagową socjalistyczną uczelnią, ale skończyło się podobnie jak z plotkami o przeniesieniu do Łodzi stolicy kraju. Jak to się stało, że ówcześnie największe po Warszawie miasto tak długo nie miało żadnej uczelni wyższej? Kto nauczał, kto studiował na nowopowstałych wydziałach? Czy przydomek "czerwony uniwersytet" miał cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? O gorączce powojennej odbudowy, o akademickich wizjach i rządowych reformach oraz o pierwszym pokoleniu studiujących opowie znakomita badaczka i współtwórczyni Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.

Film dokumentalny

Wykład poprzedzi projekcję filmu, który został stworzony wyłącznie na bazie materiałów archiwalnych ze zbiorów pani Grażyny Kononowicz, wieloletniej kierowniczki Biblioteki Instytutu Socjologii UŁ, która zachowała amatorskie nagrania filmowe wykonywane przez jej ojca, Józefa Macieja Kononowicza. To wzruszający portret społeczności łódzkiej socjologii z pierwszych dekad istnienia UŁ, opatrzony narracją jednej z jej uczestniczek.
Znajdzie się również czas na pytania od publiczności.
Patronem wydarzenia jest Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Więcej w wydarzeniu na Facebooku

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

dr Agata Zysiak – zajmuje się socjologią historyczną; popularyzuje historię Łodzi na świecie - pracując naukowo, oraz lokalnie - w Stowarzyszeniu Topografie. Autorka nagradzanej książki o socjalistycznym uniwersytecie i powojennym awansie społecznym „Punkty za pochodzenie” (2016), współautorka kilku książek dla których Łódź była inspiracją i terenem badań. Pracuje na Uniwersytecie Łódzkim i Wiedeńskim.

Adam Musiałowicz - absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, od 2011 roku zawodowo zajmuje się realizacją filmów. Współpracuje z licznymi podmiotami komercyjnymi i społecznymi. Swoją pracą wspiera łódzkie organizacje pozarządowe, w tym Stowarzyszenie Topografie i prowadzone przez nie Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf. Od 2016 roku działa w ramach zespołu Big Story Short.

Materiał źródłowy: Stowarzyszenie Topografie
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 16 października 2024 (środa) 17:00 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB