Publikacja „Krall. Tkanie” stanowi próbę zrekonstruowania postawy twórczej i elementów biografii Hanny Krall z uwzględnieniem jej sposobu budowania historii. Autorka – Joanna Roszak – utkała z różnych nitek własną narrację o wybitnej pisarce. Czytelnik dzięki lekturze otrzymuje fascynujący i osobny wzór: obraz pisarki, która jest opiekunką i strażniczką opowieści porwanych, zniszczonych, a sam akt pisania sakralizuje, traktuje go jako gest uzdrawiający i ocalający pamięć.
Joanna Roszak – pisarka, poetka, publicystka, wykładowczyni akademicka. Laureatka Nagroda Rady Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM za pracę doktorską „Synteza mowy Tymoteusza Karpowicza” (2009), nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2012) za tom „Wewe”, stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla ludzi kultury (2012), nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Poezja (2014), nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016) za tom „Tego dnia”.
W „Szejnert. Szczególe” Bernadetta Darska, kreśląc pierwszą syntezę twórczości jednej z najważniejszych polskich reporterek XX i XXI wieku, zaprasza w podróż śladami drogi twórczej Małgorzaty Szejnert – nie tylko jej kolejnych publikacji, ale też społecznych zadań, takich jak bycie mistrzynią i mentorką kolejnych pokoleń polskich reporterów. Podczas lektury czytelnik zapozna się m.in. z rozważaniami na temat specyfiki małego realizmu, etosu reporterskiego bohaterki – redaktorki działu reportażu w „Gazecie Wyborczej” oraz autorki monumentalnych książkowych opowieści – a także z refleksjami na temat roli fotografii i ich relacji ze słowem.
Bernadetta Darska – ur. w 1978 r. Krytyczka literacka, literaturoznawczyni. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Doktor habilitowana. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładała m.in. w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka dwunastu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i współczesnym reportażu. Ostatnio ukazały się: „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022), „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023) i „Szejnert. Szczegół” (2024). Autorka bloga krytycznoliterackiego „Nowości książkowe”: www.bernadettadarska.blogspot.com
Obie książki zostały wydane w serii Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego „Egzystencja i literatura”. Seria poświęcona jest wybitnym polskim pisarzom – ich twórczości ujmowanej przez nich samych i interpretowanej przez krytyków jako projekt egzystencjalny, jako próba ustanowienia i zapisania siebie i swojego sposobu odczytywania sensów rzeczywistości, indywidualnego oglądu różnych jej sfer – społecznej, politycznej, etycznej, kulturowej, metafizycznej. Istotnymi kategoriami wyjaśniającymi pisarskie dzieło są w tym przypadku biografia, tożsamość oraz kształtujące je szeroko rozumiane doświadczenie: cielesne i zmysłowe, psychiczne i społeczne, historyczne i polityczne, etniczne i estetyczne, religijne i duchowe.
Izabella Adamczewska-Baranowska – adiunktka na Uniwersytecie Łódzkim, dziennikarka kulturalna „Gazety Wyborczej”.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnie w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) oraz online na Facebooku DLŁ.
Wstęp wolny!
Więcej informacji na: www.pulsliteratury.pl