Dzisiejsza szkoła sygnalizuje nam silną potrzebę zmiany. Widzimy, jak istotne stają się takie kwestie jak rozwijanie kompetencji miękkich, myślenia krytycznego, czy chociażby twórczego rozwiązywania problemów. Pojawiają się jednak pytania:
- Czy jest w szkole na to miejsce i przestrzeń?
- Czy współczesna edukacja zapewnia nam odpowiednie warunki do nabywania i rozwijania powyższych umiejętności?
- Czy nauczyciele są odpowiednio przygotowani do wspierania podopiecznych w tym zakresie?
Bywa różnie, jednak warto pochylić się nad możliwościami, jakie mamy lub mieć możemy. Jedną z nich jest sięganie do zagadnień oraz osiągnięć pedagogiki twórczości, która odpowiada na wiele pytań dotyczących tworzenia i rozwijania postawy twórczej – nie tylko u dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych.
Zapraszamy nauczyciel(k)i oraz wszystkich, którzy studiują kierunki pedagogiczne (i nie tylko!), na spotkanie poświęcone rozwijaniu kreatywności, twórczości i mądrości. Miło będzie nam również gościć tych, którym bliskie jest zaciekawienie oraz odkrywanie świata wraz z dziećmi i młodzieżą.
Naszymi gośćmi będą:
- prof. dr hab. Krzysztof Szmidt – dr hab. nauk społecznych, profesor zwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości. Zajmuje się badaniem problemów wychowania do twórczości, pomocy w rozwoju i psychoedukacji oraz animacji społeczno-kulturalnej. Prekursor pedagogiki pozytywnej.
- prof. Roman Leppert – pedagog, profesor nauk społecznych, związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, twórca fenomenu edukacyjnego „Akademickiego Zacisza”: https://www.facebook.com/2020.WP, które łączy świat akademicki z praktyką.
Rozmowę poprowadzi Marta Szymczyk – nauczycielka, pedagożka szkolna, aktywistka społeczna. Autorka bloga edukacyjnego „Nieszablonowa pedagożka”.
CZAS I MIEJSCE
- 30 maja 2023 r. (poniedziałek) godz. 17.00
- miejsce spotkania: Wozownia 1/5, ul. Franciszkańska 1/5 w Łodzi
- wstęp bezpłatny
Warsztaty są częścią projektu PYTAJNIK, przestrzeń zaciekawienia.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.