Pliki do pobrania
W I etapie rekrutacji musisz złożyć wniosek w USOSweb.
Rekrutacja otwarta będzie od 5.02.2024 od godz. 14:00 do 1.03.2024 do godz. 14:00.
Jeśli nie jesteś pewien jak aplikować, skorzystaj z przygotowanych przez nas materiałów znajdujących się poniżej.
FILMIK INSTRUKTAŻOWY:
Pliki do pobrania
II etap prowadzony jest na Wydziale od 2.03.2024 do 11.03.2024.
Szczegółowych informacji dot. drugiego etapu udziela Koordynator lub będą zamieszczone na stronie macierzystego Wydziału studenta UŁ.
Student UŁ, który został zakwalifikowany na wyjazd na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2024/25 może zacząć kompletować dokumenty, które będzie musiał samodzielnie wysłać/przesłać w wersji elektronicznej lub pocztą do uczelni zagranicznej. Uczelnie partnerskie po otrzymaniu informacji nt. nominowanych studentów UŁ najczęściej przesyłają powitalne maile z pakietem informacji odnośnie terminów i wymaganych dokumentów. Zazwyczaj student proszony jest o zarejestrowanie się w systemie online uczelni zagranicznej lub/i przesłanie dokumentów w wersji elektronicznej lub papierowej.
Jeśli został_ś zakwalifikowan_ na wyjazd na częściowe studia Erasmus+ na rok 2024/25 spodziewaj się wiadomości od uczelni zagranicznej i obowiązkowo sprawdź na stronie partnerskiej uczelni informacje nt. wymaganych dokumentów i obowiązujących terminów. W zależności od terminu rozpoczęcia roku akademickiego 2024/25 w danej uczelni, semestru wyjazdu, liczby przyjeżdżających studentów, termin nadsyłania dokumentów/wypełnienie aplikacji w systemie uczelni zagranicznej jest różny (najczęściej od kwietnia do lipca przy mobilnościach rozpoczynających się w sem. zimowym).
Najczęściej student jest proszony o przesłanie poniższych dokumentów:
- application/registration form;
- Learning Agreement for Studies (część "Before the mobility"; plik poniżej) – wzór na druku papierowym UŁ/ uczelni partnerskiej lub online przez platformę USOSweb. LAS musi być uzgodniony i zaakceptowany przez studenta, Koordynatora ECTS z UŁ i przedstawiciela uczelni zagranicznej. Poradnik dla studenta UŁ i Koordynatora ECTS dot. wypełniania EWP LA w USOSweb jest dostępny w plikach poniżej.
- Transcript of Records tj. wykaz dotychczasowych ocen studenta, który jest do pobrania z Dziekanatu macierzystego Wydziału studenta i wymaga podpisu Dziekana lub pracownika Dziekanatu;
- potwierdzenie znajomości jęz. obcego (może to być kopia oficjalnego certyfikatu językowego lub zaświadczenie od lektora;
- kopia ubezpieczenia zdrowotnego;
- list motywacyjny;
- inne dokumenty, specyficzne dla danej uczelni zagranicznej.
Powitalny email nie jest równoznaczny z listem/emailem akceptacyjnym, który zostaje wysłany zazwyczaj po weryfikacji przez uczelnię zagraniczną nadesłanych przez studenta dokumentów w określonym terminie.
Obowiązkowo zapoznaj się z Kartą Studenta Erasmusa.
BWZ UŁ może wystawić potwierdzenie przyznania wyjazdu na częściowe studia w ramach programu Erasmus+, tylko jeśli uczelnia zagraniczna wymaga dostarczenia takiego dokumentu (wzór poniżej).
Pliki do pobrania
Od bieżacego roku student wypełnia on-line Learning Agreement for studies (Porozumienie o programie studiów) w USOSWeb - (ścieżka dostępu: Dla studentów / wymiana studencka / wyjazdy / EWP LA).
UWAGA - jeśli chcesz pobrać LAS z USOSweb, to kliknij opcje DRUKUJ dokument i zapisz go w formacie pdf.
Jeśli uczelnia przyjmująca nie jest gotowa zatwierdzić LA on-line to dopuszczalne jest wypełnienie dokumentu wersji papierowej. Aby dokument był ważny musi być zatwierdzony przez 3 strony: studenta UŁ, Koordynatora uczelni zagranicznej, Koordynatora kierunkowego ECTS z UŁ. Nawet jeśli uczelnia wymaga uzupełnienia LAS na platformie OLA to tego nie rób - wypełnij LAS w USOSweb.
Do wykorzystania przez studenta przy przygotowywaniu "Porozumienia o programie zajęć" czyli Learning Agreementr for Studies: wskazówki dotyczące sposobu przygotowania i stosowania wzoru “Porozumienia o programie studiów" https://erasmus-plus.ec.europa.eu/sites/default/files/2022-06/2022-guidelines-learning-studies_en.pdf
Pliki do pobrania
PREZENTACJA ZE SPOTKANIA DLA NOMINOWANYCH STUDENTÓW
SEMESTR LETNI
Prezentację ze spotkania dla studentów wyjeżdżających na semestr letni 2024/2025 znajdziesz pod linkiem: Prezentacja Erasmus+ studia 24-25 przed wyjazdem semestr letni
Wyjeżdżający student UŁ wypełnia on-line Learning Agreement for studies/LAS (Porozumienie o programie studiów) w USOSWeb - (ścieżka dostępu: Dla studentów/wymiana studencka / wyjazdy/ EWP LA). Jeśli uczelnia wymaga uzupełnienia online LA na platformie OLA lub w innym systemie, to tego nie rób - wypełnij LAS w USOSweb. Online LA uzupełniony w USOSweb, a następnie zatwierdzony przez studenta i koordynatora kierunkowego ECTS z UŁ zostanie przesłany przez sieć EWP(Erasmus Without Paper) do systemu IT uczelni zagranicznej do akceptacji koordynatora uczelni zagranicznej.
UWAGA - jeśli chcesz pobrać online LAS z USOSweb, to kliknij opcje DRUKUJ/DRUKARKA (w widoku okna przeglądarki lub po naciśnięciu prawego przycisku "myszy") i zamiast drukowanie zapisz plik w formacie pdf, sprawdź czy pobrany plik zawiera wszystkie przedmioty w tab. A i B i widoczne są akceptację pod tabelami Studenta/koordynatora/partnera(czyli osoby odpowiedzialnej z uczelni partnerskiej). Jeśli online LAs ma status oczekiwanie na decyzję uczelni zagranicznej i wyjeżdżasz na mobilność za kilka dni to napisz do koordynatora z uczelni zagranicznej z prośbą o decyzję dot. zaproponowanego online LA. W przypadku braku odpowiedzi lub nieobecności koordynatora z zagranicy (urlop) skontakuj się telefonicznie z International Office uczelni zagranicznej, poinformuj o braku akceptacji oraz dopytaj o możliwy termin decyzji lub inne rozwiązanie w sprawie akceptacji LA.
Jeśli uczelnia przyjmująca nie jest gotowa zatwierdzić LA on-line to dopuszczalne jest wypełnienie dokumentu wersji papierowej: editable-higher-education-Learning-agreement-studies-KA131-2023_en.docx . Aby dokument był wiążący musi być podpisany przez 3 strony: studenta UŁ, Koordynatora uczelni zagranicznej, Koordynatora kierunkowego ECTS z UŁ.
Do wykorzystania przez studenta przy przygotowywaniu "Porozumienia o programie zajęć" czyli Learning Agreement for Studies (wersji online lub wersji papierowej):
- poradnik dla studenta i koordynatora ECTS ds. wypełniania i zatwierdzania online LA w USOSweb: Poradnik
- wskazówki dotyczące sposobu przygotowania i stosowania wzoru “Porozumienia o programie studiów" dostępne są pod linkiem: learning-agreements/studies-agreement-guidelines-ka131
Dotyczy tylko jeśli LA jest uzgadniany w wersji papierowej.
Wewnętrzny dokument UŁ, do wypełnienia pod warunkiem, że będzie on wymagany przez macierzysty Wydział studenta UŁ: Aneks do LA
Z dokładnymi datami (dd/mm/rr) rozpoczęcia i zakończenia semestru studiów w uczelni zagranicznej.
Karta EKUZ obejmująca czas pobytu za granicą i dni wyjazdu/powrotu z mobilności.
Jeśli masz trudności z wyrobieniem karty EKUZ, BWZ UŁ może wystawić zaświadczenie do NFZ (plik do pobrania: zaświadczenie EKUZ), w celu uzyskania karty. Proszę przysłać dokument do pracownika BWZ UŁ podając w wiadomości imię, nazwisko, kraj i nazwę uczelni przyjmującej oraz planowane daty podróży do i z uczelni zagranicznej, biorąc pod uwagę termin rozpoczęcia i zakończenia mobilności za granicą.
Kartę EKUZ wyrobisz w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, więcej informacji: jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/
W przypadku braku możliwości wyrobienia karty EKUZ, inne ubezpieczenie zdrowotne obejmujące czas pobytu za granicą i dni wyjazdu/powrotu z mobilności.
Zaświadczenie z dziekanatu o posiadaniu statusu studenta UŁ na rok akad. 2024/2025 – otrzymane z macierzystego Wydziału (może być przesłane drogą mailową).
W przypadku posiadania zaświadczenia o statusie studenta na rok 2023/24 musi być dopisana notatka, że student jest rozliczony z sesji zimowej i letniej 2023/2024).
Studenci 1 roku studiów II stopnia zgodnie z zasadami rekrutacji mogą podpisać umowę finansową na wyjazd dopiero od 1.10.2024 po uzyskaniu statusu studenta UŁ (pobyt w uczelni zagranicznej przed 1.10.2024 nie będzie finansowany).
- Wymagane jest posiadanie konta walutowego (EUR).
- Stypendium jest wypłacane w walucie EUR.
- Student musi być właścicielem konta.
Każdy student wyjeżdżający na studia Erasmus+ obowiązkowo wypełnia zlecenie przekazywania stypendium (wersja papierowa) i przesyła je od BWZ wraz z kompletem dokumentów do podpisania umowy.
Zaświadczenie z COSSiSSiD o otrzymywaniu stypendium socjalnego na UŁ w sem. letnim 2023/24 – dotyczy tylko tych studentów, którzy zaznaczyli w USOSweb na etapie kwalifikacji, że otrzymywali styp. socjalne z UŁ w sem. letnim 2023/24.
Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem) – dotyczy tylko studentów, którzy posiadają orzeczony stopień niepełnosprawności.
Test znajomości językowej OLS nie jest obowiązkowy.
Studenci, którzy chcą sprawdzić swój poziom biegłości językowej (np. English Placement Test) lub wziąć udział w kursach językowych online przed i w trakcie pobytu za granicą, mogą to uczynić. W tym celu należy założyć konto w EU Login: https://academy.europa.eu/
Informacje pomocnicze jak należy się zalogować są umieszczone w plikach poniżej:
Zasady finansowania na semestr zimowy znajdziesz w pliku: UŁ zasady finansowania Erasmus semestr zimowy 2024_25
Zasady finansowania na cały rok i semestr letni znajdziesz w pliku: UŁ zasady finansowania Erasmus roczne i semestr letni 2024-25
Aktualizacja do zasad finansowych na cały rok i semestr letni (z dnia 29.10.2024): zasady_stawki_podróż_2024_Erasmus
Oświadczenie o planowanej podróży dostępne jest w pliku: Oświadczenie o planowanej podróży 11.2024
Prosimy studentów UŁ o wykorzystanie kalkulatora Komisji Europejskiej HE grant calculation do obliczenia czasu pobytu na częściowych studiach lub praktyce/stażu za granicą w ramach programu Erasmus+. Powyższe narzędzie służy do obliczenia okresu realizacji studiów/praktyk zgodnie z tzw. kapitałem mobilności.
Kapitał mobilności to max. uprawniony czas realizacji studiów lub praktyk w ramach programu Erasmus+ na każdym cyklu studiów:
Kapitał mobilności na studiach I, II lub III stopnia – 12 miesięcy
Kapitał mobilności na jednolitych studiach magisterskich – 24 miesiące
Wcześniejszy udział w wymianie LLP Erasmus, Erasmus+, Campus Europae, FSS, Mundus zostanie uwzględniony w przypadku studentów starających się o stypendium Erasmus+ w ramach tego samego cyklu studiów, np. jeśli w ramach programu LLP Erasmus, Erasmus+, Campus Europae, FSS, Mundus dany student otrzymał w przeszłości stypendium LLP Erasmus na 6 miesięcy nauki na poziomie studiów magisterskich, wówczas może on jeszcze skorzystać ze stypendium Erasmus+ odpowiednio na studiach magisterskich, ale maksymalnie na 6 miesięcy.
Pliki do pobrania
Wymagane jest potwierdzenie pobytu, tzw. Confirmation, z dokładnymi datami rozpoczęcia i zakończenia mobilności, podpisem i pieczęcią uczelni zagranicznej. Data wystawienia dokumentu musi być taka sama jak data wskazująca na zakończenie pobytu na stypendium lub późniejsza. Dokument powinien być wystawiony na papierze firmowym uczelni przyjmującej, ale jeżeli uczelnia takiego nie zapewnia, to należy skorzystać ze wzoru UŁ (dostępnego poniżej).
Na podstawie dostarczonego przez studenta zaświadczenia będzie wyliczona długość pobytu w uczelni zagranicznej oraz finalna wysokość stypendium Erasmus+ przy użyciu narzędzia KE: HE grant calculation przygotowanego do raportowania wyjazdów w ramach programu Erasmus+. W przypadku gdy okres pobytu będzie krótszy niż okres 135 dni, na jaki była wypłacona 1 rata dofinansowania, student będzie proszony o zwrot części otrzymanej kwoty zgodnie z wyliczeniami ww. kalkulatora. Jeśli okres pobytu będzie dłuższy niż 135 dni, to po rozliczeniu studenta z wymiany w BWZ UŁ będzie wypłacona 2 rata dofinansowania, której wysokość będzie wyliczona zgodnie z ww. kalkulatorem. Student może otrzymać dofinansowanie z funduszy UE na okres max. 180 dni (za 1 semestr), pod warunkiem rozliczenia się w BWZ UŁ z warunków umowy finansowej.
Pliki do pobrania
Transcript of Records (uczelnie używają zwykle własne formularze) z notką od koordynatora wydziałowego/kierunkowego UŁ, o tym, ile punktów ECTS zdobył student i czy tym samym zalicza mu się pobyt za granicą (może być kopia). Kopia dokumentu należy przesłać pocztą elektroniczną na adres 1 z 2 pracowników BWZ UŁ: mgr Dorota Jachimek lub mgr Beata Kamińska po uzyskaniu rozliczenia efektów nauczania za granicą na Wydziale u koordynatora ECTS.
Learning Agreement for Studies, część During – jeśli były robione zmiany, podpisane przez studenta, Koordynatora Wydziałowego oraz osobę odpowiedzialną z uczelni zagranicznej. W przypadku wypełniania LAS w USOS należy przesłać pobrany i zatwierdzony dokument z systemu.
UWAGA — jeśli chcesz pobrać LAS z USOSweb, to kliknij opcję DRUKUJ dokument i zapisz go w formacie pdf.
Kopia dokumentu może być przesłana pocztą elektroniczną na adres pracownika BWZ UŁ: mgr Dorota Jachimek lub mgr Beata Kamińska.
Pliki do pobrania
Student UŁ uczestniczący w mobilności Erasmus+ będzie zaproszony drogą e-mailową do wypełnienia raportu końcowego, do którego link jest podany w treści korespondencji. Zadaniem studenta UŁ jest wypełnienie ankiety i wysyłanie jej on-line. Zaproszenie wysyłane jest automatycznie po terminie zakończenia mobilności. Link podany w korespondencji zaczyna się od: ec.europa.eu/eusurvey/ Temat: Erasmus+ participant survey. Po 2-3 dniach od złożenia ankiety przez studenta w systemie EU Survey, BWZ UŁ będzie miał podgląd do złożonej ankiety. Zaleca się wypełnienie ankiety po otrzymaniu Transcript of Records i rozliczeniu wyjazdu u Koordynatora na macierzystym wydziale UŁ.
Ta część dotyczy tylko uczestników wymiany, którzy zrealizowali mobilność w sem. zimowym 2024/25 (dofinansowanie było wypłacone z projektu Erasmus+ 2023).
Aby móc ubiegać się o częściowy zwrot kosztów podróży w pierwszej kolejności rozliczyć wyjazd, a następnie wypełnić i wydrukować "Oświadczenie o poniesionych kosztach podróży" (plik dostępny poniżej) wraz z biletem/fakturą/potwierdzeniem rezerwacji wraz z kartą pokładową (z wypisanym imieniem i nazwiskiem, ceną biletu oraz trasą, czyli miejscem wyjazdu i przyjazdu) i przesłać ww. dokumenty do pracownika BWZ UŁ: mgr Dorota Jachimek lub mgr Beata Kamińska.
Uwaga – częściowy zwrot kosztów podróży dotyczy tylko biletów zakupionych na przejazd/przelot zbiorowymi środkami transportu (autokar, pociąg, samolot, prom itp.). Osoby podróżujące samochodem nie mogą ubiegać się o dofinansowanie.
Pytania dot. czasu oczekiwania na przelew zwrotu części kosztów podróży poniesionych przez studenta proszę kierować do Działu Budżetowania, Kontrolingu i Analiz UŁ, Rektorat UŁ (ul. Narutowicza 68), III piętro, pokój nr 306, telefon: +42 635 48 09.
Pliki do pobrania
Szczegółowy opis zasad rozliczania green travel znajduje się w zasadach finansowania wyjazdów.
KOORDYNATORZY
Na każdym wydziale znajdziesz Koordynatora ECTS i Koordynatora Wydziałowego, którzy pomagają w następujących sprawach:
- Koordynator ECTS to osoba, z którą ustalasz LAS/LAT (Learning Agreement for Studies/Traineeships) przed wyjazdem na wymianę i w trakcie wymiany (zmiany w dokumencie). Po powrocie Koordynator potwierdza zaliczenie semestru na UŁ i tym samym uznanie efektów kształcenia.
Link do listy Koordynatorów ECTS: wyjazdy-zagraniczne/koordynatorzy-ects - Koordynator Wydziałowy to osoba, która podpisuje umowy bilateralne oraz odpowiada za proces rekrutacji na wyjazdy na studia/praktyki na macierzystym wydziale UŁ.
Link do listy Koordynatorów Wydziałowych: wyjazdy-zagraniczne/koordynatorzy-wydzialowi