REKRUTACJA

Zasady rekrutacji na rok 2021/2022 znajdziesz w pliku poniżej.

Kalendarz rekrutacji na rok 2021/2022:

  • I etap – złożenie wniosku w USOSweb od 15.02.2021 do 10.03.2021
  • II etap – prowadzony na wydziale, w tym możliwe rozmowy przez MS Teams od 10.03.2021 do 26.03.2021
  • ostateczne wyniki rekrutacji będę podane w USOSweb najpóźniej 29.03.2021

WIĘCEJ INFORMACJI O REKRUTACJI

Student UŁ zainteresowany wyjazdem na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ lub Edukacja (5 uczelni partnerskich w Norwegii i Islandii) w roku akademickim 2021/22, może ubiegać się taki wyjazd poprzez złożenie wniosku aplikacyjnego w USOSweb do 10/03/2021 do godz. 12:00. W przygotowanym wniosku student określa 2-3 uczelnie, do których chce wyjechać na mobilność oraz uzupełnia wymagane pola w tym CV, list motywacyjny w jęz. polskim i obcym, argumentując chęć wyjazdu do wskazanych uczelni. W tym celu należy zalogować się do USOSweb, wybrać zakładkę Dla studenta, wymiana studencka, oferty wyjazdów i wybrać swój wydział. Po wyborze macierzystego wydziału pojawi się wykaz ofert wyjazdów do uczelni partnerskich z informacją o nazwie uczelni zagranicznej, poziomie studiów, liczbie miejsc i dziedzinie akademickiej, której dotyczy dana oferta.

Student może złożyć 1 wniosek w USOSweb w ramach macierzystego Wydziału na UŁ (jednostki w przypadku Wydz. Filologicznego) oraz dodatkowo 1 wniosek w ramach jednostki „Uniwersytet Łódzki”, jeśli będzie potrafił uzasadnić zainteresowanie problematyką gender studies.

W zakładce „Uniwersytet Łódzki” w USOSweb znajdują się oferty wyjazdów wynegocjowane przez  Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet dla wszystkich studentów UŁ zainteresowanych problematykę gender studies.

W przypadku wyjazdów z Wydziału Filologicznego UŁ wykaz ofert wyjazdów do zagranicznych uczelni w ramach programu Erasmus+ w USOSweb znajduje się w następujących jednostkach:

  • Katedra Dramatu i Teatru – fil. polska, dziennikarstwo, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo
  • Katedra Pragmatyki Językowej – fil. angielska, hiszpańska, romańska i italianistyka
  • Zakład Literatury Niemieckojęzycznej – fil germańska, słowiańska, rosyjska, klasyczna.

Studentów innych programów studiów prowadzonych na Wydziale Filologicznym UŁ, którzy są zainteresowani mobilnością Erasmus+, prosimy o kontakt z Koordynatorami Wydziałowymi w celu uzyskania informacji dot. dostępności ofert wyjazdów w USOSweb.

II etap rekrutacji jest prowadzony na wydziale od 10.03.2021 do 26.03.2021. Możliwe będą dodatkowe rozmowy ze studentami przez MS Teams, weryfikacja deklarowanego poziomu jęz. obcego. Szczegółowe informacje dot. II etapu udziela Koordynator Wydziałowy.

W drugim etapie będą pobierane z Dziekanatu średnie ocen dla studentów, którzy złożyli wniosek w USOSweb.

Ostateczne wyniki rekrutacji powinny być widoczne na koncie studenta w USOSweb najpóźniej w dn. 29.03.2021. Zakwalifikowany na wyjazd student musi niezwłocznie uzupełnić kilka informacji dot. wyjazdu w USOSweb w zakładce wyjazdy, które po zatwierdzaniu przez Koordynatora można wygenerować w postaci Zgłoszenia kandydata na wyjazd. Dokument można pobrać dopiero wtedy jak w polu etap kwalifikacji widnieje odpowiedź „zatwierdzony”, naciskając przycisk wydrukuj.

Zgłoszenie należy pobrać i niezwłocznie wysłać do Koordynatora Wydziałowego do 30.03.2021 jako załącznik do wiadomości mailowej, w której powinno znaleźć się oświadczenie studenta UŁ, że dane podane w Zgłoszeniu są zgodne z prawdą i że student akceptuje warunki wyjazdu. Dodatkowo studenci 3 roku studiów licencjackich, którzy zostaną zakwalifikowani na wyjazd na 1 roku studiów II stopnia są proszeni o przesłanie do Wydziałowego Koordynatora zobowiązania o kontynuacji studiów na kolejnym cyklu na Wydziale, z którego został przyznany im wyjazd. Taki sam obowiązek dotyczy osób, które zostaną zakwalifikowane na wyjazd na rok 2021/22, który będzie ich pierwszym rokiem studiów w szkole doktorskiej działającej przy UŁ.

PRZED WYJAZDEM

BWZ UŁ może wystawić potwierdzenie przyznania wyjazdu na częściowe studia w ramach programu Erasmus+, jeśli uczelnia zagraniczna wymaga od przyjeżdżającego studenta UŁ dostarczenia takiego dokumentu. Aktualnie z uwagi na pracę zdalną na UŁ, pracownik BWZ UŁ może przesłać mailowe potwierdzenie przyznania wyjazdu.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem na wymianę.

Wykaz dokumentów, które należy przesłać mailowo do BWZ UŁ w celu podpisania umowy finansowej na wyjazd na studia w ramach programu Erasmus+ w roku 2021/22:

  1. LEARNING AGREEMENT FOR STUDIES (LAS) – tylko cześć Before the mobility (dokument podpisany przez uczelnię zagraniczną, koordynatora ECTS na UŁ i studenta) – dopuszczalny jest LAS na wzorze uczelni zagranicznej z trzema podpisami, w którym są obowiązkowo tabele zawierające program ustalony przed wyjazdem, realizowany w uczelni zagranicznej oraz  program studiów (nazwy przedmiotów), który realizowany jest na macierzystym kierunku w UŁ w okresie wyjazdowym, który zostanie zaliczony (zastąpiony) programem studiów realizowanym w ramach wyjazdu Erasmus+ w uczelni przyjmującej za granicą.

    Do wykorzystania przez studenta przy przygotowywaniu Porozumienia o programie zajęć czyli Learning Agreementr for Studies:
    Słowniczek pojęć do LAS-Erasmus+ – dokument pomocny przy wypełnianiu LAS
    Wskazówki dotyczące sposobu przygotowania i stosowania wzoru “Porozumienia o programie studiów ” (Learning Agreement for Studies)

    Od roku akademickiego 2021/22 LA powinien być przygotowany przez system przy użyciu platformy OLA lub system informatyczny uczelni wysyłającej w sieć EWP.  Docelowo LA ma być przygotowywany przez wyjeżdżającego studenta UŁ i zatwierdzany przez Koordynatora kierunkowego ds. ECTS w USOSweb. Będzie to prawdopodobnie technicznie możliwe jesienią 2021 na wyjazdy w sem. letnim 2021/22 lub dopiero na wyjazdy na rok 2022/23.

  2. Aneks do Learning Agreement for Studies – wewnętrzny dokument UŁ, do wypełnienia pod warunkiem, że będzie on wymagany przez macierzysty Wydział studenta UŁ.

  3. List/email akceptacyjny z uczelni zagranicznej z dokładnymi datami (dd/mm/rr) rozpoczęcia i zakończenia semestru studiów w uczelni zagranicznej. Potwierdzenie od uczelni przyjmującej powinno zawierać również informację o formie zajęć jakie będą dostępne dla uczestnika (zajęcia face-to-face, zajęcia zdalne/wirtualne/on-line).

  4. ​Karta EKUZ obejmująca czas pobytu za granicą i dni wyjazdu/powrotu z mobilności. W przypadku braku możliwości okazania się kartą EKUZ, inne ubezpieczenie zdrowotne obejmujące czas pobytu za granicą i dni wyjazdu/powrotu z mobilności. Do wykorzystania przez studenta wzór zaświadczenia do NFZ, jakie może wystawić BWZ UŁ w celu uzyskania karty EKUZ. Proszę przysłać dokument do pracownika BWZ UŁ podając w wiadomości imię, nazwisko, kraj i nazwę uczelni przyjmującej oraz planowane daty podróży do i z uczelni zagranicznej, biorąc pod uwagę termin rozpoczęcia i zakończenia mobilności za granicą.

  5. Zaświadczenie z dziekanatu o posiadaniu statusu studenta UŁ na rok akad. 2021/2022 – otrzymane drogą elektroniczną przez wyjeżdżającego studenta z Dziekanatu macierzystego Wydziału (w przypadku posiadania zaświadczenia o statusie studenta na rok 2020/2021 musi być dopisana notatka, że student jest rozliczony z sesji letniej 2020/2021).

  6. Zaświadczenie z Centrum Obsługi Studenta o otrzymywaniu stypendium socjalnego na UŁ w sem. letnim 2020/21 –  dotyczy tylko tych studentów, którzy zaznaczyli w USOSweb na etapie kwalifikacji, że otrzymywali styp. socjalne z UŁ w sem. letnim 2020/21 i wyjadą na częściowe studia w ramach programu Erasmus+ z dofinansowaniem PO WER w PLN.

  7. Test znajomości językowej w systemie Erasmus+ OLS przed mobilnością, przy wyjazdach finansowanych z budżetu 2020/21.

  8. Zlecenie przekazywania stypendium studia Erasmus.


UWAGA: Brak jakiegokolwiek z ww. dokumentów uniemożliwi podpisanie umowy, która jest podstawą do wypłacenia ​dofinansowania na studia Erasmus+.

Dodatkowe informacje:

Zarządzenie Rektora nr 74 z dnia 2014-05-12 w sprawie: zasad zaliczania studentom UŁ okresów studiów realizowanych w uczelniach partnerskich w ramach programów wymiany Erasmus+, Campus Europae i innych pokrewnych

Przewodnik ECTS  – The European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS) is a tool of the European Higher Education Area (EHEA) for making studies and courses more transparent and thus helping to enhance the quality of higher education.

Karta_Studenta_Erasmusa_PL

ISCED code search

W roku akad. 2021/22 student UŁ otrzyma dofinansowanie na max. 5 miesięcy pobytu na studiach w uczelni zagranicznej. Stypendium będzie obliczane na podstawie długości pobytu. Koszty pobytu powyżej 5 miesięcy finansowane będą przez studenta z własnych środków.

  1. Stawki dofinansowania w EUR z funduszy Unii Europejskiej do poszczególnych krajów przy wyjazdach na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ z UŁ na rok 2021/22 będą finasowane z budżetu z roku 2020/21:

    Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania – 520 EURO/miesiąc

    Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy – 500 EURO/miesiąc

    Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia,  Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Turcja – 450 EURO/miesiąc

  2. Stawki ryczałtowe w PLN obowiązujące dla wyjazdów na studia finansowanych z projektu „Zagraniczna mobilność studentów ze specjalnymi potrzebami. Edycja 3.” PO WER finansowane będą z budżetu z roku 2020/21:

    a) Wyjazdy studentów z prawem do dodatku socjalnego:
    Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania – 3 069  PLN
    Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy – 2 984 PLN
    Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Turcja – 2 771 PLN

    b) Wyjazdy studentów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności:
    Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania – 2 217  PLN
    Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy – 2 131 PLN
    Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Turcja – 1 918 PLN

Dodatkowe dofinansowanie wynikające z potrzeb osoby niepełnosprawnej będzie określone we wniosku złożonym przez studenta i zaakceptowanym przez Narodową Agencję programu Erasmus+. Kwota ta podlega rozliczeniu na podstawie dowodów finansowych.

Prosimy studentów UŁ o wykorzystanie kalkulatora Komisji Europejskiej HE grant calculation MT+ do obliczenia czasu pobytu na częściowych studiach lub praktyce/stażu za granicą w ramach programu Erasmus+. Powyższe narzędzie służy do obliczenia okresu realizacji studiów/praktyk zgodnie z tzn. kapitałem mobilności.

Kapitał mobilności to max. uprawniony czas realizacji studiów lub praktyk w ramach programu Erasmus+ na każdym cyklu studiów:

  • Kapitał mobilności na studiach I, II lub III stopnia – 12 miesięcy
  • Kapitał mobilności na jednolitych studiach magisterskich – 24 miesiące

Wcześniejszy udział w wymianie LLP Erasmus, Erasmus+, Campus Europae, FSS, Mundus zostanie uwzględniony w przypadku studentów starających się o stypendium Erasmus+ w ramach tego samego cyklu studiów, np. jeśli w ramach programu LLP Erasmus, Erasmus+, Campus Europae, FSS, Mundus dany student otrzymał w przeszłości stypendium LLP Erasmus na 6 miesięcy nauki na poziomie studiów magisterskich, wówczas może on jeszcze skorzystać ze stypendium Erasmus+ odpowiednio na studiach magisterskich, ale maksymalnie na 6 miesięcy.

PRZEDŁUŻENIE POBYTU

Studentów UŁ realizujących częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ w sem. zimowym 2021/22 zapraszamy do zapoznania się z poniższymi zasadami przedłużania wyjazdów na sem. letni 2021/22. Obowiązują one również studentów UŁ zakwalifikowanych na wyjazd „z góry” na cały rok akademicki 2021/22.

PO POWROCIE

Do rozliczenia się z BWZ UŁ po powrocie z częściowych studiów za granicą w ramach programu Erasmus+ wymagane są następujące dokumenty (kliknij dany punkt, aby wyświetlić więcej):

Wymagane jest oryginalne potwierdzenie pobytu, tzw. Confirmation, z dokładnymi datami rozpoczęcia i zakończenia mobilności, podpisem i pieczęcią uczelni zagranicznej. Data wystawienia dokumentu nie możne być wcześniejsza niż 3 dni przed zakończeniem mobilności. Dokument powinien być wystawiony na papierze firmowym uczelni przyjmującej. Do wglądu: przykładowa treść Confirmation of stay (plik dostępny poniżej).

Z uwagi na dominującą formę pracy zdalnej na UŁ, prosimy o przesłanie oryginału potwierdzenia pobytu pocztą tradycyjną na adres: BWZ UŁ, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź.

W przypadku, gdy z powodu zagrożenia zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, lub wystąpienia innych przeszkód, Uczestnik mobilności nie jest w stanie uzyskać oryginalnego zaświadczenia, Zobowiązany jest wystąpić do uczelni zagranicznej o przesłanie informacji potwierdzającej okres studiów zrealizowanych za granicą bezpośrednio na adres poczty elektronicznej Uczelni, tj. bwz@uni.lodz.pl, lub przedłożyć inny, wskazany przez UŁ dokument potwierdzający realizację studiów za granicą.

Na podstawie dostarczonego przez studenta zaświadczenia będzie wyliczona długość pobytu w uczelni zagranicznej oraz finalna wysokość stypendium Erasmus+ przy użyciu narzędzie KE: HE grant calculation MT+ przygotowanego do raportowania wyjazdów w ramach programu Erasmus+. W przypadku gdy okres pobytu będzie krótszy niż okres 135 dni, na jaki była wypłacona 1 rata dofinansowania, student będzie proszony o zwrot części otrzymanej kwoty zgodnie z wyliczeniami ww. kalkulatora. Jeśli okres pobytu będzie dłuższy niż 135 dni to po rozliczeniu studenta z wymiany w BWZ UŁ będzie wypłacona 2 rata dofinansowania, której wysokość będzie wyliczona zgodnie z ww. kalkulatorem. Student może otrzymać dofinansowanie z funduszy UE lub PO WER na okres max. 150 dni (za 1 semestr), pod warunkiem rozliczenie się w BWZ UŁ z warunków umowy finansowej.

 

Pliki do pobrania

Transcript of Records z notką od koordynatora wydziałowego/kierunkowego UŁ, o tym ile punktów ECTS zdobył student i czy tym samym zalicza mu się pobyt za granicą (może być kopia). Przykładowy wzór Transcript of records. Kopia dokumentu może być przesłana pocztą elektroniczną na adres 1 z 3 pracowników BWZ UŁ: dorota.jachimek@uni.lodz.pl lub beata.kaminska@uni.lodz.pl lub gabriela.szkup@uni.lodz.pl po uzyskaniu rozliczenia efektów nauczania za granicą na Wydziale u koordynatora ECTS.

Learning Agreement for Studies (Before, During – jeśli były robione zmiany, After mobility) podpisane przez stronę zagraniczną i stronę polską (może być kopia). Ważne jest, aby była wypełniona tab. F w LAS w części After mobility – wypełnia koordynator wydziałowy lub koordynator kierunkowy ds. ECTS  na macierzystym wydziale UŁ.

Kopia dokumentu może być przesłana pocztą elektroniczną na adres pracownika BWZ UŁ: dorota.jachimek@uni.lodz.pl lub beata.kaminska@uni.lodz.pl 

 

Pliki do pobrania

Student UŁ uczestniczący w mobilności Erasmus+ będzie zaproszony drogą e-mailową do wypełnienia raportu końcowego, do którego link jest podany w treści korespondencji. Zadaniem studenta UŁ jest wypełnienie ankiety i wysyłanie jej on-line. Zaproszenie wysyłane jest automatycznie po terminie zakończenia mobilności. Link podany w korespondencji zaczyna się od: ec.europa.eu/eusurvey/. Po 2-3 dniach od złożenia ankiety przez studenta w systemie EU Survey, BWZ UŁ będzie miał podgląd do złożonej ankiety. Zaleca się wypełnienie ankiety po otrzymaniu Transcript of Records i rozliczeniu wyjazdu u koordynatora na macierzystym wydziale UŁ.

UWAGA! Osoby, które nie doślą kompletu dokumentów w określonym w umowie terminie (max. 2 miesiące od końcowej daty mobilności potwierdzonej na Confirmation) i nie skontaktują się z BWZ celem poinformowania o przyczynach zaistniałej sytuacji, będą proszone o zwrot całkowitej sumy otrzymanego grantu!

Dodatkowo, każdy student UŁ zobowiązany jest rozliczyć się z wyjazdu na częściowe studia za granicą w ramach programu Erasmus+ na macierzystym Wydziale. Pytania w tej sprawie proszę kierować do koordynatora wydziałowego ds. programu Erasmus+ lub koordynatora kierunkowego ds. ECTS.

O częściowy zwrot kosztów podróży może się ubiegać tylko ten student, który dostarczył komplet dokumentów i rozliczył się z wyjazdu w BWZ UŁ. O wysokości dofinansowania do kosztów podróży decydują Dziekani poszczególnych wydziałów na UŁ.

Aby móc ubiegać się o częściowy zwrot kosztów podróży należy wypełnić i wydrukować "Oświadczenie o poniesionych kosztach podróży" (plik dostępny poniżej) a następnie udać się z nim do BWZ (ul. Uniwersytecka 3, pok. nr 6) wraz z biletem/fakturą/potwierdzeniem rezerwacji wraz z kartą pokładową (z wypisanym imieniem i nazwiskiem, ceną biletu oraz trasą, czyli miejscem wyjazdu i przyjazdu) lub przesłać ww. dokumenty do pracownika BWZ UŁ: mgr Dorota Jachimek lub mgr Beata Kamińska.

Uwaga – częściowy zwrot kosztów podróży dotyczy tylko biletów zakupionych na przejazd/przelot zbiorowymi środkami transportu (autokar, pociąg, samolot, prom itp.). Osoby podróżujące samochodem nie mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Pytania dot. czasu oczekiwania na przelew zwrotu części kosztów podróży poniesionych przez studenta proszę kierować do Dział Rachunkowości Zarządczej UŁ, Rektorat UŁ (ul. Narutowicza 68), III piętro, pokój nr 306, telefon: + 42 635 48 09).

 

Pliki do pobrania

KOORDYNATORZY

Koordynatorzy Wydziałowi – Koordynator Wydziałowy to osoba, która podpisuje umowy bilateralne oraz odpowiada za proces rekrutacji na wyjazdy na studia/praktyki na macierzystym wydziale UŁ.

Koordynatorzy ECTS – Koordynator ECTS to osoba, z którą ustalasz LAS/LAT (Learning Agreement for Studies/Traineeships) przed wyjazdem na wymianę i w trakcie wymiany (zmiany w dokumencie). Po powrocie Koordynator potwierdza zaliczenie semestru na UŁ i tym samym uznanie efektów kształcenia.

KONTAKT

Biuro Współpracy z Zagranicą jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30. Studentów zainteresowanych wyjazdem na wymianę studencką w ramach programu Erasmus+ zapraszamy do pokoju 6 (parter). Możesz też do nas zadzwonić: 42 635 4036

Osoby do kontaktu:

mgr Dorota Jachimek

Dominika Chmielewska