Mroczne strony przemysłowej Łodzi
Łódź powstała jako miasto przemysłowe na terenach obfitujących w wodę i drewno, ale pozbawionych innych zasobów. Rosnąca liczba fabryk stała się z czasem utrapieniem dla przyrody, ale też dla zdrowia ludzi, którzy żyli i pracowali i w mieście. W XX wieku problem stał się palący lecz mimo jego świadomości nie udało się zapobiec dewastacji rzek, powietrza i gleby.
Spróbujemy poszukać przyczyn, dla których średnia długość życia w Łodzi była dużo niższa niż w reszcie kraju, ale też poznać drogi, którymi różnorodne odpady przemysłowe zanieczyszczały środowisko oraz zatruwały zdrowie mieszkańców.
dr Marcin Szymański – historyk, pracownik Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Łodzi, przemysłu oraz historii Polski. Kurator (lub współkurator) wystaw stałych i czasowych. Konsultant filmów i innych przedsięwzięć o charakterze historycznym, popularyzator dziejów Polski.
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Secesja.Archihub - ul. Zachodnia 76
Wstęp wolny!
Więcej w wydarzeniu na Facebooku.
Materiał źródłowy: Stowarzyszenie Topografie
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.