Twórca Robo-UV walczy o nowy las w Łódzkiem

Deepjyoti Nath to pochodzący z Indii student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ, który skonstruował robota pomagającego w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Wraz ze spółką City Robotics, której jest współzałożycielem, angażuje się w działania proekologiczne, które mają przyczynić się do ratowania planety. City Robotics współorganizuje Bieg dla Wszechlasu 2021, czyli wirtualny bieg, dzięki któremu zbierają fundusze na las pod ochroną.

Uczestnicy tego wydarzenia wesprą bardzo szczytny cel - posadzenie lasu chronionego prawnie przed wycinką w województwie łódzkim, charakteryzującym się najniższą lesistością w Polsce. W inicjatywie pomoże fundacja Las na Zawsze, doświadczona w tego typu działaniach. Wspierać ten cel może każdy, a jednym ze sposobów jest udział w wydarzeniu. 

Wirtualny Bieg odbędzie się od 4 do 10 Października, czyli Dnia Drzewa. Organizatorzy proponują 3 dystanse, które można pokonać np. spacerując lub biegnąc, czy też na rowerze. 

Zapraszamy chętnych do udziału. Szczegóły i informacje o zapisach znajdują się na stronie wydarzenia.

Organizatorami biegu są City Robotics i Wszechlas - Las na zawsze i dla wszystkich. 

Deepjyoti i City Robotics angażuje się także w inne działania proekologiczne. Nawiązali współpracę z Fundacją Las na Zawsze, aby co miesiąc przekazywać darowizny z każdej sprzedaży robotów na wspólne sadzenie lasów. 

Deepjyoti twórcą robota walczącego z COVID-19 

O studencie UniLodz, pisaliśmy wcześniej, przy okazji jego wynalazku Robo-uv - w pełni autonomicznego robota dezynfekującego za pomocą światła UV-C. Do tej pory ta metoda wykorzystywana była w laboratoriach, do dezynfekcji sprzętu i narzędzi. Światło UV-C jest szkodliwe dla ludzi, ale nie dla robotów. I tak Robo-uv staje się niezwykle cennym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem… Projekt City Robotics dostał pierwszą nagrodę podczas "Forum Wizja Rozwoju" w Gdyni. 

Po raz kolejny różnorodność UniLodz okazuje się ogromnym atutem. Wspieramy pomysły naszych zdolnych studentów. 

Eko–projekty na UniLodz 

Cieszą nas kolejne inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego, które wciela w życie społeczność akademicka. W ekologiczne rozwiązania angażują się zarówno jednostki centralne, jak i wydziały. Program EkoEkSoc, czy BeeBlioteka czyli pasieka na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, to początek coraz dłuższej listy inicjatyw propagujących troskę o środowisko naturalne, jakie realizuje uczelnia. Eko-projekty UniLodz uzupełniają także działania edukacyjne oraz propagowanie postaw proekologicznych wśród pracowników, studentów i łodzian.   

 

Materiał: Deepjyoti Nath, Wszechlas - Las na zawsze i dla wszystkich 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ