Przedstawiciele UŁ na II Kongresie Umiędzynarodowienia

Przez dwa dni, 11 i 12 września br., Stolica Polski i gościnne mury Uniwersytetu Warszawskiego były centrum międzynarodowej debaty naukowej podczas II Kongresu Umiędzynarodowienia, organizowanego przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. Wśród uczestników kongresu – kilkuset przedstawicieli uczelni i instytucji badawczych z całej Polski oraz zagranicznych ekspertów i ekspertek – nie zabrakło także reprezentantów Uniwersytetu Łódzkiego.

Panel podczas II Kongresu UmiędzynarodowieniaUczestnicy panelu „Science made in Poland - o co tak naprawdę walczymy w promocji zagranicznej?”

II Kongres Umiędzynarodowienia kontynuował debatę rozpoczętej wiosną w Gdańsku podczas pierwszego kongresu, która miała na celu wypracowanie mądrych strategii internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. 

Kluczowym punktem programu była międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której udział wzięli: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko oraz Ignacy Niemczycki. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Hans de Wit – wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia. 

Podczas kongresu swoje doświadczenia przedstawili ekspertki i eksperci z całej Europy, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem narodowych strategii umiędzynarodowienia. Uczestnicy dyskutowali nad rekomendacjami dla Polski, która pod auspicjami NAWA pracuje nad krajową strategią umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.  

Uczestniczką jednego z paneli tematycznych kongresu pt. „Science made in Poland - o co tak naprawdę walczymy w promocji zagranicznej?”, prowadzonego przez Natalię Osicę, była Anna Rolczak, zastępczyni kanclerza Uniwersytetu Łódzkiego, długoletnia dyrektorka Centrum Komunikacji i PR UŁ, a także wiceprezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. 

Tematyka kongresu obejmowała też m.in. kwestie stopnia, w jakim internacjonalizacja powinna być uwzględniona w wizji rozwoju kraju, oraz udziału polskich badaczy w programach ramowych UE.  Wiele uwagi poświęcono europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Podczas kongresu zostały też poruszone kwestie sojuszy Uniwersytetów Europejskich i ich roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych.  

Materiał: NAWA 
Oprac.: Centrum Komunikacji PR UŁ