Prorektorka UŁ ds. nauki dr hab. Dorota Golańska, prof. UŁ, w poniedziałek i wtorek (18-19 listopada br.) uczestniczyła w IV Konferencji Sprawozdawczej dla podmiotów uczestniczących w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) oraz uczelni uprawnionych do udziału w II edycji konkursu. Konferencja została zorganizowana w Gliwicach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Politechniką Śląską.
Stanowiła ważny element procesu monitorowania postępów i bieżącej oceny realizacji planów rozwoju opracowanych przez uczelnie wybrane w konkursie. Podczas IV Konferencji sprawozdawczej omówiono dotychczasowe osiągnięcia i działania w ramach realizacji planów uczelni oraz kwestie związane z oceną śródokresową projektów realizowanych w ramach programu IDUB, która została przeprowadzona w 2023 r. Odbyła się też część warsztatowa, skierowana do beneficjentów programu IDUB i uczelni uprawnionych do udziału w II edycji konkursu, w związku z wynikami pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021.
Konferencja sprawozdawcza IDUB to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w zakresie wewnętrznych sposobów zarządzania dodatkowymi środkami finansowymi przeznaczonymi na zwiększenie międzynarodowej widoczności i doskonałości naukowej polskich uczelni. To także przestrzeń dla refleksji na temat skuteczności działań podjętych w poszczególnych instytucjach oraz możliwości przeniesienia dobrych do innych uczelni. To przy tym dobra okazja do uczenia się od siebie nawzajem i zacieśniania międzyuczelnianej współpracy
– podsumowała prof. Dorota Golańska.
W środę i czwartek (20-21 listopada br.), również na Politechnice Śląskiej, odbyło się posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), podczas którego naszą uczelnię reprezentowała także prorektorka UŁ ds. nauki prof. Dorota Golańska. Gościem zgromadzenia był m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, a wśród zaproszonych znaleźli się także przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Ośrodka Przetwarzania Informacji i European Open Science Cloud. W agendzie znalazły się tematy związane z wyzwaniami szkolnictwa wyższego, umiędzynarodowieniem uczelni i europejską inicjatywą reformy systemu ocen w nauce.
Z kolei prorektorka UŁ ds. kształcenia dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ, w środę i czwartek (20-21 listopada br.) uczestniczyła w XII edycji seminarium z cyklu Forum Jakości Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zorganizowanym na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Tegoroczne Forum Jakości organizowane pod hasłem „Zapewnianie jakości kształcenia wobec wyzwań otoczenia. Internacjonalizacja”. W programie znalazły się cztery główne moduły/panele dyskusyjne skupione wokół najbardziej aktualnych zagadnień z zakresu jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym:
- Internacjonalizacja jako klucz do jakości kształcenia;
- Rola oceny kompleksowej w umiędzynarodowieniu programów studiów (debata w języku angielskim);
- Oblicza umiędzynarodowiania procesu kształcenia;
- Kształcenia językowe na studiach wyższych.
Udział w forum PKA Uniwersytetu Łódzkiego ma kluczowe znaczenie w kontekście wyzwań, jakie stawia przed uczelniami proces internacjonalizacji. W dobie globalizacji, rosnącej mobilności studentów oraz wzrastającej konkurencji między uczelniami, jakość kształcenia staje się jednym z najważniejszych elementów przyciągających studentów zagranicznych. Forum to również możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczelniami, które borykają się z podobnymi wyzwaniami. Dzięki temu Uniwersytet Łódzki może wdrażać praktyki edukacyjne, które zwiększając jakość kształcenia spowodują wzrost konkurencyjności UŁ na arenie międzynarodowej
– komentowała na gorąco prof. Małgorzata Wrzesień.
W Forum Jakości PKA uczestniczyli przedstawiciele kadry zarządzającej uczelni z całej Polski. Na przedostatnim zdjęciu w galerii: prorektorka UŁ dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. uczelni, prof. dr hab. Joanna Wójcik, prorektorka ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia, oraz dr hab. Jakub Jakubowski, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Materiał i zdjęcia: Politechnika Śląska, KRASP, PKA, UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ