Wychodząc od pojęć pornografii śmierci, tabu, lęku tanatycznego i zdziczałej śmierci przejdziemy do tego, co oswaja lub co pomaga w akceptowaniu własnej śmiertelności.
Wykład będzie okazją do utrwalenia i uporządkowania wiedzy, którą można posiadać z różnych źródeł oraz do poszerzenia jej o aktualne podejścia do śmierci. Zastanowimy się nad wartością śmierci i świadomą akceptacją skończoności życia, kładąc nacisk na niemal hedonistyczne uwielbienie istnienia i docenienie go właśnie dlatego, że jest kruche i ulotne. Porozmawiamy też o tym, czy i dlaczego ważne jest zaprzyjaźnienie się z własną śmiercią — i kto wie, może z tego spotkania wyjdziemy bogatsi o tę jedną relację więcej?
Pogadankę wygłosi dr Łucja Lange (Katedra Socjologii Sztuki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) – wykładowczyni, psycholożka zwierząt, fototerapeutka wspierająca osoby w żałobie, tanatolożka zajmująca się różnymi nieuznawanymi społecznie stratami, członkini Instytutu Dobrej Śmierci.
„Deadline”
Wystawa „Deadline” Tomasza Ferenca łączy w sobie elementy dokumentacji fotograficznej i refleksji nad ikonografią śmierci w kulturze europejskiej. Ekspozycję można oglądać do 14 grudnia br. Galeria Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5). Okazją ku temu są wydarzenia towarzyszące, których program przygotowała dr Łucja Lange. Kolejne odbędzie się 28 listopada o godz. 17.30 – będzie to spotkanie dyskusyjne w formie Death Cafe.
Materiał: Łucja Lange (Katedra Socjologii Sztuki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ)
Zdjęcia: Tomasz Ferenc (Katedra Socjologii Sztuki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ)
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ