Plakat ten metaforycznie i ikonograficznie odwołuje się do myślenia, trafnie symbolizując całą serię. Filozoficzne plakaty towarzyszyły więc artyście od początku drogi twórczej. Niniejsza wystawa zawiera 10 plakatów dawnych, począwszy od 1974 roku i 5 nowych, przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Jeden z nich - Uwolnić umysł - nawiązuje bezpośrednio to Uniwersytetu Łódzkiego i jego tradycji filozoficznej, budowanej wokół idei wolności myślenia.
Zbigniew Waszczeniuk urodził się w 1949 roku w Białymstoku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu w klasie tkaniny artystycznej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1974 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w Pracowni Plakatu Henryka Tomaszewskiego. Jest malarzem, rysownikiem i grafikiem. Uprawia różnorodne techniki własne, tworząc m.in. przestrzenne prace papierowe. Chętnie operuje światłem, graficzną kreską, ekspresyjnymi gestami malarskimi, przedstawia dynamiczne figury w ruchu. W ostatnich latach zasłynął z konsekwentnej realizacji cykli prac przedstawiających ptaki, wykonywanych – obok tradycyjnych technik – także z płyt PCV. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Bazylei, Paryżu i Sztokholmie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Jako plakacista tworzy, wieloznaczne kompozycje na jednobarwnych tłach. W 2015 zaprezentował serię autorskich plakatów dedykowanych Henrykowi Tomaszewskiemu zatytułowaną Symbol, hasło, dowcip (Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku). Obecnie mieszka i pracuje w Supraślu na Podlasiu.
Organizatorzy wystawy: IF Kolekcja. Polski Plakat/ Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego
Kuratorzy wystawy: Wioletta Kazimierska-Jerzyk, Jędrzej Janicki
Współpraca: Oliwia Nowak, Damian Żejmo, Kacper Pawłowicz (studenci okcydentalistyki UŁ)
Koordynacja: Wioletta Kazimierska-Jerzyk
Miejsce wystawy: Galeria Stróżówka Centrum Kultury UŁ, ul. Marii Skłodowskiej - Curie 11, 90 - 505 Łódź
Czas trwania: 02.07.2021–02.09.2021 r., w godz. 10.00-14.00
Otwarcie wystawy: 2.07.2021 r., godz. 17.00