X gala wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Miejsce wydarzenia: Narutowicza 20/22, Łódź
Czas: 01 grudnia 2024 (niedziela) 17:00 - 20:00

Już 1 grudnia 2024 roku w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie nauki i humanistyki. Gala wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego to nie tylko wyjątkowa okazja do uhonorowania najwybitniejszych twórców w dziedzinie humanistyki, ale także okazja do zjednoczenia społeczności miłośników nauki i kultury.

Kapituła Nagrody, złożona z wybitnych przedstawicieli świata humanistycznego, dokładnie przeanalizowała i oceniła pięć znakomitych prac nominowanych do tej prestiżowej nagrody. To właśnie podczas uroczystości ogłosi, która z tych prac zostanie uznana za najlepszą książkę z zakresu humanistyki A. D. 2023. Laureat nagrody otrzyma aż 70 tysięcy złotych od Uniwersytetu Łódzkiego na dalsze badania naukowe. Decyzją Kapituły Nagrody wyróżnienia i nagrody w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymają także pozostali czterej finaliści konkursu. 

Jak wziąć udział w wydarzeniu? 


W gali możesz wziąć udział online na:

 
Program gali wręczenia nagrody:

  • wystąpienie przewodniczącego Kapituły Nagrody,
  • prezentacja nominowanych dzieł,
  • ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody,
  • wystąpienie laureata.

O oprawę muzyczną uroczystości zadba Marcel Baliński, łódzki pianista, kompozytor, aranżer, improwizator, animator kultury, działacz społeczny młodego pokolenia. Po gali dla gości zgromadzonych w budynku Filharmonii Łódzkiej wystąpi Renata Przemyk.
 

Najlepsze książki humanistyczne w Polsce A.D. 2023 

Podczas tajnego posiedzenia w dniu 12 września br. w Pałacu Biedermanna w Łodzi Kapituła Nagrody wybrała pięć finałowych książek spośród aż 78 nadesłanych w tym roku na konkurs. Są to (w kolejności alfabetycznej wg nazwisk autorów): 

  • Dr Magdalena Chułek „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zgłosił Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytet Warszawski.
  • Dr hab. Emilia Kledzik „Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego” , Wydawnictwo „Poznańskie studia Polonistyczne”, zgłosił Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.  
  • Prof. Piotr Madajczyk „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”, praca wydana i zgłoszona przez Instytut Pileckiego (autor był już nominowany do nagrody w IV edycji konkursu).
  • Prof. Krzysztof Stachewicz „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, TAiWPN Universitas, zgłosił Wydział Teologiczny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (autor był już nominowany do nagrody w VII edycji). 
  • Prof. Andrzej Turowski „Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem słowo/obraz terytoria, zgłosiło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Kapituła Nagrody ocenia i nagradza najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Jak każdego roku, wskażuje do pięciu najlepszych prac z takich obszarów jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo, filozofia prawa. W dotychczasowych dziewięciu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były prace wybitne – mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy. 

Myślę, że każdy, kto książki czyta, kto interesuje się literaturą szeroko pojętą, powinien przynajmniej spróbować zwrócić uwagę na pozycje nie tylko nagradzane, ale nominowane do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego 


dr Maciej Świerkocki, laureat VIII edycji konkursu, uhonorowany za książkę „Łódź Ulissesa”. 


Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki w trakcie X edycji wpłynęło ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się już 50 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności.  

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie nagrody

Partnerami Strategicznymi X edycji konkursu są firmy Amcor i Aflofarm. Partnerem Głównym wydarzenia jest ABB. Partnerem Wspierającym jest Veolia.  

grafika gali

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Narutowicza 20/22, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 01 grudnia 2024 (niedziela) 17:00 - 20:00

Dane kontaktowe

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB