Muzyka u Biedermanna - koncert marcowy z muzyką smyczkową

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna
Czas: 21 marca 2024 (czwartek) 17:00 - 19:00

Zapraszamy na koncert w pięknych wnętrzach zabytkowego Pałacu Alfreda Biedermanna, w których tym razem rozbrzmiewać będzie kameralna muzyka smyczkowa.

Za sprawą wyróżnionych studentów z Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi – członków zespołów Vivenda String Quartet oraz Lumiére ensemble, zebrana publiczność będzie mieć okazję usłyszeć arcydzieła z kanonu europejskiej muzyki kameralnej – utwory Maxa Brucha i Dmitrija Szostakowicza.

Program: 

  • Dmitrij Szostakowicz – Kwartet smyczkowy c-moll nr 8 op. 110 

I Largo 
II Allegro molto 
III Allegretto 
IV Largo 
V Largo 

Wyk. Vivenda String Quartet 

  • Max Reger – Trio smyczkowe a-moll nr1 op. 77b 

I Sostenuto – Allegro agitato 
II Larghetto 
III Scherzo: Vivace – Trio: Vivace 
IV Allegro con moto 

Wyk. Lumiére ensemble 

słowo o muzyce – Paweł Wołowicz 
opieka artystyczna – dr hab. Robert Fender, mgr Sławomira Wilga 
opieka organizacyjna – dr hab. Dorota Stanisławska, prof. AM

Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy wejść na portal Trochę kultury! i postępować zgodnie z prostą instrukcją. Rezerwacja wejściówek zajmuje tylko kilka minut. 
Wejściówki na koncerty będą pojawiać się w każdy poniedziałek poprzedzający wydarzenie (na stronie www.kultura.uni.lodz.pl).  

Repertuar „Muzyki u Biedermanna” zapewnia Akademia Muzyczna w Łodzi. 

Muzyczne spotkania w Pałacu Biedermanna to jeden z elementów oferty kulturalnej, jaką Uniwersytet Łódzki zapewnia swojej społeczności. Aby być ze wszystkimi wydarzeniami na bieżąco, zapraszamy na fanpage Strefa Kultury UŁ

Wykonawcy:

Kobieta i 3 mężczyzn - członkowie zespołu Vivenda String Quartet z instrumentami smyczkowymi siedzący przed budynkiem

Vivenda String Quartet  

Zespół tworzą: Paulina Parol (I skrzypce), Tymoteusz Pietrzak (II skrzypce), Gustaw Klubczewski (altówka) i Mateusz Kabziński (wiolonczela). W powyższym składzie artyści spotkali się po raz pierwszy cztery lata temu na zajęciach kameralistyki w klasie dr. hab. Roberta Fendera w swojej Alma Mater. W ten sposób rozpoczęli wspólną muzyczną drogę. W tym czasie zgromadzili szeroki repertuar, dzięki czemu coraz częściej koncertują, m.in. w ramach wydarzeń w Pałacu Alfreda Biedermanna, Muzeum Miasta Łodzi czy Altanie w Parku Źródliska. Muzycy byli wyróżniani w konkursach o zasięgu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym. Swoje zainteresowania artystyczne rozwijają na wielu płaszczyznach – studiując realizację dźwięku czy angażując się w prawykonania utworów najnowszych. 

3 członków zespołu Lumiére ensemble grający na instrumentach smyczkowych

Lumiére ensemble 

Zespół w składzie: Jędrzej Lemański (skrzypce), Bartosz Paradowski (altówka) i Sofie Bałazy (wiolonczela) powstał w październiku 2022 roku z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Członków zespołu łączą nie tylko pasja i ambicja, ale także fascynacja sztuką francuskiego kręgu kulturowego. To właśnie jej zawdzięczają nazwę: la lumiére – światło, będące źródłem inspiracji dla impresjonistów od „Wschodu słońca” Moneta po „Odbicia na wodzie” z pierwszego zeszytu „Images” Debussy'ego.  
Pomimo stosunkowo krótkiej historii, zespół pojawia się na estradach festiwali muzycznych. W skład jego dorobku artystycznego wchodzą między innymi: występ na międzynarodowym festiwalu Melos, koncert w trakcie uroczystych obchodów 600-lecia miasta Łodzi czy recital w ramach cyklu koncertów na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi. Trio koncertuje również w licznych instytucjach kultury, przybliżając słuchaczom najwybitniejsze pozycje muzyki poważnej od baroku po dzieła z XX wieku. 

Materiał i zdjęcia: Akademia Muzyczna w Łodzi
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

Data i godziny wydarzenia: 21 marca 2024 (czwartek) 17:00 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB