Warsztat „Eko pocztówka” przybliża zapomnianą formą korespondencji analogowej – okolicznościową kartę pocztową. Podczas spotkania uczestnicy warsztatu wykonają ją metodą pop-up, korzystając z różnych technik plastycznych. Warsztat ma również na celu uwolnienie pokładów kreatywności, które tkwią w każdym z nas bez względu na wiek i status.
Działania z Adą Rybką to także powrót i przypomnienie komunikacji za pomocą kart pocztowych (są w Europie kraje, gdzie tradycja wysyłania okolicznościowych kart ma się bardzo dobrze), a także tworzenie barwnych opowieści opartych na wyobraźni i fantazji. A wszystko w duchu eko, ponieważ obiekty przygotowane podczas warsztatu powstaną z makulatury.
Warsztat wykonania kartek metodą pop-up odbędzie się po raz pierwszy – został przygotowany przez Fundację Up-Life specjalnie dla programu MATERIA. MEDIUM. WYMIANA i towarzyszy wystawie Zofii Bisiak „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”.
KILKA SŁÓW O METODZIE
Technika pop-up jest oparta na wytrzymałej i funkcjonalnej konstrukcji, która umożliwia wykonanie trójwymiarowych projektów z papieru. Tą metodą tworzy się tzw. „rozkładanki”, prawdziwe dzieła inżynierii w dziedzinie sztuki papierowej. Piękno, technika i treść łączą się w trójwymiarową całość, tworząc świat, w którym odbiorca może się zanurzyć przy każdym otwieraniu przygotowanego obiektu. Na spotkaniu w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego artystka pokaże krok po kroku jak wykonać przestrzenną kartkę, odkrywając wszystkie etapy produkcji: cięcie, montaż, sklejanie, mocowanie i oprawę.
CZAS, MIEJSCE I ZAPISY
- 23.02.2023, godz. 17.00–20.00
- Zajęcia dla osób DOROSŁYCH
- Zapisy: do 21.02.2023 poprzez formularz online
- Liczba miejsc jest ograniczona
- Pierwszeństwo udziału mają studenci i pracownicy UŁ
Warsztat odbywa się w ramach uniwersyteckiego programu art and science MATERIA. MEDIUM. WYMIANA. SZTUKA PAPIERU, SZTUKA KOMUNIKACJI
ADA RYBKA
malarka, graficzka, kreatorka pejzaży w postaci miniatur malarskich oraz wypukłodruków, projektantka z twórczym ADHD. Propagatorka upcyclingu oraz zdrowego stylu życia. Przewrotne i błyskotliwe gadżety inspirowane makatkami naszych babć, autorska biżuteria pod postacią miniatur malarskich czy współczesne pamiątki z Łodzi to tylko kilka przykładów jej wszechstronnych kreacji. Przez kilka lat prowadziła autorską pracownię w Skansenie Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie również organizowała warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych. Twórczo i zawodowo zajmuje się też przetwarzaniem materiałów odpadowych na przedmioty o wyższej wartości. Twórczyni marki Up-life oraz współtwórczyni, prezeska i koło zamachowe Fundacji Up-life.
FUNDACJA UP-LIFE
Zespół Fundacji edukuje na temat wykorzystania surowców wtórnych, łącząc dbałość o środowisko z myśleniem projektowym. Popularyzuje upcykling, idee less waste i slow life. Prowadzi warsztaty artystyczne, kulinarne, z kosmetyki naturalnej, zielarstwa oraz slow jogging. W ramach swojej działalności współpracuje z sektorem biznesu i sektorem publicznym, przetwarzając nieaktualne banery i odpady firmowe klientów na designerskie produkty reklamowe – torby, etui na laptopy, akcesoria biurowe oraz różne firmowe gadżety.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)