„Na papierze, tekturze i bibułce, czyli co skrywają zbiory specjalne Biblioteki UŁ” to tytuł wykładu otwartego, który poprowadzą:
- Katarzyna Spórna (Sekcja Ikonografii),
- Maria Strzelecka (Sekcja Rękopisów)
Obie ekspertki pracują w Zbiorach Specjalnych BUŁ.
Prelegentki zaprezentują najciekawsze zbiory z kolekcji ikonograficznych, rękopiśmiennych, cymeliów i dokumentów życia społecznego, które powstały między XVIII a XX wiekiem i zostały wykonane na różnych rodzajach papieru z wykorzystaniem rozmaitych technik.
Uczestnicy będą mieli okazję do obejrzenia m.in.
- wydawnictwa albumowego „Liber Veritatis” z 1777 roku, zawierającego akwaforty i mezzotinty odbite na papierze czerpanym
- reprintu jednej z najdroższych książek świata „The Birds of America” Josepha Audubina
- trzytomowego wydania malarstwa i grafiki chińskiej z barwnymi akwarelami i drzeworytami, przedstawiającymi kompozycje kwiatów i roślin połączone z kaligrafią na papierze bambusowym
Prezentacja przybliży także proces powstawania dzieła, na przykładzie podręcznych zeszytów, które towarzyszyły Ludwikowi Tyrowiczowi w podróżach.
W czasie spotkania uczestnicy zajrzą do atelier fotograficznego Bronisława Wilkoszewskiego i będą mogli podejrzeć odbitki wykonane na papierze albuminowym i żelatynowym.
Tytułowa bibułka zostanie zaprezentowana w nietypowej formie, niezwykle popularnej w dwudziestoleciu międzywojennym: perfumowanych programach teatralnych.
Wykład odbywa się w ramach uniwersyteckiego programu art and science MATERIA. MEDIUM. WYMIANA. SZTUKA PAPIERU, SZTUKA KOMUNIKACJI i towarzyszy wystawie Zofii Bisiak „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)