Michał Świtnicki

Head of AI & Computational Drug Discovery, Molecure S.A.

Absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ (licencjat Biotechnologii), Uniwersytetu w Glasgow (magister Bioinformatyki), oraz Uniwersytetu w Aarhus (doktor Medycyny Translacyjnej). 

Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) z 14-letnim doświadczeniem akademickim i biznesowym. W swojej karierze zajmował się m.in. budową i wdrażaniem zaawansowanych systemów antyfraudowych, które skutecznie wykrywają nadużycia w publicznym systemie ubezpieczeń społecznych. Jego kompetencje obejmują szerokie zastosowanie AI w wielu sektorach, w tym w onkologii, genetyce czy biologii molekularnej, gdzie rozwijał metody diagnostyczne oparte na AI oraz integrował różnorodne dane biomedyczne. 

Pełnił kluczowe role w zarządzaniu zespołami danetyki (Data Science), prowadził działania edukacyjne na rzecz menedżerów wyższego szczebla, promując zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie, a także wprowadzał do codziennego zastosowania takie właśnie podejścia, wdrażając systemy poprawiające skuteczność różnych działań kontrolnych. 

Jego doświadczenie akademickie obejmuje badania nad biologią molekularną RNA oraz DNA, które prowadził w międzynarodowych ośrodkach badawczych. Od marca 2024 roku zajął się tworzeniem nowego działu obliczeniowego w firmie Molecure, gdzie zarządza zespołami specjalistów odpowiedzialnych za odkrywanie nowych leków. Jego praca koncentruje się na łączeniu bioinformatyki, chemoinformatyki oraz danetyki w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań medycznych, przyczyniając się min. do odkrywania nowych leków na nieuleczalne choroby. 

Jest także autorem licznych publikacji naukowych, prelegentem na konferencjach branżowych, udzielił kilka wywiadów oraz poprowadził prelekcje i webinaria nt. AI.


Mentor w Projekcie mentorskim: edycja XII, 2024/2025

Miejsce spotkań: w miejscu pracy Mentora, w miejscu uzgodnionym z Mentee, spotkania on-line, Łódź, Warszawa

Liczba podopiecznych w tej edycji: 2

Język spotkań: polski, angielski

Obszar wsparcia mentee:

  • rozwój kariery specjalisty w środowisku globalnym
  • wykorzystanie dziedzin ilościowych takich jak sztuczna inteligencja (SI / AI), data science (danetyka), analityka predykcyjna, uczenie maszynowe, statystyka, bioinformatyka, chemoinformatyka, chemia kwantowa, programowanie
  • odkrywanie i optymalizacja leków niskocząsteczkowych
  • wsparcie działań antyfraudowych przez technologie bazujące na SI
  • współpraca z klientami w postaci dużych Instytucji publicznych (government)