Nowa strona powstała, żeby ustandaryzować kwestie bezpieczeństwa stron UŁ, wzmocnić obecność uczelni w wyszukiwarkach internetowych, uspójnić jej wizerunek i zadbać o to, żeby odpowiednie informacje na stronie trafiały do konkretnych grup odbiorców (dzięki podziałowi na menu Stref: Kandydata, Studenta, Doktoranta, Absolwenta i Pracownika). Nowy wygląd nie wpływa jednak na dotychczasowe adresy internetowy wydziałów i jednostek UŁ - pozostają one bez zmian.
Do tej pory do Multiportalu przeszły następujące wydziały:
- Wydział Biologii i Ochrony Środowiska,
- Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
- Wydział Nauk o Wychowaniu
- Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim.
- Wydział Chemii
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
- Wydział Zarządzania
- Wydział Filologiczny
- Wydział Matematyki i Informatyki
Dołączyła do nich również Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego.
Są one dostępne pod dotychczasowymi adresami. Lista wszystkich Wydziałów i jednostek UŁ, wraz z adresami, które nie ulegają zmianie, jest dostępna pod tym linkiem.
Wydziały, które nie przeniosły jeszcze swoich treści do Multiportalu, mają w nim tzw. strony wizytówkowe (np. wizytowkageo.uni.lodz.pl). Strony wizytówkowe zostały stworzone, żeby zaznaczyć w Multiportalu obecność Wydziałów UŁ i znikną w momencie, kiedy wszystkie przeniosą się do nowego systemu.
Multiportal dostępny dla wszystkich
Powstaniu Multiportalu przyświecał jeszcze jeden ważny cel. Strona powstała, żeby zapewnić wszystkim odwiedzającym ją równe szanse w dostępie do znajdujących się na niej treści. Dzięki odpowiedniemu projektowi i kontrastom kolorystycznym mogą ją czytać osoby niedowidzące, a także starsze, w których w naturalny sposób osłabia się wzrok. Z kolei układ treści pozwala na wykorzystanie oprogramowania czytającego, którego używają osoby niewidome. Wprowadzone zmiany sprawiają, że Multiportal jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami i spełnia jednocześnie wymogi prawne, które na UŁ nakłada ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Kiedy kolejne zmiany?
Multiportal jest projektem dopasowującym się do potrzeb użytkowników i społeczności UŁ. W miarę jego funkcjonowania wprowadzane są do niego zmiany i ulepszenia. Już teraz, po nieco ponad roku od premiery, różni się kształtem od tego, w jaki sposób był pierwotnie projektowany. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszych korekt, które ułatwią poruszanie się po witrynie. Ich skala i charakter będzie zależeć od uwag i sugestii zmian, które użytkownicy Multiportalu prześlą na adres multiportal@uni.lodz.pl, a także od wewnętrznych testów serwisu, które z pomocą wykonawcy strony są przeprowadzane przez zespół ds. Multiportalu.