Deklaracja uczelni i dwudniowa konferencja, którą zorganizowano z okazji rozpoczęcia projektu, to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
- Chcemy budować świadomość i wspólnotowość ekologiczną. To rzecz niezwykle istotna, w dłuższej perspektywie i niezbędna do sukcesu - mówił gospodarz spotkania, prof. Adam Antczak, Prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. Klinicznych.
Uniwersytet Łódzki z całym przekonaniem wchodzi do tego projektu. Uczelnia od dawna promuje ekologiczne postawy i zapewnia rozwiązania pozwalające oczyszczać lokalne środowisko.
- Projekt oznacza również szkolenie kadr, które będą mogły realizować politykę zrównoważonego rozwoju. My prowadzimy takie szkolenie na dwóch kierunkach - Ochronie środowiska i Biomonitoringu. Nasi naukowcy mają również spore sukcesy za sobą, m.in. oczyszczenie zbiorników w Arturówku. Zostaliśmy za to nagrodzeni w ubiegłym roku przez Unię Europejską, jako jeden z najlepszych projektów na Starym Kontynencie - mówił Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.
- To przedsięwzięcie wymaga partnerstwa. Plan powstania nowoczesnych ekosystemów w kampusach uczelni to projekt niezwykle innowacyjny. Liczymy, że zainspiruje on inne polskie instytucje - powiedział prezes zarządu WFOŚiGW w Łodzi, Wojciech Miedzianowski.
Na początek kampus Uniwersytetu Medycznego stał się centrum ogólnopolskiej dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii, doradztwa energetycznego oraz wpływu środowiska na zdrowie człowieka. Ponad 200 uczestników - przedstawicieli uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz sektora prywatnego - zgłosiło się do udziału w pierwszej konferencji pn. Budujemy Zielony Kampus - doradztwo energetyczne dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie zorganizowano na terenie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ulicy Pomorskiej.
Więcej o inicjatywie -->https://umed.pl/budujemy-zielony-kampus-doradztwo-energetyczne-dla-zrownowazonego-rozwoju/
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
redakcja: Centrum Promocji UŁ