Zasmakuj studiowania w Łodzi – co to był za rok!

W listopadzie odbyły się dwa, ostatnie już w tym roku kalendarzowym spotkania w ramach cyklu „Zasmakuj studiowania w Łodzi”. O korzyściach ze studiowania na naszej uczelni opowiedzieliśmy uczniom szkół średnich podczas spotkań na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz na Wydziale Zarządzania. Kończący się rok sprzyja również podsumowaniu całej serii wizyt studyjnych.

Listopad zaczął sie od wizyty uczniów z Technikum nr 9 w Łodzi, którzy 8 listopada odwiedzili Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ. Zasiedli w sali wykładowej i wysłuchali wystąpienia dr Pawła A. Nowaka z Katedry Informatyki Ekonomicznej i Medycznej. Wykład „Czy komputery będą rządzić ludźmi?” zaangażował uczniów do aktywnego słuchania i refleksji nad procesami technologicznym w kontekście zmian społecznych. Dorota Cierniak-Dymarczyk, kierownik ds. oferty edukacyjnej i zrównoważonego rozwoju na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, zaprezentowała bogatą ofertę „EkSocu”. Całości wydarzenia dopełniło spotkanie z Pawłem Ratką – studentem IV roku ekonomii.

Zasmakuj studiowania na Ek-Soc

Dwa tygodnie później, 22 listopada br. zorganizowana została wizyta studyjna na Wydziale Zarządzania UŁ, w ramach której gościliśmy grupę z Nowego Tomyśla. Byli to uczniowie klasy maturalnej z Zespołu Szkół nr 2 im. dra Kazimierza Hołogi. Niedawno odwiedzili „Salonie maturzystów” w Poznaniu, pod wpływem którego zapragnęli przyjechać do Łodzi i posmakować studiowania właśnie u nas! Grupę na Wydziale Zarządzania przywitała Ewelina Jaworska, a warsztaty pod tytułem „TechPreneur – biznes w erze cyfrowej” poprowadził dr Emilian Gwiaździński

Młodzież na Wydziale Zarządzania

Studiuj z nami!

Naszym zwyczajem jest angażowanie osób studiujących do współprowadzenia spotkań z młodzieżą. Ambasadorzy i Ambasadorki UniLodz dobrze wiedzą, z jakimi pytaniami i wątpliwościami zmagają się maturzyści. Sami nie tak dawno byli w podobnej sytuacji. Julia Szczecińska, studentka Wydziału Zarządzania i uczestniczka programu ambasadorskiego UŁ, podzieliła się swoimi refleksjami na temat tych spotkań: 

Obecnie młodzi ludzie mierzą się nie tylko z problemem wyboru kierunku studiów, który będzie zgodny z ich zainteresowaniami i możliwościami dostania się. Równie ważną kwestią są koszty życia w danym mieście. Na ich pytania odpowiadam szczerze, zapewniając, że tego typu obawy są jak najbardziej uzasadnione i prawie każdy się z nimi zmagał. Kiedy pokazuję im naszą uniwersytecką stronę dla kandydatów na studia, ich obawy się zmniejszają. Mogą zobaczyć opisy kierunków, zapoznać się z zasadami rekrutacji i sprawdzić, jakie przedmioty warto zdawać na maturze, by zwiekszyć swoje szanse. A jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne – koszty życie w Łodzi okazują się niższe w porównaniu do innych akademickich miast. Maturzyści, słysząc na przykład o wysokości opłat za pokoje w domach studenckich Uniwersytetu Łódzkiego, są pozytywnie zaskoczeni!


Zdarzają się również pytania o to, dlaczego warto studiować…

Kiedy pojawiają się takie pytania, wtedy z ręką na sercu od razu odpowiadam, że jak najbardziej! Warto! Uniwersytet Łódzki ma dobrą ofertę studiów, ale też stwarza liczne dodatkowe możliwości rozwoju. Studiowanie nie odbywa się przecież tylko podczas zajęć. Gdyby nie wybór tej właśnie uczelni, nie rozwinęłabym się tak bardzo. I nadal to robię!


– dodaje Julia. 

Młodzi w Łodzi na UŁ

„Zasmakuj studiowania w Łodzi” jest serią wydarzeń zachęcających do studiowania w naszym mieście, podczas których uczniowie szkół średnich z różnych stron Polski, w tym również z naszego regionu, mogą osobiście sprawdzić, jak to jest być studentką lub studentem. Głównym organizatorem wizyt studyjnych jest Urząd Miasta Łodzi i program „Młodzi w Łodzi”. Podczas 2-3 dniowych eventów młodzi ludzie uczestniczą w zajęciach tematycznych na łódzkich uczelniach, zgodnie z profilem ich zainteresowań, poznają łódzkie firmy, jak też miejsca rekreacji i rozrywki. Raz w roku uczestnikami wizyty studyjnej jest też kadra pedagogiczna i zarządcza szkół średnich. 

W roku 2024 na Uniwersytecie Łódzkim odbyło się 9 takich wydarzeń, w których udział wzięło prawie 300 osób (!). Odbyły się wizyty na Wydziałach: Ekonomiczno-Socjologicznym, Chemii, Biologii i Ochrony Środowiska, Matematyki i Informatyki, Zarządzania. Każdorazowo w przebieg tych spotkań zaangażowani zostali nasi pracownicy naukowi i nie tylko, kreując program zajęć i warsztatów.

Jak dołączyć do społeczności UniLodz?

Przede wszystkim warto posłuchać rady Prof. Tadeusza Kotarbińskiego – Pierwszego Rektora UŁ:

Rób coś, kochaj kogoś, nie bądź gałganem!

A następnie: 

 

Materiał, zdjęcia: Centrum Komunikacji i PR UŁ, UMŁ Młodzi w Łodzi
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ