Dorota Herbik to pochodząca z Łodzi artystka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która obecnie prowadzi zajęcia malarstwa, rysunku i struktur wizualnych na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Wystawa „Charta Terra. Srebrzyste krajobrazy”, której partnerem jest Łódzkie Towarzystwo Naukowe, powstała z fascynacji artystki światem jako takim. Autorka mówi:
Celebrowana przeze mnie rzeczywistość rodzi potrzebę pewnej wzniosłości i to dla niej dobieram warsztat malarski tak, aby jego „osobniczy” charakter wspomógł tworzone środki wyrazowe. Zespalam możliwości technik akrylowej i akwarelowej z techniką srebrzenia na pulmencie
Kuratorka wystawy prof. Aneta Pawłowska z Instytutu Historii Sztuki UŁ dodaje:
W przekonaniu artystki specyfiką „obrazu” jest posługiwanie się środkami wizualnymi (zmysłowymi) w oddawaniu pozazmysłowych znaczeń (…) Malarka zaś dotyka problemu dychotomii rytmu i proporcji oraz dynamiki i ekspresji
Istotny w twórczości Doroty Herbik jest jej warsztat artystyczny. Sama twórczyni mówi o nim w ten sposób:
Eksploruję abstrakcyjne właściwości koloru, linii i kształtu rozbudowanie tradycyjnego warsztatu malarskiego o technikę posrebrzania. Kolory substancjalne wzbogacone o odcienie czystego srebra i srebra oksydowanego dają nowe możliwości ekspresji (…) W procesie oksydacji srebra, odnalazłam niepowtarzalne możliwość wyrazowe, niemożliwe do uzyskania barwami substancjalnymi. Można właściwie powiedzieć, że maluję oksydacją.
Aneta Pawłowska dodaje:
W efekcie artystka uzyskuje nową jakość poprzez wartości czysto malarskie, tworząc we własnej, oryginalnej technice „malowania oksydacją posrebrzeń”, czyli płatków srebra. Dodajmy, że dziś technika ta jest nieomal zapomniana
Moje obrazy to uwielbienie dla świata. Mam nadzieję, że służą intensyfikacji odbieranej przez nas rzeczywistości, utrwalają przeświadczenie o niezwykłej logice bytowania, że mimo przynależności obrazów w warstwie formalnej do świata materii, choć w części otworzą dla odbiorcy sferę ducha (…) Nie chodzi mi o ujmowanie „powierzchownego” piękna rzeczywistości, ale o koherentność, trafność, logiczność bytu przy całym niezliczonym bogactwie jego form. Na moim malarstwie odcisnęło piętno intensywne doświadczenie wielu miejsc.
podsumowuje Dorota Herbik.
Wystawę można oglądać do 14 lipca 2024 r. w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11. Od 2 do 14 lipca wystawę można zobaczyć po uprzednim umówieniu się mailowo komunikacja@uni.lodz.pl.
Partnerem przedsięwzięcia jest Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu (przejdź do strony projektu).
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.