W trakcie tegorocznej Nocy Biologów można było posłuchać dwóch wykładów i dwóch prelekcji o tematyce popularno-naukowej oraz wziąć udział w siedmiu warsztatach i pokazach, których tematem przewodnim była „Bioróżnorodność biologiczna – od genu po ekosystem”.
Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o zagrożeniach przyrody występującej w obszarach polarnych, o postępach w technikach sekwencjonowania (DNA i RNA) oraz ich praktycznym wykorzystaniu w ocenie i ochronie bioróżnorodności w różnych ekosystemach, a także o odżywianiu się dorosłych motyli i o bioróżnorodności storczyków. Nie zabrakło też atrakcji naukowych dla tych, którzy lubią zajęcia praktyczne. Można było m.in. zobaczyć to, co niewidzialne, czyli bakterie zamieszkujące naszą jamę ustną, bakterie znajdujące się na naszych smartfonach i komputerach, jak również morskie bakterie świecące w ciemności
- mówi dr Anita Ciesielska, Koordynator Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska i dodaje:
Pokazaliśmy uczestnikom, w jaki sposób wykrywa się barwniki u roślin, czym jest różnorodność biologiczna, jak zorganizować laboratorium we własnej kuchni, czy też wyizolować DNA z banana. Można było także przekonać się, jak zidentyfikować gatunki roślin i zwierząt z wykorzystaniem nowoczesnych technik sekwencjonowania oraz znaleźć odpowiedź na pytanie „kim byli nasi przodkowie i jak wyglądała ewolucja człowieka?”
W wykładach, prelekcjach oraz warsztatach i pokazach wzięło udział ponad 300 uczestników.
Przestrzeń wirtualna pozwoliła na prezentację naszej oferty wszystkim zainteresowanym w całej Polsce. Zgromadziliśmy uczestników z Łodzi, ale również z Wielunia, Opoczna, Pabianic, Jaworzna, Końskich, Poznania, Szczecina, Żychlina, Kutna, Rybnika, a nawet z Malagi. Kolejna edycja Nocy Biologów już za rok, miejmy nadzieję, że już stacjonarnie
– podsumowuje dr Anita Ciesielska.
Noc Biologów to impreza naukowa, mająca charakter przede wszystkim edukacyjny, a jej celem jest upowszechnianie wiedzy przyrodniczej wśród odbiorców ze wszystkich grup wiekowych.
Materiał: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ