Cele projektu:
Celem GoE jest stworzenie unikalnej bazy danych, która będzie zawierać co najmniej 100 000 genomów. To ważny krok w ramach większej inicjatywy 1+ Million Genomes. Baza ta ma reprezentować różnorodne populacje Europy, łącząc istniejące dane z nowymi, uzyskanymi poprzez sekwencjonowanie różnych grup narodowych.
Współpraca międzynarodowa:
Projekt angażuje 49 partnerów z 27 krajów (26 z UE i 1 spoza UE) i otrzymał 45 milionów EUR wsparcia finansowego, z czego 20 milionów pochodzi z Komisji Europejskiej w ramach programu Europa Cyfrowa (Digital Europe).
Główne cele projektu:
- Budowanie społeczności ekspertów: Współpraca w celu stworzenia genomu referencyjnego dla populacji europejskich.
- Badania nad sekwencjonowaniem genomu: Ocena potencjału sekwencjonowania w nauce i opiece zdrowotnej, w tym odkrywanie nowych obszarów genomu.
- Etyka i bezpieczeństwo danych: Projekt będzie przestrzegał zasad etycznych i prawnych, zapewniając bezpieczeństwo danych i lepszą opiekę zdrowotną dla obywateli UE.
- Integracja z infrastrukturą danych genomicznych (GDI): Połączenie danych GoE z wcześniejszymi projektami, aby zapewnić ich interoperacyjność.
- Ocena wpływu projektu: Analiza, jak projekt przyczyni się do zrozumienia różnorodności genetycznej i poprawy profilowania ryzyka genetycznego.
Spotkanie inauguracyjne:
Spotkanie inauguracyjne projektu odbyło się w dniach 30–31 października w Rotterdamie w Holandii.
Koordynator projektu:
Prof. André Uitterlinden z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.
Polskie jednostki zaangażowane w projekt:
- Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź® Uniwersytetu Łódzkiego, które od ponad 10 lat prowadzi badania populacyjne. Obecnie realizuje badanie w Aleksandrowie Łódzkim Generation - A, współtworzy Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej jak również jest operatorem Polskiego Węzła Europejskiego Archiwum Genomów.
- Instytut Chemii Bioorganicznej, PAN to interdyscyplinarne centrum naukowe, które prowadzi badania łączące obszary chemii, biologii i informatyki. Główna tematyka prac obejmuje syntezę oraz badania struktury i funkcji kwasów nukleinowych, białek i ich komponentów.
Kontakt:
Błażej Marciniak: blazej.marciniak@biol.uni.lodz.pl