W VIII odsłonie inicjatywy udział wzięło blisko 40 Absolwentów VIP UŁ oraz 51 studentów. Mimo społecznej izolacji, od grudnia 2020 do czerwca 2021 mentorzy prowadzili regularne spotkania ze swoimi mentees, online oraz offline, gdy było to możliwe i bezpieczne. Podczas gali podsumowującej tegoroczną edycję uczestnicy mieli okazję zastanowić się, w jaki sposób obostrzenia wpłynęły na ich współpracę.
Jak efektywnie budować relację z mentee w tak trudnym czasie? Przede wszystkim jeszcze więcej empatii dla emocji mentee. Sytuacja osobista i zawodowa bardzo mocno zmieniały się podczas ostatnich 12 miesięcy, więc elastyczne podejście pełne zrozumienia to konieczność – mówił Adam Nitecki, Dyrektor Generalny L’Oreal na Polskę i Kraje Bałtyckie. - Z jednej strony wyzwaniem było/jest znalezienie jakościowego czasu między spotkaniami, bo to jednak kolejne spotkanie przed ekranem… Z drugiej, że cele, które stawialiśmy sobie na początku relacji mentorskiej silnie ewoluowały, gdyż zmieniło się otoczenie, w którym żyjemy. W związku z tym po pewnym czasie okazywało się, że tam, gdzie chcieliśmy dotrzeć, już niekoniecznie chcemy być, bo mamy nową docelową destynację. Także zarówno jakość relacji, jak i jej kierunek faktycznie stanowiły duże wyzwanie.
Podobnymi spostrzeżeniami dzielili się pozostali mentorzy, a także mentees. Jednak mimo ograniczonego kontaktu, dynamicznie zmieniających się czynników zewnętrznych oraz często niełatwych, osobistych doświadczeń, studenci zgodnie utrzymywali, że projekt mentorski Absolwent VIP UŁ niósł ze sobą ogromną wartość.
Zdecydowanie uważam, że wzięcie udziału w projekcie mentorskim w dobie pandemii ma sens. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że niezależnie od okoliczności warto inwestować w swój rozwój a projekt ten niewątpliwie taką inwestycją jest. W trakcie trwania pandemii łatwo popaść w marazm i zniechęcenie, ale w sytuacji kiedy angażujemy się w coś ważnego, istotnego dla nas jesteśmy zmotywowani do działania i poszerzamy zakres swoich kompetencji. Nie podlega wątpliwości, że możliwość bezpośredniego spotkania jest najbardziej wartościowym sposobem komunikowania się, natomiast rozwój technologii umożliwia nam jednoczesny kontakt z osobami znajdującymi się w różnych miejscach na mapie Polski i przeprowadzenie np. konferencji, co udało się także w okresie trwania moich spotkań z mentorem. Możliwe, że w sytuacji konferencji stacjonarnej nie wszystkie osoby byłyby w stanie dotrzeć do miejsca, w którym by się odbywała – wyjaśnia Maria Hadam, mentee sędzi Anny Marii Wesołowskiej.
Głównym celem projektu mentorskiego jest włączenie wybitnych absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego w proces rozwoju kariery naukowej i zawodowej studentów. Absolwenci VIP przyjmują rolę mentorów – ekspertów dzielących się wiedzą i doświadczeniem – którzy zobowiązują się wspierać swoich mentees w znajdywaniu nowych sposobów poszerzania kwalifikacji oraz inspirować do samodzielnego rozwoju.
Mam nadzieje, że dla mentorów był to czas dużej satysfakcji, a nasi mentee również mogli się pięknie w nim rozwinąć. Takie działania, współpraca z otoczeniem i stawianie na ludzi młodych, wpisują się w naszą Strategię UŁ na lata 2021-2030, którą właśnie przyjęliśmy. Bardzo dziękuję obu stronom za udział w VIII edycji projektu mentorskiego i zapraszam do kolejnej, miejmy nadzieję, że już stacjonarnie – mówiła prof. Agnieszka Kurczewska, prorektor ds. współpracy z otoczeniem.
Nabór do IX edycji projektu mentorskiego Absolwent VIP UŁ rozpocznie się w październiku 2021 roku.