Václav Havel jest znany u nas przede wszystkim z działalności politycznej, mniej kojarzony jest z literaturą. Silnie zakorzeniona w teatrze absurdu twórczość warta jest poznania, a Havel artysta w niczym nie ustępuje Havlowi politykowi. Refleksje na temat wolności słowa oraz polityczne prognozy daleko wychodziły poza ideowe klisze.
Mówił Tomasz Piestrzyński, dyrektor Biblioteki UŁ:
Dokumenty z wystawy pochodzą z lat 1978-2008. Chciałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt wolności. W kontekście działalności naszej uczelni wolność rozumiana jest chociażby przez słowa pierwszego Rektora UŁ [prof. Tadeusza Kotarbińskiego] – w wolności najważniejsza jest jej świadomość. W takim kontekście można także odczytywać wystawę.
Jak pisze Jan Hron, kurator wystawy:
Niektóre, nieco już zapomniane, refleksje Havla, przeniesione do dzisiejszego kontekstu, przemawiają bowiem wyjątkowo silnie. Havel często traktowany jest jako nieszkodliwy relikt przeszłości. A jednak wiele z tego, co napisał, porusza do dziś, a w niektórych przypadkach może nawet wywołać polityczny wstrząs.
Obecni na spotkaniu prof. Łukasz Bogucki, prorektor ds. współpracy z zagranicą oraz prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego byli zgodni co do tego, że bohemistyka jest wartościowym urozmaiceniem oferty dydaktycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Prorektor poinformował także, że Uniwersytet Łódzki współpracuje blisko m. in. z Uniwersytetem Karola w Pradze oraz Uniwersytetem Masaryka w Brnie; władze uczelni wyrażają wolę kontynuacji tej współpracy.
W opinii prof. Krzysztofa Skotnickiego, z WPiA UŁ i Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Łodzi, pracodawcy w regionie poszukują pracowników ze znajomością języka czeskiego:
Współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z Ambasadą Republiki Czeskiej w Warszawie ma swoje tradycje. Jesteśmy bardzo wspierani przez Bibliotekę UŁ. To już kolejna wystawa organizowana tutaj. Cieszę się z obecności studentów, którzy zainteresowali się językiem czeskim. To potwierdza, że uruchomienie lektoratu z języka czeskiego to bardzo ważne wydarzenie, także dla Uniwersytetu Łódzkiego. Václav Havel jest osobą, której nie trzeba przedstawiać - mamy w tym roku 85. rocznicę urodzin i 10. rocznicę jego śmierci. Był w Łodzi w latach 90. podczas oficjalnej wizyty w Polsce. Ówczesny Rektor UŁ – prof. Stanisław Liszewski – obdarował Havla tłumaczeniem konstytucji Republiki Czeskiej na język polski, którego byłem twórcą przekładu. Są to bardzo miłe wspomnienia i kontakty.
Jiri Kyrian, Charge d'affaires Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, zadeklarował gotowość ambasady do wsparcia akcji informacyjnej dotyczącej bohemistyki.
Václav Havel. Polityka i sumienie - fotorelacja
Wystawę można oglądać do 7 grudnia na parterze Biblioteki UŁ w godzinach pracy instytucji.
Źródło: Biblioteka UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ