Uczniów i uczennice, nauczycieli, rodziców i opiekunów oraz zaproszonych gości powitała dyrektor PLO UŁ Agata Kasprzyk-Maryniak. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prorektor Radosław Olszewski, witając zebranych w imieniu rektora UŁ prof. dr. hab. Rafała Matery i nowego kolegium rektorskiego, które z początkiem września stanęło u steru uczelni. Prorektor podkreślił znaczenie liceum uniwersyteckiego we wspólnocie uczelni, przypominając, że społeczność akadmicka z uznaniem i dumą obserwuje, jak znaczącą pozycję na mapie edukacyjnej Łodzi i regionu zyskuje szkoła.
Młodzi ludzie mogą zatem korzystać z tego, co szkoła oferuje – zadawać pytania, znajdywać na nie odpowiedzi, czerpać z wiedzy i doświadczenia swoich nauczycieli, być ciekawym, rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Ludzie mają różne motywacje, by się uczyć. Jedną z nich jest to, że dobre wykształcenie daje poczucie wolności, która pozwala nam w przyszłości decydować o sobie, kreować rzeczywistość wokół nas i podejmować decyzje we własnych sprawach. Zawsze chyba lepiej, kiedy decydujemy sami o swoim losie niż kiedy ktoś to czyni za nas. Oczywiście mamy świadomość, że nauka, nauczanie, uczenie się nie jest proste, ale wiemy też, że korzenie nauki są gorzkie, ale jej owoce bywają lub zazwyczaj są słodkie i tego też wam życzę
– mówił prorektor dr hab. Radosław Olszewski, prof. UŁ.
Odwołując się do własnych doświadczeń, zwrócił uwagę, że liceum to nie tylko nauka, ale też budowanie relacji, często na całe życie.
Moja grupa wypróbowanych przyjaciół, z którymi mogę dzielić radości, na których mogę polegać w razie kłopotów, to grupa przyjaciół właśnie z liceum. Więzy, które wówczas powstały, a maturę zdawaliśmy jeszcze w ubiegłym tysiącleciu, trwają do dzisiaj
– opowiadał prorektor.
Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych do szkoły pierwszoklasistów, a dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ dr hab. Grażyna Horbaczewska, prof UŁ, wygłosiła szalenie interesujący wykład inauguracyjny o tym, jak patrzeć na prezentowane dane, by nie dać się zmanipulować i jak samemu prezentować je tak, by przedstawić to, co my byśmy chcieli, by inni zobaczyli.
W rozpoczynającym się roku szkolnym 2024/25 w PLO UŁ uczyć się będzie 430 uczniów w 18 klasach o profilach: humanistycznym, nauk ścisłych, chemii i nauk o życiu oraz w dwujęzycznych. Szkoła od lat plasuje się na wysokich miejscach w rankingach. Znalazła się m.in. na trzecim miejscu w Polsce w rankingu miesięcznika edukacyjnego Perspektywy 2024 w grupie liceów akademickich.
Materiał: Centrum Komunikacji PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ)