Spotkanie otworzył Prorektor UŁ ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Robert Zakrzewski, prof. UŁ. W zjeździe wzięły udział osoby rekrutujące kandydatów z zagranicy na studia w czołowych polskich uczelniach. Jest to bardzo wąska grupa specjalistów w całej Polsce. Specyfika rekrutacji osób z zagranicy polega często na indywidualnym prowadzeniu kandydata od zgłoszenia chęci wyboru danego kierunku, przez skompletowanie wymaganych dokumentów, kończąc na osobistym stawiennictwie w uczelni.
Podczas dwudniowego spotkania w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ zostały poruszone kwestie norm w przepisach prawnych dotyczących kandydatów zagranicznych i weryfikacji dokumentów zagranicznych w zależności od kraju pod względem ich legalności. Omówiono także dobre praktyki stosowane w uczelniach m.in. w zakresie stosowanych systemów rekrutacyjnych, uznawalności wykształcenia czy współpracy z agencjami rekrutacyjnymi.
W dyskusji wzięli również udział goście: Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pan Przemysław Skrodzki, a także przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Dotychczas z inicjatywy IRO’s Forum udało się zorganizować dwukrotnie spotkania dla pracowników administracyjnych zajmujących się tą tematyką rekrutacji kandydatów z zagranicy: w 2017 i 2019 roku. Były to kilkugodzinne spotkania, które nie wyczerpywały zakresu tematycznego, dlatego też zjazd na UŁ trwał dwa dni pełne spotkań warsztatowych połączonych z dyskusją panelową. Eksperci wymienili się wiedzą, jak też wzmocnili swoje kompetencje miękkie związane z wyzwaniami, jakie stawia wielokulturowość studentów przyjeżdżających
- mówi Liliana Lato, Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.
Rozszerzanie współpracy międzyuczelnianej wpływa też na ujednolicanie standardów, budując jednolity obraz polskiego szkolnictwa wyższego. Przedstawicielom Uniwersytetu Łódzkiemu zależy, aby dobre i skuteczne rozwiązania nie zamykały się w murach jednej uczelni, a w oparciu o wymianę doświadczeń i wiedzy budowały spójny wizerunek profesjonalnej obsługi, jaką nasza uczelnia świadczy studentom zagranicznym.
Spotkanie miało charakter hybrydowy: 33 uczestników przyjechało do Łodzi, zaś 18 osób wzięło udział w formie zdalnej. Wydarzenie było częścią projektu realizowanego w ramach Programu Welcome to Poland współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój za pośrednictwem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Materiał: Biuro Wspólpracy z Zagranicą
Redakcja: Centrum Promocji UŁ