To rekordowa liczba lokalizacji, w których w tym roku można bezpłatnie oglądać filmy w ramach Polówki. Emisja filmów rozpoczyna się zawsze po godz. 21.00 (czyli bezpośrednio po zachodzie słońca) w dwóch, trzech, a czasem nawet w czterech miejscach tego samego dnia!
Polówka trwać będzie do końca września br. Jak co roku, program festiwalu jest bardzo różnorodny. Zaprezentowane będą filmy niszowego kina arthouse, najnowsze kino polskie, ale i hollywoodzkie superprodukcje. Każda z sekcji będzie miała swój motyw przewodni.
Sekcja DYWERS – mocny akcent Uniwersytetu Łódzkiego
W tym roku Uniwersytet Łódzki w ramach Polówki jest współorganizatorem sekcji DYWERS w ogrodzie Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5. Zaprezentowane tu seanse wpisują się tematycznie w ogólnouniwersytecki interdyscyplinarny projekt o tej samej nazwie, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat różnorodności społecznej. W ramach filmowej sekcji DYWERS uwaga widzów zostanie zwrócona na problemy tolerancji, ksenofobii i nierówności w różnych aspektach życia.
Poznaj historię nieoczekiwanej zmiany miejsc w oscarowym hicie „Parasite” w reżyserii Joon-ho Bonga, przenieś się do lat '70, aby na własne oczy doświadczyć zmian kulturowych i społecznych rozgrywających się w blasku rzymskiego splendoru w filmie „Bezmiar”. Postaw się w roli Roberta De Niro w historii emeryta, który postanawia rozpocząć staż w marketingu w doskonałej komedii Nancy Meyers „Praktykant”. Poczuj powiew wakacyjnej miłości w filmie „Lato 85” François Ozona, a także wielkiej przyjaźni w filmie „Matthias i Maxime” Xaviera Dolana.
Sprawdź repertuar sekcji DYWERS w Pałacu Biedermanna:
- Parasite / wtorek 2 lipca
- Bezmiar / wtorek 9 lipca
- Praktykant / wtorek 16 lipca
- Matthias i Maxime / wtorek 23 lipca
- Lato 85' / wtorek 30 lipca
- Przepraszam, że przeszkadzam / wtorek 6 sierpnia
Szczegółowy program filmowy całej Polówki można znaleźć na stronie Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka.
Wystawa DYWERS otwarta podczas polówki
W dniach, w których odbywać się będą seanse w Pałacu Biedermanna, można będzie obejrzeć wystawę zdjęć Bartosza Kałużnego w ramach projektu DYWERS. To doskonałe uzupełnienie i twórczy kompontent omawianych w filmach tematów. Zdjęcia eksponowane są w Galerii Wozownia 1/5 przy pałacu Biedermanna od godziny 19.30 do zakończenia seansu (Jak było na wernisażu? przejdź do aktualności).
Projekt DYWERS
Celem projektu DYWERS, realizowanego pod opieką merytoryczną prof. Ingi Kuźmy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ przez dr. Bartosza Kałużnego, jest zwiększenie świadomości na temat różnorodności społecznej. „Siłą Uniwersytetu Łódzkiego jest różnorodność, a fundamenty naszych działań to szacunek i zrozumienie dla odmiennych opinii i postaw, a także otwartość kulturowa i światopoglądowa tolerancja” to słowa zapisane Strategii Uniwersytetu Łódzkiego na lata 2021-2030. Wartościami, którymi kieruje się Uniwersytet Łódzki są między innymi odwaga, współpraca i szacunek. Odpowiedzią na te założenia stał się projekt, który obejmuje takie działania jak:
- wystawę DYWERS fotografii Bartosza Kałużnego w Galerii Wozownia 1/5 (przy Pałacu Biedermanna)
- Żywą Bibliotekę, która odbędzie się 22 czerwca w Pałacu Biedermanna
- warsztaty „Dlaczego dyskryminacja jest passé?” 24 czerwca w Galerii Wozownia 1/5 (przy Pałacu Biedermanna)
- projekcje filmowe w seksji DYWERS w ramach TME Polówka.
Materiał, grafiki: TME Polówka
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ