Pierwszy etap projektu
Zaplanowany cykl działań badawczych i animacyjnych polega na etnograficznym rozpoznaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego zapisanego w pamięci i opowieściach mieszkańców kilku wsi w gminach Kroczyce, Niegowa, Lelów (woj. śląskie) oraz udostępnieniu lokalnym społecznościom narzędzi do odtwarzania, upowszechniania wiedzy o lokalnym krajobrazie kulturowym oraz zachęcania do przemyśleń i działań na rzecz swojej tożsamości i swojego dziedzictwa.
W lipcu rozpoczął się pierwszy etap projektu, czyli terenowe badania etnograficzne. Dotyczą one przede wszystkim historii związanej z wydarzeniami z czasów II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów członków lokalnej społeczności żydowskiej. Badaczy interesuje wiedza i pamięć o wspólnej przeszłości, która jest wywoływana, przypominana oraz przetwarzana w toku lokalnego dyskursu.
O projekcie
Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.
Tytuł projektu: Aktywne dziedzictwo poprzez etnografię. Lokalna społeczność i jej pamięć we wspólnotowych działaniach na rzecz krajobrazu kulturowego
Osoby sprawujące opiekę: dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz, dr Alicja Piotrowska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ
Osoby studiujące: Monika Raj, Kamil Ludwiczak, Etnologia i antropologia kulturowa
Partner: Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego
Opis projektu: Projekt polega na etnograficznym rozpoznaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego zapisanego w pamięci i opowieściach mieszkańców wsi Dobrogoszczyce (woj. śląskie) oraz udostępnieniu lokalnym społecznościom narzędzi do odtwarzania, upowszechniania wiedzy o lokalnym krajobrazie kulturowym oraz zachęcania do przemyśleń i działań na rzecz swojej tożsamości i swojego dziedzictwa.
Więcej o projektach Science Hub UŁ z Wydziału Filozoficzno-Historycznego
Tekst: dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz, dr Alicja Piotrkowska
Zdjęcia: dr Olgierd Ławrynowicz, dr Alicja Piotrowska
Redakcja: Science Hub UŁ