Sposób na karierę – rozwój w ramach szkoły doktorskiej UŁ!

Program "Doktorat wdrożeniowy" to jeden z priorytetowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jego istotą jest powiązanie świata nauki ze sferą biznesu. Grzegorz Sowula z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (IMIF), będącego częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, przygotuje doktorat w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Promotorem pracy jest dr hab. Zbigniew Matyjas, prof. UŁ, a opiekunem ze strony Ł-IMiF dr Grzegorz Gawlik.

 

Programy Szkół Doktorskich UŁ stwarzają doktorantom możliwość uzyskania kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie odnoszącym się nie tylko do procesu realizacji pracy doktorskiej, ale obejmujących także trening zawodowy (wzmacnianie warsztatu badawczego oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie pracy dydaktycznej) i rozwój osobisty (kompetencje miękkie, w tym kształcenie umiejętności aktywnego planowania własnej kariery oraz rozwój w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów). Umiejętności te są konieczne nie tylko do pomyślnego zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej, ale także w rozwoju kariery zawodowej. Jednocześnie programy kształcenia pozwalają realizować badania interdyscyplinarne. Kształcenie we wszystkich szkołach trwa 4 lata.

Dla pracowników Instytutów Łukasiewicza doktoraty wdrożeniowe to unikatowa możliwość połączenia aktywności zawodowej w instytucie z pracą naukową.

- W Instytucie jestem głównym specjalistą w dziale komercjalizacji. Uczestniczę w procesie pozyskiwania nowych partnerów biznesowych, stanowiąc głos doradczy na etapie poszukiwania możliwości finansowania prac badawczych oraz negocjacji umów. Organizujemy i bierzemy udział w targach krajowych i zagranicznych, misjach gospodarczych i wystawach. Poza tym jestem kierownikiem projektu inwestycyjnego zawierającego komponent komercjalizacyjny. W zeszłym roku uzyskałem certyfikat drugiego stopnia znajomości metodyki TRIZ - mówi Grzegorz Sowula.

I dodaje:

- Doktorat wdrożeniowy to moim zdaniem cenna inicjatywa, zgodnie z teoriami dotyczącymi wzrostu innowacyjności, które jako jedną z dróg do tego celu wskazują tworzenie połączeń pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy. W przypadku takiego doktoratu praktyk w swojej dziedzinie ma szansę przeprowadzić, z pomocą promotora-mistrza, poprawne badania i analizy użyteczne w pracy zawodowej. W moim przypadku doktorat jest doskonałą okazją do poszukania rozwiązań problemów, które zdiagnozowałem w codziennej pracy w komórce komercjalizacji, nabycie wiedzy, którą mam zamiar podzielić się z naukowcami realizującymi projekty w naszym instytucie. Liczę również na pomoc innych pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, który jest uznaną jednostką w Polsce, jeśli chodzi o teorię i praktykę komercjalizacji wyników prac badawczych.

IMG_20190913_143948

Grzegorz Sowula (fot. źródło prywatne)

Na bazie doświadczeń płynących z licznych spotkań z przedsiębiorcami, a także wiedzy na temat Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ), Grzegorz Sowula planuje dokonać analizy procesów komercjalizacji w instytucie, a rezultaty które uzyska chce wdrożyć w ramach projektów i procedur oraz upowszechnić wśród innych podmiotów Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W Łukasiewicz - Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki, tak jak i we wszystkich instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz program cieszy się sporym zainteresowaniem. Jego uczestnicy prowadzą prace wdrożeniowe w miejscu swojego zatrudnienia oraz jak każdy doktorant, biorą aktywny udział w zajęciach organizowanych przez szkoły doktorskie i uczestniczą w projektach badawczych.

W tym roku do programu doktoratów wdrożeniowych przystąpiło czterech młodych pracowników Łukasiewicz - IMiF: Krzysztof Grąbczewski, Grzegorz Kołaszczyński, Piotr Maćków i Grzegorz Sowula. Swoje doktoraty będą realizować w wiodących, polskich jednostkach naukowych - Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Warszawskiej oraz na Uniwersytecie Łódzkim.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Grzegorz Sowula, Instytut Łukasiewicza

Redakcja: Centrum Promocji UŁ