Zostań Mentorem UŁ! Rekrutacja trwa do 30 maja

Zadaniem Mentora i Mentorki jest pomaganiem osobom z zagranicy w odnalezieniu się w polskich realiach, w naszych mieście oraz w naszej akademickiej rzeczywistości. Mentorem może zostać każda osoba studiująca w UŁ, jak również nasi absolwenci. To okazja do trenowania języka angielskiego w komunikacji, jak i do nawiązywania międzynarodowych kontaktów. Rekrutacja trwa do 30 maja br.

Mentor UŁ jest inicjatywą, do której może dołączyć każda studentka i każdy student Uniwersytetu Łódzkiego, jak również nasi absolwenci. Taka osoba podpowie jak poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami, z którymi obcokrajowcy zmagają się zwłaszcza na początku pobytu w nowym kraju. Mentorzy udzielają praktycznych porad w kwestiach związanych ze studiowaniem, ale też w typowych codziennych sprawach dotyczących na przykład korzystania z komunikacji miejskiej. 

Założeniem programu Mentor UŁ jest współpraca, współdziałanie i tworzenie sieci wsparcia. Mentorzy nie są przypisani do opieki nad jedną konkretną osobą. Działają razem. Pomagają w formie wirtualnej za pośrednictwem grupy internetowej (przy wykorzystaniu komunikatora WhatsApp), jak również stacjonarnie w ramach specjalnie utworzonej strefy Welcome Point w Bibliotece UŁ. 

Zostanie Mentorem dla nowych studentów z zagranicy to świetny sposób, aby pomagać innym i czuć się z tym dobrze. Możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i zaoferować wskazówki, które ułatwią im start. Twoje wsparcie może naprawdę wiele zmienić i stworzyć przyjazną społeczność kampusu.

– tłumaczy Adil Noor Khan, Mentor UŁ z Afganistanu. 

Jak zostać Mentorem UŁ?

Rekrutacja trwa w okresie 15-30 maja (do godz. 23.59):

  • KROK 1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy
  • KROK 2. Zapisz się i przyjdź na szkolenia, podczas których dowiesz się wszystkiego, co istotne o programie Mentor UŁ
  • KROK 3. Po otrzymaniu wiadomości mailowej z Biura Współpracy z Zagranicą UŁ, dołącz do grupy WhatsApp dla Mentorów UŁ 
  • KROK 4. Integruj się i działaj!
  • KROK 5. Wspieraj nowe studentki i nowych studentów (już we wrześniu!), dołączając do grupy WhatsApp oraz działając w strefie Welcome Point w Bibliotece UŁ. 

Spotkania w Welcome Point 

Zależy nam na tym, aby Mentorzy UŁ oraz osoby studiujące poznawali się w przestrzeni stworzonej specjalnie dla nich. Takim miejscem jest Welcome Point w Bibliotece UŁ. Spotykają się tu osoby studiujące, które przyjechały do Łodzi z zagranicy, Mentorzy UŁ, jak również osoby z Erasmus Student Network UŁ, którzy także są Mentorami UŁ. Welcome Point to miejsce integracji, rozmów i... rozgrywek w gry planszowe. To tutaj osoby z zagranicy mogą liczyć na podpowiedź w codziennych sprawach typu: jak znaleźć plan zajęć, jak zalogować się do systemu USOS czy gdzie robić zakupy na miarę studenckiej kieszeni. Poznają też pierwsze słowa w języku polskim. 


Warto pomagać 

Pomaganie nowym studentom z zagranicy jest idealną okazją do podszkolenia swoich umiejętności językowych. Niekoniecznie musi to być język angielski, ponieważ gościmy także osoby z krajów nieanglojęzycznych. Najbardziej zaangażowane Mentorki i Mentorzy UŁ otrzymują nagrody specjalne. Są to między innymi kurtki bomberki oraz certyfikaty. W Certyfikacie Mentora UŁ zostają wypunktowane bardzo szczegółowo wszelkie osiągnięcia i formy zaangażowania. Certyfikaty mają też swój ranking: Dobry Mentor, Bardzo Dobry Mentor oraz Wzorowy Mentor. Im częściej jest się zaangażowanych w inicjatywy mentorskie oraz służy pomocą, tym wyższa jest ranga takiego zaświadczenia. Certyfikaty Mentora UŁ są wręczane przez Rektora UŁ podczas specjalnej uroczystości. 


Różnorodność

W roku akademickim 2023/2024 studia na UŁ podjęło ponad 1200 studentów UŁ z zagranicy na kierunkach kończących się dyplomem oraz w programach wymiany. To z myślą o nich Uniwersytet Łódzki otworzył po raz pierwszy w swojej historii Welcome Point – miejsce, w którym mogą oni skorzystać z pomocy 70 mentorów. Mentorzy to studenci wyższych lat, między innymi z Polski, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Chin, Bangladeszu i Zimbabwe, przeszkoleni przez Biuro Współpracy z Zagranicą, udzielający informacji na temat funkcjonowania uczelni, ale także w kwestiach związanych z codziennym życiem w Łodzi i w Polsce.

 


Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR UŁ